Terezie Kolářová/ Kristýna Cílková Novaldi/Pavla Vachunová: Kořeny aneb když je ještě můžeme nacházet…
Pragovka Art District /The White Room/
1. patro ´Éčka´– Praha
31. 1. – 23. 2. 2018
Vernisáž nové výstavy Kořeny, výstavy umělecké triády - Terezie Kolářové /malba, Kristýny Cílkové/velkoformátový tisk a Pavly Vachunové/porcelán - jež se shodla na společném tématu - v The White Gallery představila v jejich Kořeny/ Roots odlišné přístupy a způsoby hledání vlastní identity, ženské přirozenosti i síly a intenzivní vazby na prostředí, odkud vzešly. Odlišné formální prostředky je nerozdělily, ale naopak posílily mnohovrstevnatou výpověď o současné potřebě člověka přehodnocovat své postoje a nacházet pevné záchytné body v roztříštěné nejisté době.
Všechny tři, velmi půvabné umělkyně byly osobně přítomny.
V levé části galerie Kristýna Cílková vystavila svůj triptych /sítotisk, poté ještě jeden tisk z cyklu Divoženky /téma divokých nespoutaných žen/. Kristýna Cílková se prostřednictvím rozměrných grafických monotypů věnuje ženám v jejich nespoutané podobě. V cyklech barevných serigrafií (S)Něhurky, Divoženky a najády, které díky osobitému zpracování přesahují techniku grafiky a směřují spíše k malířskému pojetí, zaznamenává živelnost, tajemnou mnohovrstevnatost i rozporuplnost těchto bytostí. Pokouší se zachytit atmosféru starých příběhů s koloraturním akcentem na dekor a výrazný detail. To vše provokuje naši fantazii a rozehrává úvahy nad tím, co se skrývá za obrazem a jaký výklad poselství se před námi rozprostírá. Finální umělecký rukopis Cílkové přitom výrazně ovlivňuje i úzký kontakt s indonéským umění, především se současnou grafikou, ale také s tancem a celkovou kulturou této země
Kristýna Cílková (* 1984 v Praze)
- žije střídavě v Čechách a v Indonésii
- vystudovala FaVu v Brně/Margita Titlová Ylovsky
- stipendijní stáže v Indonésii
- inovativně využívá techniku sítotisku k malířským výstupům
Naproti tomu Terezie Kolářová projektuje své mentální zkušenosti do malby (redukovaná škála kontrastních barev - šedočerná a oranžová pravá/bez záruky podle RAL 2004). Autorka vnímá obraz jako bránu do magického bezčasí, kde reálný zážitek nabývá ´božského rozměru´. Ocitá se tak ve svobodném prostoru za hranicemi světa 21. století. Zájem o jiné kultury, náboženství, zvyky a země ji zavedl do exotických končin (Egypt, Indie, Izrael). V posledních letech se zaměřuje na vztah civilizace a krajiny, napětí mezi destruktivní silou člověka a vitální energií vegetace. Vystavený soubor byl inspirován dvorkem již malířčiny zemřelé babičky, který dříve betonový, po léta pak opuštěný začal nezřízeně zarůstat ze všech stran. Kořeny prorůstající moravským dvorkem a vrcholky Himalájí, to vytváří jednotu protikladů, harmonický, přesto však zneklidňující celek.
Terezie Kolářová (* 1981 v Ostravě)
- žije v Praze
- studium malby na ostravské univerzitě v Ateliéru Daniela Balabána
- absolvovala FaVU v Brně – Martin Mainer
- má kvalifikaci na restaurování nástěnné malby (AVU Praha - Karel Stretti)
- je rezidentkou Pragovky
Pavla Vachunová inspiraci ke své volné tvorbě našla ve slováckém folklóru a ve zvycích a rituálech v rodném Horňácku. Její bílá glazovaná kvítka či věnečky se stávají jakýmisi sarkofágy, vyprávějícími o odvěké lidské touze zachytit krásu v nesmrtelné, neměnné podobě. Porcelánové florální objekty jsou otiskem života zároveň důkazem věčné pomíjivosti (v expozici uprostřed instalovaný objekt – z vlhkého porcelánu bude ještě pomalu vysychat).
Pavla Vachunová - keramika, šperk, plastika (* 1982 v Kyjově)
- absolventka VŠVU v Praze u sochaře Pavla Knapka a designéra Maxima Velčovského
- studijní stáž na vysoké škole umění a designu v Halle
- 2001 spoluzaložila studio Tyformy (šperky, užitý porcelán i velké exteriérové plastiky)
- čerpá z moravských kořenů
- je rezidentkou Pragovky
(zdroj: text: Veronika Marešová)
Poté došlo ke slavnostnímu zahájení,
kdy se pražský soubor Lada, složený ze sedmi dívek, po galerie rozprchl,
aby se zase semkl a zpíval nám folklórní písně tak nespoutaným způsobem,
až nás v zádech zamrazilo.
Kurátorka výstavy: Veronika Marešová (* 1976 v Kolíně)
- vystudovala FUD UJEP v Ústí nad Labem, obor výtvarné umění a bohemistika
- působí v GASKu v Kutné Hoře již přes 7 let jako organizátorka výstavních projektů)
190 00 Praha 9 – Vysočany
Kolbenova 923/34a
Máme otevřeno:
út - čt: 16.00 – 20.00 hodin
pá, so: 14.00 – 18.00 hodin
Vstup: volný
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková