Time´s Up: Mind the Map aneb dokážeme dospět k rovnoprávnému a komplexnímu sblížení, globalizaci, kosmopolitismu a multikulturalismu?
RKF – Rakouské kulturní fórum – Praha
7. 3. – 8. 4. 2016
Na vernisáži nové výstavy ´Mind the Map´, která je výsledkem projektu umělecké skupiny Time´s Up, jsme kromě fotografií v 1. Patře RKF zhlédli i fantastkní instalaci, umělecky ztvárněnou problematiku migrace formou ´physical narrative´ – příběhu. Ten je inscenován v reálném prostoru, a můžeme jej explorativně prozkoumat, neboť se tento projekt zabývá praktikami evropské migrační a azylové politiky, především pohybem uprchlíků ve Středomoří. Projekt ´Mind the Map´ se snaží zatím o nemožné (protože nedokážeme uprchlickou krizi uspokojivě řešit) a pokouší se motivovat především Evropany, abychom nepodléhali mnohdy banálním a nepravdivým tvrzením a postavili se nenávistné kampani…
(ale jak(?), když nepřííiš bohatá Evropa dosud nedokázala vyřešit své věčné bolesti... má dost problémů sama se sebou - ať už jde o bezdomovectví, nezaměstnanost, chudobu, nevyřešenou romskou otázku, hrozbu terorismu, korupci, ztrátu úcty mezi lidmi, nezájem o staré lidi - neustále chudnoucí důchodce, nezájem o vyšší porodnost a nakonec - kde platí jen právo silnějšího (starej se o sebe, jak můžeš!), a nakonec jak tedy máme v době globálního internetu pravdu zvěděti?... kdo nám na to odpoví?
Ing. O. K. )
Prostřednictvím životního příběhu fiktivní postavy Christine Kollan, která se neplánovaně stane pomocnicí uprchlíků nečekanou dědičkou firmy, jsou tematizovány různé dopady evropského přístupu k uprchlíkům a k migraci na životy nás všech.
Bezradně si klademe časté otázky… (oficiální anotace)
- … jak mohou, jak by měly a jak musí vypadat koncepty pro evropskou a globální koordinaci migrace, aby bylo možné naplnit všechny často velmi rozdílné požadavky, především však ty humanitární?
- jakou roli smí a musí hrát sociální a hospodářsko-politické faktory a jaký by měl být mezi nimi poměr?
- v této souvislosti vyvstávají následující otázky: kdy, kdo, za jakých podmínek a kam může, měl by a smí jít, kde smí zůstat, žít, pracovat, volit a zapojit se do společnosti?
- setrvají rozvinuté průmyslové země u segregace, nadřazenosti a nerovnosti nebo jsou schopny uskutečnit kroky vedoucí k rovnoprávnému a komplexnímu sblížení, globalizaci, kosmopolitismu a multikulturalismu?
Mind the Map je součástí panevropského projektu Future Fabulators, který podpořili: program Kultura Evropské unie, město Linec, Úřad rakouského spolkového kancléře a spolková země Horní Rakousko.
110 00 Praha 1
Jungmannovo náměstí 18
Máme otevřeno: pondělí – pátek 10.00 –17.00 hodin kromě rakouských a českých svátků
Vstup: volný
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková