"Žižkov - pražský Montmartre" aneb přátelský dialog prostřednictvím nejnovějších prací výtvarných umělců spojených Žižkovem
"Žižkov - pražský Montmartre"
8. 8. – 25. 8. 2022
Výstavní síň Antonína Navrátila
Pražská čtvrť Žižkov – osobitá lokace, kdysi zatracovaná, jež měla dokonce podlehnout megalomanské asanaci, srovnatelné s asanací pražského Josefova a židovské čtvrti z přelomu 19. a 20. století.
Do trosek starého dobrého Žižkova s jeho neopakovatelným koloritem, pak měly ocelové jeřáby nasázet své panelové děti…
Naštěstí, v poslední chvíli, „čas oponou trhnul a změněn svět“ a Žižkov stojí dál.
Rány po necitelných zásazích sice stále ještě mnohde zejí, ale Žižkov žije a trvá.
A s ním – a v něm – jako ozvěna idylického dávna, přetrvává i sousedskost a osobitost. A ona, druhdy tak opovrhovaná, čtvrť omšelých pavlačí, se stává vlídnou čtvrtí umělců, galerií, kulturních stánků, přátelských hospůdek, kaváren a vůbec míst, kde je milo pobýt…
Není divu, že místní výtvarní umělci - malíři, grafici, sochaři, fotografové – našli záhy společnou řeč a založili si Nové Sdružení Pražských Umělců. Ano, pražských, protože ti „echtovně žižkovští“ se neuzavírají za vozovou hradbu Žižkova, ale vstřícně ji otevírají i všem dalším z okolí jejich základny. Vrcholnou akcí NSPU je pak jejich pravidelná každoroční, letos již desátá, společná výstava, nazvaná "Žižkov - pražský Montmartre". Výstava, na níž každý kdo má zájem, a to má z nich každý, přinese a vystaví své nejnovější práce. Pro potěchu a ozřejmění se kolegům i široké veřejnosti. A nejen z mateřského Žižkova.
Nové Sdružení Pražských Umělců
Integrujícím kritériem tvorby všech umělců sdružených v NSPU je kvalita a profesionalita jejich prací, nesoucích myšlenku a vzkaz divákům teď a tady i v budoucnu.
Tvoří přece nejen pro své vnitřní uspokojení, ale i proto, aby alespoň trošičku povznesli nás diváky a možná i malilinko - aktuálně tak moc podivný - svět kolem nás. A dokazují to každou výstavou, jichž uspořádali od roku 2013 rovnou dvoustovku. Nejvíc to ale dokazují na své každoroční výstavě společné - "Žižkov - pražský Montmartre".
Mekkou NSPU je Výstavní síň Antonína Navrátila v Husinecké ulici č. 8, kde trvale vystavují. Individuelně i kolektivně. V rámci sdružení, ale poskytují svůj galerijní prostor i jiným tvůrcům a dokonce i k jiným aktivitám – od koncertů, přes přednášky, divadelní přestavení a autorská čtení, až po různé aktivně zábavní večery. A protože pro Sdružení není nic vzdálenějšího než formalizmus, tak k neformálním a sousedským posezením zdárně slouží prostorný multifunkční dvorek ve vnitrobloku hned vzadu, za galerií.
"Žižkov - pražský Montmartre"
Každoroční společná výstava "Žižkov - pražský Montmartre" tedy není v žádném případě nějaká autorská soutěž na téma kdo víc a lépe, ale přátelský dialog výtvarníků na téma kdo, co a proč.
Hromadnou výstavu, naplnilo letos 18 autorů. Dva z nich však už tvoří svá další díla v nadpozemských dimenzích. Jak ale krásně připomněla i za ostatní ve svém úvodním projevu malířka, Alena Petříčková, absolventka pražské AVU „nadále patří k nám, sem dolů, mezi své“.
