VIA ART – Místa aneb do jakých míst dospěli někdejší studenti z ateliéru pana profesora Michaela Rittsteina

12.02.2025 17:33

 

Místa

Markéta Bábková, Markéta Kolářová, Jan Harant, Jan Heres, Tomáš Honz a Matěj Macháček 

14. 1. – 7. 3. 2025

Galerie VIA ART

 

 

Jako kdyby Praze cosi chybělo.

Jako kdyby byl pražský galerijní svět,

ten opravdový, poctivý, umění zcela zasvěcený, stabilní,

o něco ochuzen.

O co? O jednu nevelkou, útulnou, ale hlavně vysoce sofistikovanou, galerii, která

nastoupila svoji cestu za uměním už krátce po listopadu 1989, a je

v Praze jednou z nejstarších trvale provozovaných galerií vůbec.

O Galerii, se všeříkajícím názvem –

VIA ART.

 

Na vině dočasného výpadku Galerie VIA ART z výstavního kolotoče nebyl

výpadek dvou obětavých, znalých a vytrvalých lidiček,

kteří tu svou galerijní káru táhnou pořád dál a pořád skvěle,

manželů Radky a Zdenka Freislebenových,

ale zub času.

Ten se jako z udělání pustil do terasy kostela sv. Václava v Resslově ulici

pod níž se nalézá Galerie VIA ART.

Rekonstrukce se zdařila a ihned po jejím dokončení se opět rozeběhla i Galerie VIA ART. Znovuzahájení činnosti vrátilo do pražského galerijního světa to,

co v něm už moc dlouho chybělo - vědomí, že už jsou zas věci na svém místě.

 

 

Setkání absolventů?

 

Asi každý známe srazy absolventů čehokoli po nějakém časovém odstupu. Sděluje se co je u koho nového, co, kdo, teď dělá, co už ne, jak je na tom a tak podobně. A malíři? Vlastně totéž co právníci, inženýři, geologové, prostě všichni.

Jen s jedním rozdílem – malíři si prohlížejí své obrazy. Kořeny sice mají všichni stejné, studovali přece v témž ateliéru u jednoho profesora, ale jejich cesty se rozeběhly do všech – dnes už doslova světových – stran. A jejich pobyty na nejrůznějších místech na jejich vnímající duše zapůsobily. Pronikly do jejich obrazů, do námětů těch obrazů a tak trochu poznamenali i jejich výtvarný styl.

Takovou malou přehlídkou několika žáků velkého mistra, profesora Michaela Rittsteina, je i výstava nazvaná příhodně – Místa. Jde totiž o odrazy míst, kam se vystavující umělci vydali, kde působili, míst, jež na ně zapůsobila.

 

VIA ART - cesta za uměním mladých umělců

 

Ředitelka Galerie VIA ART, paní Radka Freislebenová, k tomu říká:

„Galerie VIA ART se již dlouhodobě zabývá prezentací nejmladší generace umělců. Vystavovala je v době jejich studia na AVU, a to především z ateliéru profesora Michaela Rittsteina.

Projekt zaměřený tímto směrem se jmenoval „Napůl“ a prezentoval vždy dva autory. Někteří již zde měli po absolvování AVU a už i samostatné autorské výstavy.

Zcela určitě v této praxi budeme nadále pokračovat. Považujeme za důležité, představovat – v kontextu již zavedených umělců – i ty, kteří jsou teprve na začátku své umělecké dráhy.

Dnes, ti u nás takto vystavující mladé malířky a mladí malíři, jsou opět zde, na výstavě nazvané Místa. A zase tak spolu, jako byli při studiu. A mimochodem, není bez zajímavosti, že pracují v ateliérech, které mají blízko sebe – v Libni...“

 

 

Výstavu Místa tvoří ozvěna míst, jež autory oslovila

 

Když vznikla soukromá Galerie VIA ART, vznikla i možnost svobodně cestovat. Obé, až do té doby něco nemyslitelného. Autoři se dostali do světa a nové svobodné galerie je mohli vystavovat. Možnosti svobodné volby jak, a co, a kde, tvořit, spolu s možností tvorbu svobodně prezentovat, otevřely cestu k rozvoji umění samého. A i když to už dnes vnímáme - a mladí autoři zejména - jako samozřejmost, je to pozitivum pro tvorbu a rozvoj umění. Inspirace, atmosféra, nové vjemy, nové poznatky a zkušenosti, to jsou obohacující ingredience dnešních tvůrců a jejich tvorby. Není proto divu, že na výstavě v Galerii VIA ART, nazvané Místa, nacházíme obrazy vzniklé z pocitů a vjemů nabytých na nejrůznějších „místech“, jimž autorky a autoři holdují nebo holdovali.

 

Ateliér nemusí být nutně jediným místem vzniku obrazu

 

To, že ne každý obraz musí vzniknout klasicky v jakémsi barvami provoněném ateliéru, dokazuje právě výstava Místa, přestavující obrazy vzniklé mimo autorské ateliéry.

   

·         Markéta Bábková,

má na výstavě dva obrazy z roku 2024 nazvané „Úkryt“ a „Knihy, které jsem nečetla“. Oba obrazy vznikly při hře s jejím malým synovcem. Jak prozrazuje autorka, tak si stavěli pod stolem úkryt pro hračky a různé poklady. Knihy, které jsem nečetla, je výřez s obrazu Úkryt a zachycuje stavění hradby z knih vyndaných z knihovny.  Místem, je u Bábkové nejen ten prodětský úkryt, ale místo vlastního dětství, kam se hrou s děckem na čas vrátila.

