Výpravné, strhující filmové drama ´Colette´ o síle lásky a touze po svobodě aneb když jsme opět spolu filmovali, Češi a Slováci
Výpravné, strhující filmové drama ´Colette´ o síle lásky a touze po svobodě aneb když jsme opět spolu filmovali, Češi a Slováci
Pocta: filmový snímek ´Colette´ je věnován spisovateli Arnoštu Lustigovi (1926 – 2011), který už není mezi námi a všem, kteří holocaust přežili
Byli jsme jménem filmové distribuční společnosti Bioscop i filmové a produkční společnost Happy Celluloid pozváni ve čtvrtek 18. 6. 2013 na tiskovou konferenci do zajímavého prostoru v již delší dobu nefunkčním nádraží Praha – Bubny. Povšimli jsme si na podlaze nádražního vestibulu světelných lidských stop, většinou v pohorkách, směřujících k vlakovým kolejím.. kde čekaly na transport…
Na pořadu tiskové konference byly informace o plánované premiéře filmu ´Colette´, kterou podle novely Arnošta Lustiga zrežíroval Milan Cieslar. Premiéra válečného dramatu se bude konat v českých i slovenských kinech 12. září 2013. Účast na tk přislíbili a vskutku se dostavili: francouzská herečka Clémence Thioly (s něžným obličejem krátkovlasé, černooké, v dlouhých kalhotech, s bílou halenkou v růžovém saku vždy elegantní Francouzky ), Jiří Mádl, Milan Cieslar i jako vždy dobře naladěný slovenský herec Andrej Hryc. Zhlédli jsme upoutávku na film, kde mezi Colette a Vilim překáží mříž koncentračního tábora, blíž k sobě tedy nemohou…
Jak jsme se později dozvěděli, budova nádraží Praha Bubny byla pro konání tiskové konference vybrána zcela záměrně. Jde o místo, odkud byly vypravovány transporty z Prahy do různých koncentračních táborů. Na 50 000 českých židů zde nastoupilo svou cestu do transportů ponejvíce směr Terezín a polského ghetta Lodž. Současně v budově nádraží, v odbavovací hale, se uskutečnila výstava ´Památníku Šoa Praha´, která již 18. 6. 2013 bohužel skončila. Při její prohlídce jsme si mohli představit tehdejší však pro nás již nepředstavitelně zoufalou atmosféru a okolnosti transportů.
Inspirovali jsme se osudem slovenských vězňů Alfreda Weltzera a Rudolfa Vrby (vlastním jménem Walter Rosenberg), kterým se podařilo uprchnout z Osvětimi, a světu poprvé odhalili pravdu o zločinech proti lidskosti.
´Colette´ - dechberoucí romantický příběh
Filmové drama o síle lásky a touze po svobodě ´Colette´ v těchto dnech právě dokončuje tým režiséra, scénáristy a producenta Milana Cieslara. Režisér Milan Cieslar natáčel scény v koncentračním táboře Osvětim, respektive v jeho vyhlazovací části Birkenau, aby pak podle novely Arnošta Lustiga ´Colette´, kde můžeme sledovat poslední reflexi Lustigova vlastního dospívání, stvořil stejnojmenný film. Zesnulý již spisovatel Arnošt Lustig, Cieslarův dlouholetý přítel, se krátce (20 dní) před smrtí ještě v nemocnici částečně podílel i na scénáři, jenž odráží jeho vlastní válečné prožitky (o době, kterou strávil např. v Terezíně, Lustig kdysi prohlásil, že to byla přesto všechno doba, na kterou vzpomíná rád …vztahy mezi vězni byly zcela jiné než v dnešní době…).
"Pokusili jsme se vytvořit jakousi iluzi toho, jak to tam vypadalo, ačkoli ta krematoria byla Němci na konci války zbořena," vysvětlil režisér Milan Cieslar. Herec Jiří Mádl to tak ale nebere, na historickou přesnost příliš nedbá: "Není to o tom, abychom lidem ukázali, jak to vypadalo, a byli historicky věrní, ale spíš je to o vztahu dvou lidí v extrémních podmínkách."
Jak jsme hledali tu Colette pravou? Lustigovu Colette našel režisér Cieslar až v Paříži!
„Casting byl prostě nejdůležitější. Strávil jsem dva roky hledáním těch správných herců. Chtěl jsem, aby byli schopní zahrát klíčové situace bez toho, aby znali další spojitosti, děj. To byl můj způsob, jak určit herecký potenciál, změřit jejich spontánnost a přirozené pocity,“ řekl Cieslar. Pátral tedy po herečkách z té generace i na internetu a dal na doporučení některých francouzských castingových agentur. V Paříži ve druhém kole pak objevili Clémence Thioly. Je typově přesná, i hereckým mistrovstvím. Když jsme pozorovali na tk v Praze- Bubny oba hlavní představitele, zjistili jsme, že si oba svou výškou odpovídají.
Proč Andrej Hryc roli kápa Fritze ve filmu přijal ?
