Výstava akvarelů: Rozhovor napříč pokoleními aneb akvarel jako umění okamžiku, jednoho nádechu
Galerie BKI - Bulharský kulturní institut – Praha
8. – 28. 9. 2015
Na vernisáži nové výstavy ´Rozhovor napříč pokoleními´, výstavy akvarelů jednoho z nevýznamnějších bulharských akvarelistů 20. století, Dečko Uzunova ( 24. 5. 2011 se také konala výstava tohoto autora v BKI - Praha) a výtvarníků několika dalších generací, jsme zahájili podzimní sezónu v Bulharském kulturním institutu.
Dečko Uzunov maloval portréty, akty, krajiny, zátiší, figurální kompozice s historickými, biblickými, mytologickými i současnými náměty. Jeho dílo zahrnuje olejomalby, grafiky, akvarely, ilustrace scénografii i monumentální malbu.
Ředitelka BKI Galina Todorova (na foto vlevo) představila hlavní akcenty našeho podzimního programu a popřála hostům vernisáže krásné zážitky s bulharským uměním.
Výstavu připravilo BKI ve spolupráci s Muzeem Dečko Uzunov, takže na vernisáži promluvila ředitelka Muzea, Borjana Pavlova. Dalším hostem byla známá ilustrátorka Tonya Goranova, která se pravidelně zúčastňuje plenérů organizovaných Muzeem Dečko Uzunov.
V Galerii BKI-Praha jsou k vidění akvarely Dečko Uzunova (1899 – 1986), velkého Mistra výtvarného umění, a společně s nimi i práce dalších bulharských malířů. Najdete zde akvarely umělců jako je Tonya Goranova, Jana Kamenova, Zara Bujuklijska, Nikolaj Janakiev (* 1954), Christo Kardžilov (*1952), Dejan Valkov (* 1971), Cviatko Ostoič (* 1959) a Svetoslav Nedev (*1967). Jejich obrazy vznikaly během výše zmiňovaných akvarelistických plenérů pojmenovaných po Dečko Uzunovi.
Kolekce byla pro Prahu vybrána u příležitosti 2 výročí. Letos je tomu právě 50 let od zvolení Dečko Uzunova předsedou Svazu bulharských výtvarníků a 70 let od jeho jmenování rektorem Národní výtvarné akademie v Sofii. Výstava neilustruje jen dílo velkého mistra, ale představuje generace umělců, které ovlivnil svými uměleckými výrazovými prostředky a stylistickými postupy.
Vybrat kolekci tak, aby mohla zahrnovat obrazy výrazné umělecké osobnosti a jejích následovníků, aniž by působila komparativně, není jednoduché. Zde se to ovšem povedlo. Výstava má ucelený a harmonický charakter. Jak její název napovídá, jedná se o rozhovor, komunikaci prostřednictvím umění. A to nejen mezi umělci několika generací, ale mezi nimi a samotným publikem.
„Akvarel je to samé jako psát milostný dopis. Jaký význam má, že ukápne inkoust, že něco přeškrtneš. Akvarel je umění okamžiku, jednoho nádechu,“
řekl Dečko Uzunov
„Pokud se o Picassovi říká, že si přivlastnil celé minulé století, tak to samé platí pro Dečko Uzunova…
Nejvíce pomohl k evropeizaci bulharského umění, udržujíc si úctu a lásku ke své zemi i tradicím.“
Aksinia Džurova
110 00 Praha 1
Klimentská 6
Vstup: volný
Telefon: +420 233 326 862
bki@bki.cz
www.bki.cz
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva - BKI)
Foto: © Ing. Olga Koníčková