Všestranný tvůrce. Josefu Hoffmannovi (1870–1956) k 60. výročí úmrtí aneb slavná éra Wiener Werkstätte
6. 10. 2016 - 27. 1. 2017
Galerie RKF – Praha
Na vernisáži nové výstavy, tentokrát věnované Josefu Hoffmannovi, jsme se dozvěděli o o českém architektovi a designérovi, že 7. 5. 2016 uplynulo 60 let od jeho úmrtí. RKF v Praze připomíná tohoto všestranného tvůrce architektury, uměleckých řemesel a designu ve 20. století prostřednictvím panelové výstavy, která představuje Hoffmannovy nejdůležitější projekty spolu s fotografiemi jeho privátních interiérů ve Vídni.... i v jeho rodném moravském městě Brtnici.
Výstavu zahájila Natascha Grilj, ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze, kurátor výstavy Rainald Franz a další...
Výstava představila tak významného architekta a designéra v plné šíři jeho tvorby:
Josef Franz Maria Hoffmann:
- * 15. 12. 1870 v Brtnici
- Hoffmannovy tvůrčí začátky
- slavnou éru jeho vedení firmy Wiener Werkstätte
- nejvýznamnější architektoniké projekty (sanatorium v Purkersdorfu, palác Stoclet v Bruselu, vilu pro rodinu Primavesi)
- vystaveny jsou dosud spíše opomíjené projekty z doby po 1. sv. válce
- seznámíme se i s osudy a tvorbou Josefa Hoffmanna po 2. sv. válce
- zemřel 7. 5. 1956 na mrtvici
- Hoffmannovo dílo po jeho smrti upadlo v zapomnění, objeveno bylo až v 60. letech 20. století teoretiky a architekty
- nikdy nezaložil žádnou školu ani nebyl teoretikem
Nás zaujala stavba sanatoria v Purkersdorfu u Vídně, jednoho z programových vrcholů architektonického díla Josefa Hoffanna. Luxusní lázeňský dům pro Viktora Zuckerkandla, švagra kritičky umění a podporovatelky sdružení Secese Berty Zuckerkandl, je díky čistotě formální dispozice, přísné jednoduchosti svého kubického řezu a radikalitě prostorového chápání jedním z milníků dějin architektury.
Kromě stavby samé navrhl Hoffmann společně s Kolomanem Moserem veškeré vybavení interiérů a všechny technické a dekorativní prvky, které pak provádí Wiener Werkstätte. Spolu s Kolomanem Moserem zařizuje Josef Hoffmann módní salon Flöge ve Vídni, provozovaný družkou Gustava Klimta Emilií Flöge a její sestrou Helenou.
Výstava RKF v Praze vznikla ve spolupráci s MAK - Rakouské muzeum užitého/současného umění ve Vídni. Je zajímavá tím, že dokumentuje jak práce architekta Josefa Hoffmanna, a současně tak dokumentuje, pro které uživatele byl ten který architektonický návrh i realizace provedeny.
110 00 Praha
Jungmannovo náměstí 18
Máme otevřeno: po–pá 10.00 –17.00 hodin, kromě rakouských a českých svátků
Vstup: volný
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: © Ing. Olga Koníčková