Výstava Nikoly Čulíka aneb jako vždy ´enfant terrible doby´aneb nadáváním nic neřešíme!?
Nau Gallery – Praha
9. 9. – 16. 10. 2015
Na vernisáži nejnovější výstavy Nikoly Čulíka (na foto dole vlevo), které se autor osobně také zúčastnil, jsme zhlédli autorovy kresby a další artefakty, prostřednictvím nichž Čulík zkoumá umění. Pro výstavní prostor NAU Gallery vytvořil site-specific instalaci pracující post-konceptuální formou s aktuálními obsahy. Celým jeho dílem prostupuje linie existenciální otázky, pátrání po roli umělce ve společnosti, humor a přísná sebereflexe.
Jak pravil kurátor Ivo ´Krahujec´ Černý (výběr)
„Hlavním expozičním materiálem pro nové uspořádání prostoru galerie posloužilo Čulíkovi účelné sestavené kvazi-množství různých směsí předmětů, a to především v rámci zachování celkového urbánního hlediska. Tento akcent zůstává zachován v rámci celého projektu, dokonce zasahuje i do prostorů okolních míst.
Svým tématům propůjčuje stylovost, která, aniž by jakkoliv upozaďovala představy o původním záměru, jakoby prosvítala skrz náznaky uvedené již v 1. vrstvě artefaktů. Na výsledném dojmu to přesto nic nemění – ostatně na podobná sfumata jsme zvyklí již od vlny výtvarných prací kolektivu umělců z předměstí klatovických Chánic, kde právě tento přerod v bravuru a systémovou hravost světel a dalších kinetických forem, ukazovadel a hvězdic nastává. Prostě slavnost se vším všudy, včetně ohňostrojů zvídavých dítek zdejších měšťáků, kteří i přes svůj strach o pravidelný honorář dál a dál rozvíjejí své výtvarné aktivity v již předem ztraceném boji, který však zúročí jejich vnuci a pravnuci, pokud se tedy samozřejmě skrz naše vlastní vejce narodí, čímž poslouží zároveň jako jistoty našich předků. Jako výsledek turnaje to jistě poslouží také, na čemž se všichni strašně rádi shodnem. Lidově řečeno: dělat princeznu zahradníkem per partes. Neboli – zotročit v dobrém ….
…Co může při letmém pohledu připomínat salát, je zcela nová expozice černobílých výlevů z každodenní pospolitosti českého národa, je námětem sub specia aetarnatis osobitých příběhů legendárního pojetí světa v expozici výstavy Čulíka na vinohradském předměstí. To jsou neúprosná fakta, a historie je toho jen důkazem. Motivem tak zůstává každodennost ve své podstatě, a je to mu jen dobře, což ocení zejména poroto – kupříkladu v levé části místnosti lze spatřit vizuálním spletence neuspořádaných těl (pravděpodobně již mrtvých) pracovníků nově zřízené kanceláře v pražských Dejvicích. Na druhou stranu expozice nabízí lyrické a estetizující vypořádání se s jakýmsi až éterickým popisem čehosi, co snad může připomínat to, co měl autor kreseb na mysli…
…Nakonec, kdo chce vílu najít, pohádku si vždycky najde, aneb kdyby nebylo rybníků, nebylo by vodníků, jenže ono my také nebylo pytláků. Bohužel, v dnešní (již tak dost uspěchané) době myslivec ve snaze zastavit svědomitě pracujícího tuláka…(zbytek si můžete domyslet sami.) Prostě živýho mě nedostanete. S potupnou robotizací obyvatelstva tak poezie básníka stává se příležitostí právníka, jak dojit ještě více z lidu.“
„Pane redaktore.. víte jaký je na zemi nejblbější tvor po vyhynutí blbouna nejapného?
…asi máte na mysli kurátory, ale řekl bych že novinář.“
101 00 Praha 10
Korunní 76
e-mail: info@naugallery.cz
mobil: +420777910290
Máme otevřeno: středa 15.00 – 18.00 hodin nebo kdykoli po dohodě
Kamenná Nau Gallery otevřela v únoru 2013. Prostor pro prezentaci současných mladých umělců vznikl z potřeby podílet se na definici aktuální výtvarné scény a jejího veřejného obrazu. Těžištěm zájmu jsou soliterní autorské výstavy původních souborů v originálních instalacích. Galerie se snaží zprostředkovat nejen prodej díla, ale akcentovat situační dialog autora s veřejností, umělce a milovníka umění. Společnými jmenovateli autorů v Nau Gallery jsou ryzost, odvaha a respekt ke své vlastní tvorbě. Provozovatelem galerie je produkční
společnost Background Films.
Hodnocení: 69 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková
Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/nikola-culik/