Když ho Cieslar vyzval, zda by nechtěl ve filmu hrát, Hryc si nejdříve na počítači četl scénář, jak nám sdělil, který ho tak zaujal, že ho četl dlouho po půlnoci. A tak na roli kývnul, protože byl příběhem dostatečně dojat. Na tk pevně zadoufal, že se nám všem bude snímek ´Colette´také líbit, protože to není klasický film o koncentračním táboře, ale film psychologicky laděný, o lásce a věčné lidské touze po svobodě…
Dabujeme a upravujeme ….Film ´Colette´ právě podstupuje dabing do češtiny a poslední úpravy. Studio UPP provádí ve filmu více než 220 složitých triků, v nichž poprvé diváci uvidí na plátně skutečný rozměr Osvětimi – Birkenau. Za zmínku stojí účast hollywoodského skladatele Atli Örvarssona, který pro Colette zkomponoval znamenitou hudbu," sdělila tisková mluvčí Johana Turnerová.
O čem film je?
Příběh začíná v roce 1973, kdy se spisovatel Vili Feld, jenž žije pětadvacet let ve Spojených státech, nechá pozvat svým synem na večeři ke své dívce. Vili tam potkává matku synovy známosti, ženu, která mu připomíná jeho první osudovou lásku právě z tábora smrti. … která vstoupila v roce 1943 do jeho života jako jeho první láska v táboře smrti Osvětimi-Březince. Takto se odvíjí počátek filmového příběhu lásky a odvahy postavit se smrti i v bezvýchodné situaci…
Završili jsme válečnou trilogii: režisér Cieslar, jenž se přípravě snímku věnuje pátým rokem, tak vytvořil v pořadí již třetí dramatický příběh z období války, jenž považujeme za symbolické završení jeho předchozích počinů s válečnou tematikou. Těmi jsou ´Pramen Života´ (2000) a ´Krev Zmizelého ´ (2005). Záměrem tvůrce je i tentokrát spojení zdánlivě nespojitelného, a to historické pravdy a žánrového filmu.
Co nevíme ještě o filmu?
- příběh o půvabné Židovce z Belgie napsal Lustig v 90. letech 20. stol. jako součást trilogie o osudech tří židovských žen. "Pro mě je úcta dělat na tomhle filmu, svým způsobem se podílet na tom, abychom o těchto věcech mluvili a nikdy na ně nezapomněli," vyjádřil se herec Ivan Franěk
- film je natočený v angličtině, protože tvůrci počítají se zahraniční distribucí (většina herců angličtinu zvládla na výbornou)
- film je nadabovaný do češtiny a slovenštiny
- největší zájem koupit film byl v USA
A v závěru jsme zhlédli výstavu projektu Památníku Šoa - výstava Kadiš
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yLlLy0eAc_Q
„Přežili jsme holocaust, protože ostatní zemřeli“…
„Smrt je vykoupení, nebe je světlo. Život s pamětí je temnota sklepa napořád. Tíha života mezi nebem a sklepem.“
- Na výstavě jsme se seznámili se s kovovou plastikou z 60. let ´Kaddish´, kterou vytvořil Aleš Veselý, aby uctil památku svého zemřelého otce.
- Mimo jiné jsme si prohlédli i návrhy Xenie Hoffmeisterové na ideální památník Praha – Bubny
- Přečetli jsme si pohnutou historii nádraží Praha – Bubny, kdy byl z něho do polského ghetta v Lodži vypraven 10. 11. 1941 první transport českých Židů, pak následoval transport do Terezína, poté dalších velkých i menších 128 transportů….vcelku 45 000 českých Židů … (podle Antonína Kostlána)
5. – 18. 6. 2013
Nádraží Praha Bubny
170 00 Praha 7
Originální název snímku: Colette (čteme kolet)
Režie produkce: Milan Cieslar
Producent: Milan Cieslar, Wanda Adamík Hrycová
Scénář podle stejnojmenné novely: Arnošt Lustig a Milan Cieslar
Producenti: Happy Celluloid s.r.o., Česká televize Praha, Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, WANDAL Production s.r.o. Slovensko, Audiovizuální fond SR, Barrandov Studio a.s., UPP a.s.
Hrají:
- hlavní role: Jiří Mádl (Vili Feld, český Žid), francouzská herečka Clémence Thioly (Colette Cohenová, belgická Židovka)
- vedlejší role: Helena Dvořáková, Ondřej Vetchý, Zuzana Mauréry, Andrej Hryc, Barbora Kodetová, Daniel Brown, Kristína Svarinská, Pavel Rímský, Ondrej Kovaľ , Petr Vaněk, Michal Dlouhý, Miroslav Táborský, Emma Smetana, David Suchařípa a další
Hlavní mediální partner: Česká televize
Mediální partner: Frekvence 1, Právo
Distributor: Bioscop
Premiéra filmu: 12. 9. 2013
Pro AQS a. s.divize Bioscop, www.colette-film.cz
Přístupnost: od 12 let
Stopáž: 125 minut
Žánr: historické drama, thriller
Lokace: Barrandov: Auschwitz – Birkenau, Vinařice: Kanada, Praha: byt Hannah a Viliho,
Bratislava: Antverpy- Staré město, Hannover nemocnice, New York – klenotnictví, New York - synagoga
Ing. Olga Koníčková
Foto: www.colette-film.cz