 

 

·         Markéta Kolářová

vystavuje také dva obrazy. Aetherial Substance a Shards, oba z roku 2024. Oba jsou pro autorku velice osobní a vyjadřují její aktuální rozpolcenost, vnitřní boj, substanci a zrcadlení, spojené se vznikem něčeho nového. Odhodlání vystoupit z komfortní zóny jako klíč k opravdové transformaci. Místem Kolářové je tedy to nové, to, co vzniklo z rozpadu starého a co jí otevírá změnu a růst. Inspirací jsou pro autorku Filipíny, kde maluje.  Díky tomu se pohybuje mezi dvěma zcela odlišnými světy.

 

 

·         Jan Harant

přispěl do výstavy Místa třemi obrazy. „Šedavé město“ z roku 2022, „Město pod širým nebem“ datovaný na přelom let 2023-24 a „Čtenář pod stromem“ z roku 2024.

Pro autora je jeho místem vždy to místo, kde v plenéru vytváří své obrazy. Z vystavené trojice, ale plyne, že jde o Prahu (Strossmayerovo náměstí, Libeň a Vrchlického sady).

 

 

·         Jan Heres

poskytl na výstavu dva ze svých obrazů, které jsou součástí autorovy nejnovější série nazvané vyzývavě – Peklo. Jedná se o obrazy „Věčné peklo“ a „Srdce“. Oba autor datuje do roku 2024. Místem pro autora a jeho obrazy je exotický Taiwan, kde byl na své umělecké stáži a tak jsou jeho obrazy inspirovány tamním uměním a spirituálními výjevy, jako jsou démoni trýznící smrtelníky, uprostřed bohatých přírodních scenérií typických pro Asii.  

 

 

·         Tomáš Honz

přispěl do výstavy třemi obrazy. „Tajemná záře“ datovaná rokem 2021, „Sníh na bezejmenné hoře“ z roku 2023 a „Skála na bezejmenné hoře“, rok 2024  I tento autor má své místo a maluje své obrazy převážně na konkrétním místě. Některé sice i v ateliéru, ale pak s odkazem na to, ono místo. To je v názvech obrazů uvedeno jako „bezejmenné“, ačkoli konkrétní jméno má a je i na konkrétním místě. Jenže autor říká: „ jméno neprozradím…“

 

 

·         Matěj Macháček

vystavuje pouze jeden obraz, „Veined“ z roku 2020, pocházející z rozsáhlého autorského cyklu, na kterém pracuje už od roku 2020 dosud. Místem zrodu obrazu a místem autorovy inspirace byla v tomto případě Taipei National Univerzity of the Arts, kde byl na studiu a kde ho inspirovala tamní tropická krajina, zejména pak místní monumentální stromy zvané Banyan. Není divu, že obraz je malován stylově - tuší a akrylem na bavlněný papír, který se pak nakonec lepí na plátno…

 

 

Co dodat závěrem?

  

Snad parafrázovat známý výrok z divadelního prostředí, že není malých rolí. Variantou by bylo, že není malých galerií a není ani malých výstav. Vše ale záleží na chytré dramaturgii galerie. Najednou je pak z malé výstavy velká a z malé galerie nepřehlédnutelná. Že nejde o počet vystavených obrazů, jak to až příliš často bývá zvykem u kolektivních výstav, ale o pečlivý a promyšlený kurátorský výběr v takovém případě podmínkou. A právě tuhle záruku Galerie VIA ART od počátku skýtala, skýtá a i po - vnějšími okolnostmi - vynucené výstavní pauze, skýtat míní nadále. Ku prospěchu nás diváků.

Za www.www-kulturaok-eu.cz snad už jen – krom radosti ze znovu otevření Galerie Via Art, dvě zajímavé informace. První nám prozradila paní Radka Freislebenová, a to, že Markéta Kolářová, na výstavě zastoupená, ale na zahájení – pro svůj pobyt na oblíbených Filipínách – nikoli, bude mít ve VIA ART autorskou výstavu a že bude na zahájení téové výstavy už i přítomna.  

Druhou zajímavost můžeme doplnit za náš web. Jan Heres má právě v tyto dny (až do 27. 4. 2025) rozsáhlou autorskou výstavu v noblesní poděbradské Galerii Ludvíka Kuby (GALK). Informaci o ní přineseme i na našem webu…

 

Text a foto: Richard Koníček (foto ze zahájení Galerie VIA ART)

 

 

Místa

Markéta Bábková, Markéta Kolářová, Jan Harant, Jan Heres, Tomáš Honz a Matěj Macháček 

14. 1. – 7. 3. 2025

Galerie VIA ART

+420 604 450 549

https://galerieviaart.com/ 

Více k některým z autorů:

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/marketa-babkova-a-katerina-capova-napul-aneb-kam-leti-ta-modra-vazka-ci-ci-jsou-ty-kabaty/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/nahle-probuzeni-jana-haranta-v-galerii-via-art-aneb-pribeh-vypraveny-obrazy-na-stenach-jedne-prazske-galerie/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/adela-lustigova-a-jan-heres-napul-aneb-kdyz-po-navratu-z-indonesie-touha-po-barve-herese-zcela-ovladla/

 

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/tomas-honz-noc-aneb-tajemne-objevy-zasutych-vzpominek-se-vynoruji-aniz-by-desit-chtely/