TRIKADELIA aneb tři strany jedné mince aneb když jednotný pohled na věc má každý z nás - naštěstí/bohužel - nejednotný …
Galerie NoD/ Experimentální prostor - Praha
12. 1. - 10. 2. 2017
Na vernisáži nové výstavy ´TRIKADELIA aneb tři strany jedné mince´ jsme kvůli přívalům zajímavých videoprojekcí a obrazů vystavujících umělců příliš své pocity tak hned neanalyzovali (až mnohem později, poté) a vyčkali jsme raději na slavnostní zahájení s projevem kurátorky Veroniky Zajačikové, která protentokrát připravila dvě akce – výstavu TRIKADELIA a ve vedlejší Galerii Video NoD videoprojekci čtyř video - Jan Vyčichlo aka Mr. Tomka: ´Obrazy odjinud (Vietnam a Bali)´.
„Civilizace si za staletí vybudovala uměle vytvořený svět, který žije svým vlastním životem a samospádem paralelně s přírodními cykly.
Jak je to v případě lidské společnosti, která je označována termínem kultura a jak je to s vnímáním světa z pohledu jedince?
Autoři ve svém díle nejenže realitu popisují, karikují, parodují či jinak modelují, ale také se snaží s ní splynout. Nacházejí jiné dimenze, skrytá místa i principy, systémy a řády.
Kolik neobjeveného se, i přes desítky let zkoumání lidského vědomí, skrývá pod povrchem běžně vnímané skutečnosti?
Kolektivní výstava se zabývá polohami vnímání světa s důrazem na vizuálně vnímanou skutečnost pod vlivem mentálních pochodů v hlavě člověka, a to v základě ze tří úhlů pohledu jakými je: běžně chápaná realita, jsoucno (vytržení z reality, satori) či moment odvlastnění (poblouznění a snění). Téma výstavy se váže také k odkazu tzv. posvátné geometrie a obrazci metatronovy kostky, která je základním vzorcem přírodních jevů a energií.
Jaký by byl vzorec pro život v současné technologicky vyspělé společnosti?“
(zdroj: Veronika Zajačiková)
Vystavující umělci:
Jakub Geltner, Jan Gemrot, Jaroslava Kadlecová, David Možný, Jan Šrámek a Veronika Vlková
Kurátorka: Veronika Zajačiková
Architekt projektu: Miloš Marek
A on pořád stál a na fujaru hrál
Jako hudební vložku vystoupil umělec, u jehož bosých nohou se zahříval jeho věrný psík.
Nás na www.www-kulturaok-eu.cz zaujalo především video, které se promítá v zadní části výstavního prostoru, 3-kanálové video Davida Možného ´Sleepless´ (8:15 minut, 2016), jež nás uvede do kulis interiérů 70. let 20. stol.. Záběry jsou jak banální, převratné, násilné, tak i nudné (nám divákům to však nepřišlo). Jde o to, když je člověk (extrémně) nevyspalý, tak se mu v hlavě mohou místo snů objevovat různé (i hrůzné) nereálné představy o prostoru jsoucím ´nikde´.
Další videa v hlavním výstavním sále, u kterých si jistě rádi postojíme...
Jakub Geltner: The Bookshelf: A Study, single-channel video, 16:33 minut, 2015
- (jde o digitální rekonstrukci standardizované dřevěné police v animované podobě…)
Jan Šrámek a Veronika Vlková: Ztrácení, (3) multi-channel video instalalation, 5:26 minut, 2014
- (autoři zde vstupují za hranice virtuálního světa, kresba se k nám dostává, do reálného světa, a díky interaktivní hře nás uvádí do světa snů a představ v japonském stylu)
A na závěr si dáme malířskou lahůdku - Jana Gemrota!
(nebyl akci přítomen, právě se nacházel někde v teplých krajích v Asii)
Jan Gemrot zapůjčil do expozice trojici svých děl Metamorphism (olej a akryl na plátně), které jako celek dosud byly prezentovány pouze v Lipsku v roce 2016 v Alina Gallery. V cyklu Metamorphism se autor se vyrovnává s tématem krajiny a figury, hledá prolnutí člověka s přírodou a také prolnutí technicky vyspělé civilizace s přírodou.
„Proces malby je pro mne vyrovnáním se s realitou, skrze malbu si skutečnost ujasňuji, ne-li zpřítomňuji.“
(Jan Gemrot)
Kurátorka: Veronika Zajačiková
Architekt projektu: Miloš Marek
******
Video NoD: Mr. Tomka: Obrazy odjinud (Vietnam a Bali)
Projekt pro galerii Video NoD nás přenese skrz velkoformátovou projekce do pro nás ještě exotického prostředí Vietnamu a Bali, mezi život obyčejných lidí…
Romantická vidina pozemského ráje se rozplývá při setkání s autentickými záběry filmařsky zpracovaného materiálu z cest po lákavých destinacích.
Jan Vyčichlo
- vystudoval audiovizuální tvorbu Fakulty multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně
- specializuje se na kameru, střihovou a zvukovou kompozici
Support: Barbora Trnková
110 00 Praha 1
Dlouhá 33
Vstup: zdarma
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková
Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/generation-smart-aneb-jak-internet-ovlivnuje-soucasne-umeni/