Vojtěch Vlk: Vzpomínky na zapomenuté krajiny/Memories of forgotten landscapes aneb po vinobraní v Grébovce
Viniční altán Grébovka - Praha
5. - 27. 10. 2017
Na vernisáži prodejní výstavy několika desítek (velkoformátových) výtvarných barevných fotografií, jejichž autor, profesionální fotograf, Vojtěch Vlk, byl osobně přítomen. V příjemném prostředí viničního altánu Grébovka můžeme zhlédnout snímky krajin, které autor pořídil na svých cestách např. v Argentině, v Norsku i z dalších zemí, a samozřejmě také z domova – z rodného Česka.
Vojtěch Vlk je všestranný fotograf. V jeho portfoliu najdeme např. tato témata:
osobnosti, portréty a móda, reklama a tisk, výtvarné fotografie, cestování, dokument, reportáže
Vojtěch Vlk obdivuje renesanční umělce jako Albrechta Dürera či Leonarda Da Vinci
a ze současných fotografů jej nejvíce inspirují například Annie Leibowitz, Anton Corbijn a Erwin Olaf.
„Na fotografování mě dodnes fascinuje různorodost a nekonečná možnost kreativity,
kterou fotografie jako médium nabízí. Možná i proto je má tvorba tak různorodá.
Baví mě experimentovat a nejrůznějším způsobem „kreslit světlem“,
což je doslovný překlad původního řeckého výrazu FOTO-GRAFIE – fós-grafis.“
Vojtěch Vlk
„Fotograf Vojtěch Vlk prezentuje sérii fotografií odkazující ke krajině. Fotografií na první pohled neostrých a jaksi rozmazaných, při bližším pohledu však v detailu ostře prokreslených. S podobně zpracovanými fotografiemi jsme se v tvorbě Vojtěcha Vlka již jednou setkali. Bylo to v roce 1998 a tyto fotografie nafotil během své stáže na Bezalel akademii v Jeruzalémě. Tehdy se nám skrze fotografie obyvatel věčného města a jeho zákoutí doslova zjevil rozpohybovaný genius loci tohoto jedinečného místa.
Klademe si otázku: Proč se Vojtěch Vlk vrací po tak dlouhé době k tématu pohybu a rozostřených kontur ve svých fotografiích? A proč volí právě krajinu jako scénu pro ztvárnění svých vizí? Vojtěch Vlk je úspěšný portrétní fotograf .... a nebojme se to říci úspěšný komerční fotograf. Je však také zároveň - tvůrce, který má velkou vnitřní potřebu umělecké tvorby. A nechce se nechat lapit každodenní rutinou komerční ateliérové práce, pohybující se v ostrých a vymezených hranicích. Jeho touha a pnutí k uměleckému vyjádření vnitřní krajiny plné imaginace a snů je silnější a přivádí nás na samou hranici neznámého světa, do kterého nám dává skrze své fotografie nahlédnout.
Ponořit se do nich a zasnít. Rozpouští ostré hranice reality a my tak můžeme spolu s autorem putovat nově viděnou a objevovanou krajinou imaginace. A je to putování svobodné a nespoutané, protože právě to symbolizuje pohyb ve Vlkových fotografiích. Svobodu vnitřní na cestách své duše, která objevuje nové světy a zároveň svobodu vnější - fyzickou, která ho provází na jeho častých cestách po celém světě.
V průběhu tvorby tohoto souboru začal objevovat malířskost svých fotografických vizí. To dává jeho souboru nový, další rozměr.
Při pohledu na jeho fotografie se nám vybaví malby impresionistických mistrů a jejich zářivá světelnost, zároveň můžeme vidět krajiny imaginativní či surrealistické Josefa Šímy a krajiny energetické Karla Malicha.
To zasazuje tvorbu Vojtěcha Vlka do širšího kontextu českého výtvarného umění a přidává hodnotu jeho děl.“
MgA Petr Hudeček
Vojtěch Vlk (* 1973 Třebíč)
- 1996-2002: VŠUP – Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha, Ateliér fotografie pod vedením prof. Pavla Štechy
- od 1991 žije a pracuje jako nezávislý fotograf v Praze
V závěru slavnostní vernisáže nechyběla ani hudebně - kulturní vložka (včetně mírně šokujícího tanečního představení)
120 00 Praha 2
Havlíčkovy sady 1369
Máme otevřeno: 11.00 - 21. 00 hodin
Vstup:volný |
|
Hodnocení: 99 % Ing. Olga Koníčková (zdroj: recenzní zpráva) Foto: © Ing. Olga Koníčková |
|