Zámek Roztoky: Svět hraček/VÝSTAVA HISTORICKÝCH HRAČEK aneb hračky nejen pro chudé i bohaté pamětníky
Středočeské muzeum - Zámek Roztoky - Galerie/Kabinet
12. 2. — 30. 6. 2015
Navštívili jsme výstavu, jež lákala již svým názvem Svět hraček. Stoletá historie dětské hračky (1880-1980) je náplní výstavy ve Středočeském muzeu v Roztokách. Unikátní kousky pocházejí ze sbírky rychnovského Muzea hraček manželů Pecháčkových. Mnozí z nás hodně starších si tak jistě vzpomeneme na své oblíbené hračky, které jsme měli a se kterými jsme si hráli, avšak nedokázali jsme je uchovat doma. Již je ve svých domovech nenajdeme. Buďto jsme je rozdali, dali na charitu nebo rozbili….škoda!
Dokonce jsme objevili některé hračky nám dosud neznámé. A pokud jde o naše nenaplněné dětské přání, byl to dětský kočárek pro našeho méďu či panenku...ale dokázali jsme se s tím vypořádat po svém...kočárek nahradila dětská skládací židlička...a drandili jsme s ní však jen doma!
Svět bezbřehé dětské fantazie je určen malým i velkým... holčičkám i klukům. Výstavní sál je rozdělen do 5 virtuálních ´pokojíčků´ – co část, to jiné časové období a rozdílný typ hraček. Najdeme zde panenky, stáj s koňmi, pokojíčky, kuchyňky, puzzle, kostky, stavebnici Merkur, nafukovací figurky, divadélko, vláček, šlapací automobil, dětskou pouť s houpačkami a kolotočem, sadu k vyšívání, dětskou poštu a .... a v poslední části si můžeme zahrát stolní hokej! (oficiální text)
Hry a hračky mají velmi dlouhou historii. Od dob dávno minulých tvořily hračky součást dětského světa a odrážely dobové kulturní prostředí. Je prokázáno, že už existovaly v době prehistorické. Hračky měly už děti starých Egypťanů. Nechyběly ani u Sumerů a snad nejvíce jich vzniklo v Orientu –zejména v Číně. Množství hraček se také našlo v řeckých dětských hrobech. Děti v té době znaly velké množství hraček a her – chrastítka, panenky, káču, houpačku. Dětské hry mimo vlastní zábavu splňovaly především důležitý výchovný cíl, téměř vždy byly směřovány na ´hru na dospělé a na jejich velký skutečný svět.´
14. století – vzniká první koník s rytířem
r. 1730 – první výroba cínových vojáčků v Norimberku
17. stol. – období domečků pro panenky
19. stol. – kuchyňky pro panenky
Libuše Niklová (1934 – 1981)
„Vývoj nelze zastavit. Výrobky z plastických hmot bude člověk v budoucnosti obklopen stejně jako vzduchem a stanou se stejnou samozřejmostí . Přírodní materiály budou stále více přepychem a předmětem obdivu, plastickým hmotám však patří budoucnost. “
(1977)
Tvorba této neobyčejně plodné inovativní návrhářky činí úctyhodné množství návrhů, které předčily svou výtvarnou úrovní a originalitou běžné hračkářské produkty u nás i ve světě…
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková