Večerníček slaví 50 let aneb velká retrospektiva večerníčků /Valdštejnská jízdárna
Valdštejnská jízdárna (Národní galerie) – Praha
Museum Kampa (Sovovy mlýny) – Praha
30. 5. – 13. 9. 2015
Zúčastnili jsme se velkolepé vernisáže výstavy´Večerníček slaví 50 let´, kterou připravilo Museum Kampa ve spolupráci s Českou televizí a Národní galerií. Vernisáže se zúčastnily stovky celebrit, jen zahradní pávi se z obavy z hluku stáhli do křoví…
Výstava představila přední české výtvarníky a ilustrátory, kteří se na tvorbě večerníčků podíleli. Velkorysý projekt mapující historii tohoto televizního formátu vznikl v rámci oslav 50. výročí Večerníčku.
Jak oslavit Večerníčkovo jubileum?!
No, přece unikátní a svým rozsahem ojedinělou výstavou – příběhem, kterým mapujeme celou genezi tohoto fenoménu, který měl být původně ´jen´ drobničkou, nenápadnou pohádkou na dobrou noc.
Nenápadně jsem sice přišel …snad však nikdy neodejdu …protože mě děti rády mají
Večerníček časem svým vitalismem přerostl běžná kritéria specifik krátkého žánrového útvaru a mimořádnou dramatickou, výtvarnou i animační kvalitou přerostl v originální a svébytný televizní subjekt s přesahem do dalších kreativních disciplín.
Český animovaný film, tzv. česká škola animace (Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Břetislav Pojar, Jan Švankmajer, Jiří Barta…) má totiž své pevné místo v kontextu světové kinematografie. Na její odkaz navázala plejáda významných českých scénáristů, výtvarníků a režisérů v oblasti televizní animované tvorby: Josef Lada, Zdeněk Miler, Radek Pilař, Václav Bedřich, Václav Čtvrtek, Zdeněk Smetana, Adolf Born, Milan Nápravník, Vladimír Jiránek, Pavel Koutský, Jan Balej a mnozí další.
„Večerníček je fenomén, na kterém vyrostly a stále vyrůstají celé generace. A proto je tato jedinečná výstava nejen oslavou dětského světa fantazie, ale také jakýmsi holdem a poděkováním umění českých animátorů, výtvarníků i scenáristů a režisérů," řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák (na foto vpravo) a dodal: „Nesmírně si cením i toho, že se nám podařilo získat řadu unikátních exponátů včetně původních loutek a scén, které zapůjčili sami autoři nebo jejich dědicové. Některé originály tak bude moci veřejnost spatřit vůbec poprvé."
- Na výstavě v Museu Kampa prezentujeme také některé originální dochované loutky, ale i původní kulisy z večerníčků a další cenné náčrty, kresby a fotky.
- Ve Valdštejnské jízdárně prezentujeme navíc interaktivní pohádkové zážitky, možnost reálně vstoupit do Krakonošovy zahrádky či třídy Macha a Šebestové, dívat se na Ovčí babičku nebo Spejbla a Hurvínka, svézt se na Hvězdném drakovi ze seriálu Rákosníček a hvězdy, skočit do klobouku Boba a Bobka… minibludiště…
Co jsme o Večerníčkovi nevěděli?!
