THE APPRENTICE: PŘÍBĚH TRUMPA aneb „V životě jsou dva typy lidí. Jsou zabijáci a jsou poražení.“ Donald J. Trump

28.10.2024 19:23

 

 

THE APPRENTICE: PŘÍBĚH TRUMPA

Premiéra v našich kinech: od 31. 10. 2024

Režie: Ali Abbasi

Distributor - společnost Bioscop

 

 

Snímek íránsko-dánského režiséra Aliho Abbasiho měl světovou premiéru na

77. ročníku filmového festivalu v Cannes (nominace na Zlatou palmu).

V hlavních rolích se představí

nominant na cenu Emmy Sebastian Stan (Pam &Tommy) jako Donald Trump,

vítěz ceny Emmy Jeremy Strong (Boj o moc) jako Roy Cohn a

nominantka na Oscara Maria Bakalova (Boratův navázaný telefilm)

jako Trumpova první manželka Ivana.

Scénář napsal Gabriel Sherman, autor bestsellerové série

zakladatele Fox News Rogera Ailese Nejsilnější hlas.

 

 

„Příběh o vzestupu mladého Donalda Trumpa k moci díky faustovské dohodě s vlivným pravicovým právníkem a politickým manipulátorem Royem Cohnem.

New York, 70. léta.

Donald J. Trump se snaží vymanit ze stínu mocného otce a prosadit se na realitním trhu

na Manhattanu.

Na začátku své kariéry potkává politického stratéga Roye Cohna,

který se stane jedním z nejdůležitějších lidí jeho života.

Cohn, vlivný právník, jenž se proslavil odsouzením manželů Rosenbergových za špionáž a vyšetřováním podezřelých komunistů z okruhu senátora McCarthyho,

rozpozná v mladém Donaldovi potenciál.

Naučí ho, jak získat moc a bohatství pomocí manipulace, zastrašování a médií.

Zbytek je historie...

Od oceňovaného íránsko-dánského režiséra Aliho Abbasiho přichází

nekompromisní pohled do zákulisí amerického impéria a

poutavé zkoumání vztahu mentora a jeho chráněnce, který nakonec změnil svět.“

Bioscop

 

 

Ďáblův učeň

 

Říká se, že dobrý žák nakonec překoná svého učitele. Jedná-li se o dobrého žáka, dobrého učitele, je to jen dobře pro všechny kolem. Jenže je otázka na jaké straně stojí ten dobrý učitel. Stojí-li na straně zla a objeví si dobrého, ba znamenitého, žáka posedlého mocí a slávou, vznikne něco hodně moc nedobrého. Tak nedobrého, že překoná-li ještě navíc toho svého učitele je zaděláno na malér. Svede-li však osud přímo osudově takovouto osudovou – a to nejen pro ty dva, osudovou – kombinaci dohromady, vznikne neovladatelné monstrum, které základy svého učitele ještě rozšíří, prohloubí a rozvine. A o tom je film načasovaný – jistě ne náhodou – právě na toto období.  A jistě také není náhodou, že titulní postava – opravdu existující – se od počátku zasazuje o celosvětový zákaz distribuce filmu, který odhaluje právě tohle jejich osudové setkání. A když nejprve neuspěly intervence zastavení natáčení, tak teď k zákazu promítání. A není také jistě čirou náhodou, že se to v několika zemích světa už i povedlo. Proto dejme při posuzování filmu v první řadě metál za statečnost distribuční společnosti Bioscop. Udělala tím takový malý krůček pro distribuci, a velký krok pro potenciální diváky.

 

 

Nic nového pod sluncem

 

Nesporně lze předpokládat, že každý soudně uvažující divák, všude na světě, má svoji iluzí zbavenou představu, jak se dělá moc. Moc osobní, moc, politická, moc, peněžní. Kdo ji dělá a jak se k ní dostal. Iluze jistě dostávají na frak, při přemýšlení o tom všem. Ale většina z nás ještě tajně v koutku duše doufá, že tomu tak úplně není anebo alespoň ne ve všech případech. Neberme tedy - nám doufajícím - tu poslední špetku ucouraných chudinek iluzí skrytých v tom nejtajnějším koutku duše. Ale co pak s tím bezmála až dokumentárně instruktážním filmem - THE APPRENTICE: PŘÍBĚH TRUMPA? Vidět Neapol a umřít, říkává se proto, že údajně už nic lepšího uvidět už nelze. Vidět tenhle film a … no snad jen ztratit tu zbytkovou iluzičku. Žádnou další už totiž po zhlédnutí nenajdeme.

Geneze moci a moci zneužité a zneužívané, provází svět lidí od synů Adamových až po dnešek. Někdy se to odbude jen v nešťastné rodině, někdy v neméně nešťastném kolektivu, firmě, straně (!) a někdy, někdy i ve státě či ve společnosti vůbec. Lidstvo jako takové ale zatím kupodivu ještě trvá. Tak snad…

 

 

Když potkal Roy Dona…

 

Sem tam se sejdou dva, kteří by se bývali měli minout na hony. Ale když se tak nestalo a jeden posedlý mocí je pasován na Učně, pro svoji tvárnost, učenlivost a pro svou touhu se dát vytvarovat svým mimořádným učitelem, začnou se dít věci. Řekne se, no a co, je to jen film. Do jisté míry jistě ano, do jisté míry tam jsou fabulace, ale a tím je to horší – držené v mantinelech cesty, na níž jsou všeobecně známá historická fakta jako patníky podél silnice. Detail sem, detail tam, nemudrujme nad tím, že tvůrce scénáře u toho přece nebyl a že režisér to také nesledoval face to face, podstatné je, že vše, co se v tom filmu událo, se fakt událo. A co je horší, že se to děje dál. Takže je dobře, že film vznikl, že film rozfoukává naše poslední iluze a že potvrzuje naše černé vidiny. Je totiž dobře vědět, vědět, že si jen o tom neděláme chmurné představ, ale že to tak opravdu je. Což je možné brát za hlavní poslání celého filmu. Po světě totiž zdaleka nechodí jen jeden takový Učitel a není vyloučeno, že také nenarazí na tak učenlivého Učně. Je dobře to vědět a díky filmu i vidět.

 

 

Roy Cohn

 

Roy Marcus Cohn se totiž opravdu narodil. A to 20. února 1927 a opravdu to dotáhl na amerického právníka (popravníka) a opravdu byl obávaným prokurátorem. A také opravdu z tohoto světa odešel až 2. srpna 1986. Jistě zamířil tam odkud i nejspíš nějakou transformací také přišel. Navíc, jeho Učeň tu pořád ještě existuje a dost nám tu motá hlavy. Po filmu alespoň dost přesně víme proč. A jak. A díky čemu, či spíše díky komu. Ač se film jmenuje, jak se jmenuje, je to film, v němž dominuje ona – jakoby – vedlejší postava, ten kdosi vzadu, ten Faustův Ďábel, ten Učňův Učitel. A divák se nejen dívá, ale divák i zírá. Na Jeremy Stronga v roli Roye Cohna.

 

 

Jeremy Srong

 

Při vší úctě k výkonu Sebastiana Stana  v roli Učně, který si tu gesty a grimasami vzorně okoukanými, uhraje se ctí svůj part, film stojí, padá a je tažen, Jeremy Strongem, coby Učitelem Royem Cohnem. Není ani nutrné aby nesestoupil z plátna. Stačí když se tam zjeví a zafunguje. Mráz běhá po zádech. Výkon, oproti už tradičnímu americkému povrchnímu hraní na efekt, zcela výjimečný a mimořádný. Jeremy Srong má za sebou Yaleovu univerzitu, při níž už hrál v divadelních představeních. Jako herec filmový se prosadil výrazně v seriálu Boj o moc, filmožrouti ho budou znát i z takových filmových pecek jako třeba Ticho před bouří, nebo Velká hra. Pokud jde o ceny, byl už třeba po třetí v nominaci na titul nejlepší herec mimo Broadway. A tak dále a tak dále. Prostě vybrán byl do tak specifické, démonické role zkrátka opravdu Pan Herec. A nezlehčujme to tím obligátním tvrzením, že negativní role se hraje líp. Je to samozřejmě pravda, ale tady jde o charisma, které dokáže ta ďábelská 180 cm vysoká a jen 60 kg vážící sportovní postava (také nám ji režisér dopřál krátce spatřit) předvést. Nebýt Jeremyho Sronga nebyl by film a nebýt Roye Cohna, nebyly by nadcházející volby za oceánem tak sledované. Inu Učeň překonal svého Učitele.

