Zapřažená krása: Kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století aneb proč Marie Terezie opět do Prahy přijela?!
Jízdárna Pražského hradu
20. 8. – 19. 10. 2014
Slavnostního zahájení nové výstavy, kterou Správa Pražského hradu věnovala historickým dopravním prostředkům z Čech, Moravy a Slezska, jsme se zúčastnili od 11 hodin dopoledne před Jízdárnou Pražského hradu. Očekávali jsme císařovnu Marii Terezii (představovanou vedoucí průvodců Pražského hradu Hanou Hrdinovou), kterou přivezlo ceremoniální šestispřeží ušlechtilých starokladrubských běloušů, zapřažených do tmavého historického kočáru typu coupé.
Jízdárna Pražského hradu se proměnila v mega- kočárovnu
Její císařská milost Marie Terezie, česká a uherská královna a arcivévodkyně rakouská, oděná v dobových, dlouhých blankytně modrých šatech, osobně zahájila tuto výstavu. Zaujala svým šarmem a vtipným projevem. Zdůraznila, že se domnívala, že výstava ´Zapřažená krása´ je věnována její osobě, ale nakonec pochopila, že tomu tak není. Ale nenechala se odradit tímto poznáním, neboť jako matka 16 dětí byla zapřažená pořád. A pokud jde o kočáry, jízdu s nimi milovala, takže neváhala a přijala pozvání po 234 letech do Prahy. Cestou, když sledovala ty krabice na čtyřech kolech, tak si jen pomyslela, jaká musí být spotřeba pohonných látek, že u ní to je doplnění pohonných hmot jednodušší. Stačí zastavit u nějakého travnatého příkopu a má to ještě zadarmo! A v případě, že se kočár zastaví, nevolá asistenční silniční službu, ale postačí křiknout na ty líné herky, aby se hejbaly…no, zapovídala jsem se, přiznala usměvavá její císařská milost Marie Terezie, a na závěr nás pozvala, dychtivé návštěvníky, pozvané i nezvané, do expozice Jízdárny Pražského hradu.
Luxusní kočáry, kočár T. G. M. Masaryka…
Výstava je prvním uceleným předem dopravních prostředků dochovaných v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Poskytne nám srozumitelnou formou informace, jež spojují umění, historii a techniku. Neočekávejme jen tiše stojící kočáry i saně jako tomu bývá na zámcích, ale spíše určitý průvan do našimi nepříliš dostatečnými znalostmi o těchto dopravních prostředcích 18. – 20. století. Budeme jistě obdivovat technologickou a uměleckou zručnost našich předků…
- Jízdárnu jsme naplnili do posledního místečka exponáty. V přízemní části jsme umístili zejména originální kočáry (17) různých typů a nosítka, v prvním podlaží saně. Exponáty jsou pečlivě doplněny popiskami…
- Zvláštní kategorii tvoří náročně zdobené ceremoniální kočáry předních českých hodnostářů, např. vyřezávaná „limuzína“ olomouckého arcibiskupa Antonína Theodora z Coloredo-Waldsee
- Zblízka si můžeme prohlédnout i desetimetrovou speciální lafetu, kterou jsme používali při pohřbech českých prezidentů…
- Neopomeneme si prohlédnout kočár posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého a prvního československého prezidenta T. G. Masaryka
- Nechybí ani historické drobné dětské hračky s tématem kočárů, stájí a koní, jako např. drobné saně ozdobené vpředu postavičkou putti, nosítka s prosklenými okénky, modely koňských stájí…jsou tak pěkným příkladem miniaturních hraček. Časem se s oblibou sbíraly a mnohdy se staly i upomínkovými předměty pro dospělé…vyráběli je zlatníci a stříbrníci v malých dílnách i větších podnicích, zvláště v Praze, Brně, Vídni, Berlíně
- K vidění je i Hannibal – osobní vůz II. třídy koněspřežné dráhy…
Exponáty určené milovníkům starých časů, řemesel a umění
Dozvíme se, budeme-li pozorní, který je nejstarší v Čechách dochovaný kočár, budeme obdivovat interiér dámských nosítek do zahrady i postroje koní , které se liší podle typu spřežení, nebo livreje sloužících (kabátec a kalhoty), dozvíme se o patnících, nákolnících i nárožnících a jejich funkci, hlédneme výstavku souboru kočárových luceren, pánská sedla i pokrývky pod něj a tak dále. V první podlaží si povšimneme např. jednoduchých a asketických saní Napoleona I. Bonaparteho i saní na led s malbou po jejich stranách …
Závěrem pár slov
Výstava se stala dosud logisticky nejnáročnějším projektem pořádaným Správou Pražského hradu. Speciální transporty s rozebranými tunovými kolosy na korbě v součtu najely až 30 tisíc kilometrů. Nejvzdálenějšími zapůjčiteli jsou Zámek Hradec nad Moravicí a Muzeum kočárů v Čechách pod Košířem na východě Moravy, o několik desítek kilometrů blíže je Poštovní muzeum v jihočeském Vyšším Brodě.
- Kvůli vysoké hmotnosti exponátů je navíc pod každým kočárem v Jízdárně instalována speciální roznášecí podlaha.
Výstavu bude provázet bohatý doprovodný program včetně soutěže o projížďky kočárem po Pražském hradě.
- K výstavě vydala Správa Pražského hradu doprovodnou publikaci, kterou si můžeme zakoupit v pokladně výstavy. Cena publikace je 215,- Kč.
Výtvarná soutěž pro děti
Pro nejmladší návštěvníky jsme připravili výtvarnou soutěž. Je určena dětem do 15 let. Výhrou je projížďka kočárem po areálu Pražského hradu. Obrázky mohou děti namalovat přímo ve výtvarném koutku v suterénu Jízdárny Pražského hradu, kde jsou pro ně připraveny i výtvarné potřeby. Soutěžní obrázky pak mohou vhodit do sběrného boxu s označením "Výtvarná soutěž". Pokud chtějí malovat raději doma, pak mohou své výtvory poslat poštou na Pražský hrad.
Partnerem výtvarné soutěže je Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a Koh-i-noor
Kurátor a hlavní autor výstavy: PhDr. Jaroslav Sojka, Ph. D.
Mgr. Jan Štěpánek, spoluautor výstavy
Architektonické řešení: Vladimír Kosík
Grafický design: Hedvika Marešová
Vstupné:
plné 150 Kč
snížené: 75 Kč
rodinné 300 Kč
Máme otevřeno denně: 10.00 – 18. 00 hodin
Hodnocení: 95 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: © Ing. Olga Koníčková