Vlastimil Elšík: Malé velké příběhy aneb když nejen mateřství a kouzlu žen hold vzdáváme
Nová síň - Praha
10. – 21. 2. 2016
Na vernisáži nové výstavy velkoformátových děl Vlastimila Elšíka, který byl akci osobně také přítomen, jsme zhlédli jeho malebné figurální obrazy jako ´Malé velké příběhy´. Akad. mal. Vlastimil Elšík, rodák z valašské Kašavy u Zlína, představil kolekci svých obrazů, které namaloval během předchozích 35 let. Prof. Boris Jirků, ak. mal., blízký přítel a bývalý spolužák celou vernisáž uvedl (na foto vpravo).
Kultivovanou formou a nenásilným kresebným mistrovstvím vzdává hold mateřství, objevuje krásu a skryté kouzlo všedních věcí a pražských zákoutí.
Ve větších formátech pracuje se složitějšími malými a velkými příběhy, s novými představami figurálních kompozic, s okouzlením z barev a barevného světla. Nás na www.www-kulturaok-eu.cz zaujal nejnovější triptych – obraz Živé sochy II, kde jsme si připomněli živé figury ve zlatě a stříbře (nepříliš však sympatické k veřejnosti, tvrdě vymáhající peníze za jediný pohled), které můžeme zhlédnout na Můstku či na Staroměstském náměstí.
Akad. mal. Vlastimil Elšík (na foto vpravo v brýlích)
- absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti
- absolvent Akademie výtvarných umění v Praze u profesora Karla Součka
- vystavoval již ve Zlíně, Praze, Brně, Hodoníně, Moskvě, Chicagu…
- věnuje se dřevěné plastice, keramice, tvorbě loutek, grafice /linoryt, lept/ a volné kresbě
- se svou ženou Helenou založili v centru Prahy E-dílnu - soukromou uměleckou výtvarnou školu, která se věnuje přípravě žáků na střední a vysoké umělecké školy
- Elšíkovi pořádají výstavy prací žáků např. v Náprstkově muzeu či Muzeu policie ČR
- společně s nadaci Archa Chantal, pod záštitou Chantal Poullain, vybavují pozitivním výtvarným uměním dětská oddělení nemocnic (zdroj: Prof. Boris Jirků, akad. mal.)
"Výrazové prostředky i okruh motivů, které poutají pozornost Vlastimila Elšíka, jsou tradiční. Jeho projev se opírá o vývoj české malby. Figurální obrazy, pro něž je příznačná osobitá poetika, organicky navazují na myšlenky civilismu Skupiny 42 a rozvíjí je. Přes zřetelnou souvislost s minulými tendencemi nezapře svůj výtvarný názor svou dobu.
V obrazech se projevuje smysl pro skladbu a citlivé sladění celku s detailem. Kresba je rovnocenná s malířskou složkou a citlivá linka se doplňuje se střídmou barevností.
Prostor je stavěn valéry v pevných objemech. Některé náměty, například mateřství, Vlastimila Elšíka zvlášť zajímají. Tehdy vytváří cykly obrazů, v nichž na téma nahlíží z různých pohledů.
Klasický realistický způsob ztvárnění ustupuje v pohledech do ulic velkoměsta, ve kterých užívá zjednodušených forem přecházejících v symboly charakterizující způsob městského života. V obrazech se ztrácejí realistické prvky ve prospěch barevných ploch, v jejichž skladbě však zůstává řád, aniž by přes uvolnění tvarů převládla náhoda. Prostor je nadále stavěn nejen barevnými vztahy, ale i kresbou, jejíž význam však nyní ustoupil.
Dílo Vlastimila Elšíka se řadí do dobových souvislostí se zájmem o figuru a její začlenění do prostředí. V autorově projevu zaznívá lyrický tón ve spojení s intimitou domova."
(Jiří Machalický. kurátor galerie NoD)
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tiskové zprávy)
Foto: © Ing. Olga Koníčková