 

 

Ivana…

 

Kde všude se nenajde česká stopa, jak se teď s oblibou říká a dost úspěšně i hledá. Jedinců nad průměr tu máme dost. Jen jako celek nám to tu drhne. Ale … no, nic.

Ivana Zelníčková, Učeň to tak dlouho nedokáže vykoktat, až si ji v roce 1977 vezme a rázem je z ní jeho Ivana. A to mu už vyslovit jde. A chce to vyslovovat. Až do roku 1992, když už mu to najednou nechce přejít přes tu jeho šklebící se tlamu a naše Ivana si může a jde dál po svém. A zdárně i tak. Bývalá špičková lyžařka a reprezentantka, začíná jako úspěšná a atraktivní modelka a svou žitní pouť završila jako česko-americká top podnikatelka. A úspěšná. Ani ve filmu – který tím nabírá zajímavý aspekt pro diváky této země, a bulvár si dá po premiéře jistě záležet, aby oprášil její působení v naší v té době právě normalizované otčině. Ale ani ve filmu THE APPRENTICE: PŘÍBĚH TRUMPA, kde ji představuje Maria Bakalova, z ní nedělají jen zlatokopku co se přivěsila na boháče. Mimochodem, I jméno její představitelky, Maria Bakalová, zní skoro až česky, ale není. Je to Bulharka (* 1996), původně muzikantka na příčnou flétnu, studentka zpěvu a herectví Burgasu, pak v Sofii. Už za studií ale debutovala v bulharském filmu a to tak zdárně, že po ní skočili Italové, objevila se v jednom z jejich krimiseriálů a už to jelo.

Teď tedy dostala roli Ivany, ve filmu zcela nenaivní, nehloupé, nebezcitné, ale moudré, lidské, citlivé, a patnáct let chytré (ve všech smyslech slova). Nevelký prostor, který jí scénář nabídl, zvládla s gestickými přesahy na výbornou. Dořekla co do scénáře nenapsali i beze slov. A že přežívat vedle onoho monstrózního Učně, nebyl žádný med nám tahle herečka a to hned v několika scénách, dala hodně a herecky kvalitně, najevo.

 

                

Výmluvná poslední slova

 

Učitel ku svému Učni:

 

„Pravidlo 1: Útočit. Útočit. Útočit.

Pravidlo 2: Nic nepřiznávat. Všechno popírat.

Pravidlo 3: Ohlásit vítězství a nikdy nepřiznat porážku.“

 

Co víc dodat…

                  

Text: Richard Koníček

Foto: Bisocop

 

 

THE APPRENTICE: PŘÍBĚH TRUMPA

Premiéra v našich kinech: od 31. 10. 2024

Režie: Ali Abbasi

Distributor - společnost Bioscop

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: THE APPRENTICE

PRODUKCE:           Kanada / Dánsko / Irsko, 2024

JAZYKOVÁ ÚPRAVA: originální znění s českými titulky

ŽÁNR: drama/životopisný

STOPÁŽ: 120 minut

PŘÍSTUPNOST: nepřístupný do 15 let

SCÉNÁŘ: Gabriel Sherman

STŘIH: Olivier Bugge Coutté, Olivia Neergaard-Holm

KAMERA: Kasper Tuxen

HUDBA: Martin Dirkov

STŘIH: Olivier Bugge Coutté, Olivia Neergaard-Holm

ZVUK: Thomas Hayek

KOSTÝMY: Laura Montgomery

PRODUCENTI: Ali Abbasi, Daniel Bekerman, Julianne Forde, Jacob Jarek, Louis Tisné, Ruth Treacy

HRAJÍ: Sebastian Stan, Maria Bakalova, Jeremy Strong, Martin Donovan, Emily Mitchell, Patch Darragh, Stuart Hughes, Michael Hough, Joe Pingue, Eoin Duffy, Catherine McNally,

Charlie Carrick, Ben Sullivan, Mark Rendall, Jim Monaco, Bruce Beaton, Ian D.Clark, Joe Pingue

Trajler:

https://www.youtube.com/watch?v=zKebRDoyOcs