Večerníček slaví 50 let aneb ve Ctěnicích si užívá čtyřicátiny Rákosníček

27.04.2016 08:52

Muzeum hlavního města Prahy - zámecký areál Ctěnice

24. 4. - 30. 10. 2016

 

Známe to všichni. Na počátku nebylo jen slovo, ale dokonce celá pohádka odvysílaná jednoho večera tehdejší Československou televizí dětem na dobrou noc. Dívali jsme i my - tehdy už čerstvě ´náctiletí´. Nápad se ujal, ohlasy byly veliké a pozitivní, a tak se zrodil Večerníček. Postavička, jež od té doby už 50 let neúnavně oznamuje dětem (postupně našim dětem a nyní i našim vnoučatům), že bude pohádka na dobrou noc. A když se zadaří, díváme se všichni.

 

Do Ctěnic je cesta príma

Je to tam sotva hodinová procházka z Vinoře lesem, kolem rybníčku pro hastrmana a podél pole či romanticky přes zámeckou zahradu. Jezdí tam i každou půlhodinu autobus z Letňan. Ve Ctěnicích nás čeká malebný zámeček a jízdárna s živými koníčky a … No, do Ctěnic je dobré zajít. A nejen kvůli té procházce či výletu, ale i na výstavy, určené hlavně dětem.

Větší, stálá výstava je v 1. patře  celého zámku a věnuje se starým, dnes už často i zapomenutým, řemeslům. Má název ´Řemesla v pořádku´ a psali jsme už o ní ( https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/remesla-v-poradku-aneb-kdyz-cechy-remeslniky-k-poradku-vedly/).

 

Druhá výstava je vždy menší a najdeme ji v přízemí zámku a část ve výstavním sále v bývalém Špejcharu. Tahle výstava se pravidelně mění a vždy nese stopy nevyčerpatelné fantazie a úsilí kastelánky zámeckého areálu Ctěnice Mgr. Hany Klabanové (na foto vpravo) a jejího týmu.

Odtud nám také na www.www-kulturaok-eu.cz přišlo pozvání na zahájení další z expozic. Na letní výstavu s názvem ´Večerníček slaví 50 let´ jsme milé pozvání rádi přijali.

 

 

Veřejnost se s miláčkem všech generací nedokázala rozloučit

Vrcholem oslav Večerníčkova jubilea byla loni výstava ve Valdštejnské jízdárně (https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vecernicek-slavi-50-let-aneb-velka-retrospektiva-vecernicku-valdstejnska-jizdarna/) a její pokračování v Muzeu Kampa (https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vecernicek-slavi-50-let-aneb-velka-retrospektiva-vecernicku-museum-kampa/ ),  jež shrnula vývoj televizního fenoménu- Večerníčku. Pořadu, trvajícího půl století, který se díky kvalitě dramatické, výtvarné i animační stal svébytným celkem.

Zájem o výstavu byl loni obrovský a neutuchal. ČT po ukončení výstav byla zavalena žádostmi o pokračování, jak nám oznámila i programová manažerka ČT Petra Dostálová (na foto vpravo dole). A tak slovo dalo slovo a zrodilo se pokračování večerníčkovské výstavy. Tentokrát sice ve zdrobnělé verzi, zato v romantičtějším prostředí než nabídly Valdštejnská jízdárna či Muzeum Kampa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co jsme ve Ctěnicích objevili

Výstava Večerníček slaví 50 let byla sice připravena v duchu předchozí honosnější ´sestřičky´, avšak na míru členitého prostoru zámeckého areálu Ctěnice. Diváci ale nejsou o nic podstatného ošizeni. Jak jsme se mohli sami přesvědčit, jsou tu k vidění původní kulisy z nejžádanějších Večerníčků, doplněné o zajímavé originální náčrty, kresby a fotky zapůjčené samotnými tvůrci. Malí diváci si tak mohou prožít na vlastní kůži pohádkové zážitky, jaké prožívají hrdinové jejich Večerníčků. Od toho vůbec nejoblíbenějšího - Krakonošových pohádek - kde mohou vstoupit přímo do televizní Krakonošovy zahrádky. Mohou ale také vejít za Machem a Šebestovou do třídy, usednout vedle Pažouta nebo použít Utržené sluchátko. Dá se tu třeba i svést se na Hvězdném draku ze seriálu Rákosníček a hvězdy. Anebo na chvíli naskočit do kouzelného klobouku kouzelníka Pokustouna nerozlučné dvojice Boba a Bobka.

