Veřejný dům/Public House aneb když se zase sejdeme v pražské MeetFactory
MeetFactory – Praha
14. 4. 2016
Zúčastnili jsme za www.www-kulturaok-eu.cz akce, kterou připravili v MeetFactory, kde se pořád něco nového děje.
Beauty Free Shop
- Začali jsme výstavou ´Peel (Slupka)´ v komerční galerii Beauty Free Shop (14. 4. – 31. 5. 2016), kde jsme zhlédli práce vystavujicích umělců jako je Šárka Basjuk Koudelová, Ondřej Basjuk, Filip Černý, Lucie Mičíková, Viktorie Valocká
Peel
Slupka, kůra, obal. Prostě povrch. Náš jazyk si o povrchu myslí své. Něco je ´povrchní´, někdo zůstává u své analýzy problému ´na povrchu´, když chceme být důkladní a chceme se dostat k jádru věci, musíme jít ´pod její povrch´. I pro patologa je důležité provést pitvu a nezůstávat u povrchních poznatků z naší slupky, kterou tvoří kůže. V současné malbě je povrch jistě velkým tématem. Jeho struktura, faktura i textura jsou zásadními výrazovými prostředky. Od dob ínformelu a abstraktního expresionismu se ale posunul od pole pro upřímné gesto k mnohem sofistikovanější hře. Tu bychom mohli nazvat politikou povrchu. Již dávno ztratila svou nevinnost a ještě více než výtvarnou bitvou malíře o působivý výraz, se stala soubojem kulturních znaků a různých odkazů z dějin umění. Na této výstavě nalezneme několik různých možností jako současná malba k povrchu může přistupovat.
Kurátor: Viktor Čech
Máme otevřeno:
pondělí /středa/pátek 13.00 – 17.00 hodin
- Galerie Kostka – Juraj Gábor: Vertikální gradace/14. 4. - 31. 5. 2016
- Pokračujeme v galerii Kostka. Hluboká tma nás uvítala. A obrovská schodištní konstrukce…po té jsme si netroufli jako ostatní mnohem mladší návštěvníci jít...
Vertikální gradace je prostorovou situací, objektem, místem pro fyzickou i percepční kontemplaci. Vybízí k tělesnému prozkoumání i k soustředěnému pozorování, a s divákem si tak vytváří mnohovrstevnatý vztah vzájemných interakcí.
Vertikální gradace je kresbou v prostoru. I když je sama o sobě statická, je v neustálém pohybu. Vertikální gradace je vztahovou mapou – vytváří koordináty mezi místem, ve kterém se tyčí, světlem, které na ni dopadá, které vstřebává a odráží, mezi pohyby a zvuky těla, jeho fyzickou a performativní kvalitou. Je místem pro meditaci v pohybu, kontemplaci a zklidnění, setrvání v pozorování.
Fázi prostorového ohledávání otevírá pozorování. Stoupání se táhne odzdola nahoru, vertikálně i diagonálně. Budí zvědavost, iniciuje obcházení, otevírá vztahové konstelace percepčních interakcí. Vše hraje roli – čas, soustředění, poloha, trpělivost či unáhlenost.
Světlo na konci schodiště je kreslícím perem. Do prostoru vnáší nové struktury, mění barevnost objektu, jeho odraz na zdech. Mění pocitový náboj okolí, v plynoucím čase komponuje proměnlivé obrazce, gradaci tvarů.
V prostoru visí rytmus dechu, záznam námahy, příslib sblížení.
Fáze intimity nastává při kontaktu těla s objektem. Krok, dotyk, prohlubující se dech, stoupání a klesání či zavrávorání a podepření se jsou styčnými plochami vzájemného vztahu.
Sblížení otevírá tělu jiný pohled, pozorování se rozrůstá v prožívání. Stává se jeho součástí, zakouší objekt i sebe v něm. Tělo uvnitř se chová jinak než tělo pozorující – vyvozuje konsekvence z vlastního pohybu. Svojí přítomností se stává živou kresbou, rozpohybovanou radiálou stoupání a klesání. Navrací tělu soustředění dovnitř, obrací ho k vlastní fyzičnosti, je performativním prvkem pro sebe sama.
V těle doutná rytmus dechu, záznam námahy, výsledek sblížení.
Zdroj textu: kurátorka: Zuzana Jakalová)
Galerie: tušení světla /The Portent of Light /14. 4. - 31. 5. 2016
Pokračujeme výstavou v Galerii: ´Tušení světla´. Výstava Tušení světla je inspirována dílem Ludvíka Součka (1926-1978), vynikajícího autora sci-fi a zcela ojedinělého zjevu na literární scéně bývalého socialistického Československa. Ludvík Souček byl celoživotním vášnivým kronikářem starověku, hledačem zmizelých civilizací a nadšencem na poli neortodoxní archeologie, exobiologie, kosmologie a alchymie. V den Součkovy smrti záhadně zmizel jeho poslední rukopis přímo z budovy nakladatelství. Tyto okolnosti se staly kostrou, odrazovým můstkem, nití, která se dále vine touto výstavou.
Záměrem výstavy Tušení světla je zabývat se lákavým fenoménem ´ztraceného vědění´. Sleduje kometu/fantazii vysoce rozvinutých civilizací, které zmizely v temnotě zapomnění. Všímá si, jak dědictví dávné moudrosti prosakuje do současného myšlení a rezonuje v současném umění a praxi.
Výstava je zkomponována z uměleckých děl, která mají potenciál být zprostředkovateli této moudrosti, citlivými membránami, které zachycují světlo zaniklých kultur, kanály hyper-rozvinutého vědomí. Výstava se odvíjí podél linií ´realisme fantastique´ a vytváří oblouk mezi starověkem a sci-fi, mezi dávno zapomenutým a dosud ani nepředstavovaným, pozemským a kosmickým, a tím, co mohlo být a co by mohlo být, kdyby...
Kurátoři: Jaro Varga, Lucia Tkáčová
Vystavující umělci: Caroline Achaintre, Agnieszka Brzeżańska, Dominik Císař, Mark Fridvalszki, Maria Loboda, Milan Mikuláštík, Shana Moulton
Rezidence
A končíme v Rezidenci, kde se ve dvou patrech konala otevřená studia pro veřejnost. Kromě nich jsme nahlédli i do MeetF Academy, kde se lze připravovat na VŠ studium na uměleckých školách a jiné…
Mezinárodní rezidenční program byl založen v roce 2007 a je největším ateliérovým programem v České republice. MeetFactory dává k dispozici 15 ateliérů, do kterých každoročně zve více než 30 výtvarných umělců, kurátorů, hudebníků, divadelních režisérů a spisovatelů. Podporujeme zapojení našich umělců nejen v rámci programu MeetFactory (otevřené ateliéry, prezentace, Veřejný dům, muzejní noci, atd.) a jeho 3 výstavních prostor (výstavy, performance, komentované prohlídky atd.), ale také do kontextu české a evropských uměleckých scén.
Kurátorka: Zuzana Jakalová
Další plánovaná otevřená studia pro veřejnost (bez záruky):
(vždy od 19.00 hodin - 18. 5., 11. 6., 28. 7., 8. 9., 13. 10., 24. 11. 2016)
150 00 Praha 5
Ke Sklárně 3213/15
Máme otevřeno: 13.00 – 20.00 hodin + podle večerního programu
MeetFactory je v roce 2016 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč a Ministerstvem kultury České republiky
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tiskové zprávy)
Foto: © Ing. Olga Koníčková