Výstava ale není žádný nepřehledný babylon stylů, nápadů a technik. Ne, výstava je mozaikou připomínající pařížské venkovní galerie-negalerie, tvořené zástupy bukinistů s rozličnou nabídkou. Kdo, co stvořil nejnověji, ten to zde předkládá k nahlédnutí ostatním, přátelům. Ke společnému pokecu o tom, nač svým dílem právě reagoval a o tom, jak se mu to povedlo. Takže žádný křest ohněm pro nové obrazy a díla pod palbou jedovatých kritik, ale hřejivá procházka mezi pohodou a souzněním.
Čas letí…
Účastníci výstavy, členové NSPÚ i věrní diváci, mají dosud v paměti úspěch první výstavy v rámci projektu "Žižkov - pražský Montmartre" z roku 2013. I my, na www.www-kulturaok-eu.cz, který byl založen v témže roce…
U příležitosti oné první výstavy, vznikl tehdy i kalendář sdružení, jenž spojoval tvorbu členů sdružení s geniem loci jejich pražské čtvrti.
A od této, zprvu ještě jen zkušebně-pilotní akce, která se ovšem nebývale osvědčila, obohacují každoroční „Monmartery“ počiny malířskými, sochařskými či fotografickými náš všední život. Výstavy vždy postrádají nežádoucí akademismus, vyjadřují postřehy a názory tvůrců reagující na život kolem nich-nás, na historii i současnost Žižkova, kulturní život členů sdružení i kulturymilovných lidiček pražských vůbec. A jako určitý divácký „bonus“ navíc je možnost posoudit a ozřejmit si, snad všechny existující styly moderního i klasického umění.
Přesah až do Francie
A že se – jak už řečeno NSPU neuzavírá jen na Žižkov, či do naší matičky Prahy - svědčí jejich „průnik“ do Francie. Ano, díky přičinění některých členů sdružení s vazbami na zemi výtvarnu přímo zasvěcenou, Francii, se NSPU zdařilo navázat kontakt s městečkem Pont du Chateau u Clermont Ferand, kde se pak - v tamním zámku - uskutečnila s velkým úspěchem přenesená stěžejní výstava NSPU, "Žižkov - pražský Montmartre". K této události vznikl a sdružením byl i vydán, reprezentační katalog, představující členy spolku a jejich díla.
A kdo že jsou to ti umělci sdružení ve Sdružení?
Již seznam zvučných jmen, všem, alespoň průměrně obeznámeným, hned napoví, že jde takříkajíc o „elitní klub.“ Stačí pouze jmenovat a je jasno:
Martina Dědičová, Vladimír Josef Dvořák, Karel Dvořák, Václav Frolík, Josefina Garaiová, František Koudelka, Ivan Králík, Milan Křenek, Mirka Mádrová, Jindřich Modráček, Antonín Navrátil, Miroslav Pangrác, Alena Petříčková, Ludmila Razimová, Zdenka ReinerováOlga Stárková, Michail Ščigol, Adéla Tománková, Petr Tošovský, Jan Vít, Vladimír Všetečka, Marian Zajíček, Václava Zouplnová
Text: Richard Koníček a Marie Kubíčková, DiS.
Foto: Marie Kubíčková, DiS.
"Žižkov - pražský Montmartre"
8. 8. – 25. 8. 2022
Výstavní síň Antonína Navrátila
Atelier NS, Husinecká 8, Praha 3 - Žižkov
Tram stanice Viktoria Žižkov
Jenda stanice tramvají č. 5, 9, 26 z Hlavního nádraží, směr Žižkov
Otevírací doba: úterý, středa a čtvrtek od 15 do 18 hodin
Kontakt: o-zacek@volny.cz
Persky přepsal a z perštiny přeložil - Zdeněk Řípa
Více k Novému Sdružení Pražských Umělců:
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/zizkov-prazsky-montmartre-aneb-kde-je-zmizely-zizkov-/
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/ivan-kralik-a-petr-tosovsky-aneb-relief-a-synapticka-krajina/
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/jarmila-janujova-vrstveni-a-ukladani-aneb-stin-katedraly/
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/eduard-ovcacek-struktury-aneb-eufonie-kakofonie/
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/%c2%b4znovu-a-jinak%c2%b4-eduard-ovcacek/
https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/milan-krenek-paralelni-cestou-aneb-vse-co-umime-delame-radi/