 

A ještě překvapení navíc…

Zatímco loni se slavilo 50 let vzniku Večerníčka a letos se v tom pokračuje ve Ctěnicích, přibylo zatím ještě jedno výročí. Rozkošný skřítek Rákosníček totiž letos slaví své čtyřicátiny. Při ctěnickém zahájení výstavy bylo toto opět neuvěřitelné výročí náležitě připomenuto. Zahájení výstavy se totiž kromě Večerníčka a oblíbeného Maxipsa Fíka zúčastnil osobně i Rákosníček. Přítomné děti byly u vytržení, když jim tyhle 3 postavičky podávaly ruce, fotily se s nimi a dovolily, aby si na ně každý sáhl a pohladil je. A abychom byli přesní, nejen děti se chovaly jako děti. Také mnozí dospěláci – nás nevyjímaje - na chvilku zapomněli na svou důležitost a vrátili se do vzpomínek a do chvil, kdy sami usedali k televizorům a prožívali neuvěřitelná dobrodružství svých večerníčkovských kamarádek a kamarádů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Radost až do večera…

Přesto, že akce a slavnostní zahájení začalo už ve dvě hodiny odpoledne, nebralo konce až do večera. Po úvodním slově ředitelky MHMP, PhDr. Zuzany Strnadové, v němž nejprve ocenila další úspěšnou iniciativu kastelánky zámeckého areálu Ctěnice Mgr. Hany Klabanové a pak zavzpomínala na svůj vztah k večerníčkovským postavám, přišla na řadu oslava Rákosníčkových čtyřicátin. A proběhla podle všech pravidel. Rákosníček dostal obrovský dort se svíčkami, v jehož středu byla vztyčena Rákosníčkova marcipánová socha. Po sfouknutí svíček byl dort porcován a podáván přítomným dětem a spolu s nimi i všem, kdo měli chuť na sladké.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pak už se rodiče, tažení děcky, rozprchli po výstavě, a než došlo na loučení s Večerníčkem, jenž stál u brány areálu a dětem mával na rozloučenou, uplynulo hodně radosti i času. A k vidění a prožití toho bylo opravdu hodně. Od přehledu tvůrců a jejich děl na panelech, jež pamatujeme z dávných vlakových čekáren, přes různé projekce, prolézačky, instalace kulis Večerníčků, kde se opravdu natáčelo, snad vůbec kompletní přehlídku různě rozmístěných postaviček za celé půlstoletí až po žebříček vzešlý z hlasování dětí a dospělých o oblibě Večerníčků. Mezi 50 nejoblíbenějšími jsou na prvním místě Krkonošské pohádky, stříbrnou medaili má Krteček a bronz dostali Bob a Bobek. Na tak zvanou bramborovou medaili, tedy čtvrté místo, dosáhli dva šikulové - Pat a Mat. Na padesátém místě je večerníček Tři prasátka. A mezi tím… No, přijďte se podívat sami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Závěrem dovolte tlumočit dva vzkazy

„Večerníček je fenomén, na němž vyrostly generace. Proto je tato jedinečná výstava oslavou dětského světa fantazie, ale také jakýmsi holdem umění českých animátorů, výtvarníků i scénáristů a režisérů. Nesmírně si ale cením i toho, že se nám podařilo získat řadu unikátních exponátů, včetně původních loutek a scén, které zapůjčili sami autoři nebo jejich dědicové. Některé originály bude moci veřejnost spatřit vůbec poprvé…“ , vzkázal generální ředitel ČT Petr Dvořák všem, kteří navštíví výstavu ´Večerníček slaví 50 let´ ve Ctěnicích.

Autorka výstavy Jana Sommerová, jež se také zahájení výstavy nemohla zúčastnit, vzkázala: 

„Nosná témata jsou prožitek, dětský svět a svět fantazie, ale i důležité informace o pozadí tvorby a prezentace odkazu české animované tvorby pro děti jako jednoho z pokladů české kultury. Představíme proto i hlavní autory, animátory, dabéry, režiséry a skladatele hudby“.

 

Takže, alou do Ctěnic, dodáváme za www.www-kulturaok-eu.cz

 

190 17 Praha 9 – Vinoř

Bohdanečská 259/1

Výstavu obohatí víkendové doprovodné programy a programy pro skupiny z mateřských a základních škol či letních příměstských táborů.

15. 5. 2016/ Květinová dílna víly Amálky (Květinový jarmark)

11. 6. 2016/ Když Večerníček nejde spát (Pražská muzejní noc)

17. 9. 2016/ Koulelo se jablíčko (Jablkobraní)

15. 10. 2016/ Čteme si pohádky bratří Čapků

 

 

 

www.muzeumprahy.cz

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:  99 %

Richard Koníček

Foto: © Ing. Olga Koníčková