- předchůdce Večerníčku: duchovním otcem Večerníčku byl dramaturg, surrealistický básník a malíř Milan Nápravník, který stál i u zrodu večerního cyklu pohádek Stříbrné zrcátko, kdy se tehdy inspiroval nám starším známým a oblíbeným rozhlasovým pořadem Hajaja…
- znělka: kluka s očima jako hvězdy, s čepičkou na hlavě, který sedí na houpacím koníkovi, v autíčku nebo na cirkusové jednokolce, nakreslil v roce 1965 výtvarník Radek Pilař. Postavičku animoval Antonín Bureš, dědeček herce Marka Vašuta. Hudbu ke znělce složil skladatel Ladislav Simon. Večerníčkovi propůjčil hlas - tehdy pětiletý Michal Citavý - za honorář 75 Kč. Příprava celé znělky trvala 2 – 3 měsíce
- 2. 1. 1965 -první večerníček: pohádka se jmenovala ´Kluk a kometa´, vyprávěla ji Štěpánka Haničincová, kometě propůjčila svůj hlas Jiřina Bohdalová
- večerníček na Slovensku: 1965 – krátké pohádky každou neděli pod názvem ´Rozprávka na dobrú noc´. Od 1975 se vysílají barevně a každý den
- některé večerníčky původně pro tento cyklus nevznikaly: např. seriál Mach a Šebestová byl původně krátkým animovaným filmem určený pro promítání jako předfilm (když jsme my starší šli do kina, promítali nám vždy Týdeník, předfilm a pak hlavní film)
- zvířátka ve večerníčcích: skoro všechna tam snad byla
- v Maďarsku uvádí pohádky plyšový medvídek Tévé- Maci od roku 1964: nejprve si uklidí pokoj, potom si vyčistí zuby a nakonec si sedne do křesla a čekána pohádku. Po ní vypne televizor a jde do postele, odkud popřeje dětem dobrou noc….
„Co byste popřála Večerníčkovi k narozeninám?, zeptala se ČT Mariny, mladší dcery Radka Pilaře
„Aby ta padesátka byla skutečně jen číslo, a i když mu, doufám, budou na televizní obrazovce přibývat i další léta, aby pořád zůstal dětmi oblíbeným klukem, který si z ničeho nedělá vrásky.“
Autor výstavy: Jana Sommerová
Architekt výstavy: Otakar Chochola
Realizace: Jan Vrba a kolektiv
Kurátorka: Helena Musilová
Víkendové programy obohatí řada doprovodných akcí: tvůrčí dílny s dabingovým studiem, školičky animace či setkání s tvůrci večerníčků a projekce pohádek.
Více informací naleznete zde: www.ceskatelevize.cz/vecernicek
Patronát nad výstavou přijali výtvarníci Adolf Born a Zdeněk Smetana, animátorka a režisérka loutkových snímků Vlasta Pospíšilová a kameraman animovaných filmů Jiří Malík.
Pozor!! Zakoupená vstupenka platí v prostorách Valdštejnské jízdárny NG i v Museu Kampa. Je časově neomezená. Druhou část výstavy můžeme navštívit kdykoliv během konání výstavy, tj. do 13. 9. 2015!
Záštitu nad výstavou převzali:
Vláda ČR / Senát / Ministerstvo kultury ČR/ Městská část Praha 1
Partneři výstavy:
Dilia / Hewlett-Packard / Karlovarské minerální vody, a. s. / Fotolab / IKEA / Big Board
Partneři Musea Kampa:
Vítkovice – Machinery Group, Renomia, Unicredit Bank, ČSOB,
Pořadatelé výstavy: Česká televize, Národní galerie v Praze a Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
Vstupné:
- děti do šesti let: zdarma
- děti ve věku 6-15 let: 50 Kč/os.
- dospělí: 125 Kč/os.
- senioři nad 65 let: 50 Kč/os.
- rodina složená ze dvou dospělých a maximálně čtyř dětí ve věku do 15 let: 250 Kč
- skupina od 10 osob: sleva 50 % z výše uvedených částek
Ve Valdštejnské jízdárně vstup zdarma pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P, Asociace muzeí a galerií (AMG), ICOM, členy Společnosti přátel NG.
Máme otevřeno denně mimo pondělí: 9.00 – 19.00 hodin
110 00 Praha 1
Valdštejnská 3
Bezbariérový přístup
Doprava: Metro A - Malostranská, Tram 12, 18, 22 – Malostranská
Hodnocení: 90 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková