Svatby věcí aneb byli jsme při tom, když se křtila kniha, jejíž hlavní postavou je autista

23.12.2024 19:11

 

 

Tomáš Kapras

Svatby věcí

Nakladatelství Pointa

Křest knihy 13. 11. 24

 

 

Odborné knihy se křtí na odborné půdě různých institucí.

Beletrie se křtí v kavárnách podle úrovně té které knihy.

A odborná a filozoficky mimořádná beletrie,

jakou je kniha Tomáše Kaprase, nazvaná Svatby věcí,

se plným právem křtila v Činoherní kavárně, která patří

stejně jako legendární „Činoherák“,

k tomu nejlepšímu ve svém oboru.

Kavárenském i divadelním…

 

 

K tomu nejhodnotnějšímu mezi nově vydanými knihami patří nesporně kniha

Svatby věcí z nakladatelství Pointa.

Jde o knihu s neotřelým námětem, nenásilným humorem, hloubkou filozofie,

řešící problematiku vztahu lidí a věcí, ve snaze probudit v nás jejich

nové, moudřejší a etičtější vnímání.

Vše je sepsáno s druhoplánovým, leč nesmírně záslužným, podkresem,

o bytí jednoho specifického dospělého autisty, který je hlavní postavou knihy.

Více o knize viz. náš článek:

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/tomas-kapras-svatby-veci-aneb-co-by-se-stalo-kdyby-si-lide-mohli-nebo-meli-smeli-ci-museli-brat-na-radnici-misto-zivych-lidi-veci/.

 

 

Křest byl jak má být, ale přinesl i něco navíc…

 

Samozřejmě se křest – jako u každé knihy – odehrával v rozverné atmosféře. O hudební složku náplně se zdárně postaral osobitý zpěvák s - našim srdcím - milým repertoárem pro pamětníky i hudbu objevující posluchače starých pecek. Samozřejmě se tu hovořilo o knize a rozmlouvalo s autorem. Veřejně i v kuloárech. Samozřejmě také došlo na polévání knihy a autogramiádu prvních prodaných výtisků. Až potud nic nového mezi nebem a zemí. Jenže to by nesměl být hlavní hrdina knihy autista, aby nedošlo i na tohle téma. Proto jsme mohli vyslechnout malou, nezahlcující, ale zcela ohromující přednášku Barbory Loydové, výborné fotografky (o jejíž výstavě jsme již shodou okolností na našem webu také referovali (https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vystava-barbory-loydove-aneb-umelci-jak-je-vidi-svyma-ocima-a-svym-objektivem-autorka/ ).

Její vstoupení, či mimořádně zajímavá přednáška, však nebyla o jejím milovaném fotografování, ale o její nemilované, ale statečně překonávané nemoci. Bez patosu, bez podbízivosti, věcně a přínosně.

 

 

O přednášce Báry Loydové

 

Bára se narodila s Dětskou mozkovou obrnou. Když jí byly tři měsíce, lékaři prohlásili, že bude neschopná pohybu a myšlení a doporučili jim Báru předat do ústavu. Rodiče se ale rozhodli jinak. Bojovat s nepřízní osudu a malá a postupně větší a větší Bára se přidala do toho boje od počátku s nimi. A hle, dnes je z ní známá fotografka, moderátorka, působící také jako asistentka pedagoga ve specializované Fakultní základní škole FZŠ Trávníčkova, ale také AIM baletka. Tedy v mezinárodní instituci, jejímž hlavním posláním je dokázat, že tanec prospívá všem lidem, včetně těch s nějakým handicapem, pro něž AIM nabízí celou plejádu speciálních tanečních kurzů. Vrcholem Bářiny přednášky však byly postřehy z absolvování léčby zvané Delfinoterpie. Pro zdravé nezapomenutelný zážitek a romantická vzpomínka na celý život, pro Báru metoda, která úspěšně a pozitivně podporuje tradiční léčbu její nemoci. (více na Bářiném profilu https://www.facebook.com/kyndlova01 ).

 

  

O knize Svatby věcí s Tomášem Kaprasem

 

Než se pokoušet chaoticky citovat zachycené informace autora dovolíme si sdílet části rozhovoru, jenž autor poskytl u příležitosti vydání své knihy Svatby věcí Šárce Schmidtové z magazínu Knihkupec, ze dne 21. 11. 2024.

 

Na trh přichází vaše druhá kniha Svatby věcí, jak jste na ten nápad přišel?

 

Snad odjakživa jsem kolem sebe viděl lidi, kteří sňatek s věcí vlastně uzavřeli, jen si neřekli to ANO. Zapálení sběratelé známek, kutilové, co se zavřeli do garáže se svým milovaným autem. A dnes nosíme své miláčky všude s sebou, a stále na ně zíráme, ve vlaku i v metru… a dokonce s nimi spíme. Asi tušíte, že mluvím o mobilech. A tam mě napadlo: „Co kdyby si člověk mohl věc, třeba na nějaký čas, vzít?“ A tahle otázka startuje knihu Svatby věcí.   

 

Kdo v knize přišel s nápadem oddávat lidi a věci?

 

Přišla s ním paní Dana vlastnící svatební agenturu, aby vytrhla svého lehce autistického syna Robina z jeho světa, ve které se zajímá jen o věci. A on dlouho mluví o tom, jak by bylo skvělé, kdyby si lidi mohli brát věci. Matka mu to přání splní pod podmínkou, že on bude o ty věci v tom vztahu pečovat. A postupně si vezme houslistka-housle, tenista-raketu atd. A následně se rozehrají příběhy i těchto klientů svatební agentury…

 

Co tím, že pojmu za partnera VĚC, získám?

 

V knize vám svatební agentura nabídne, že pokud uzavřete na rok sňatek s věcí, naplno se budete moci soustředit jen na svou práci, kterou ztělesňuje ta věc. Navíc od agentury získáte společnici, nebo společníka, který vám, jak s věcí, tak také s kariérou pomůže. A klient musí být té věci rok věrný. 

 

S jakou VĚCÍ byste rád vstoupil do manželství vy?

 

Tak já jsem uzavřel manželství s knihou Svatby věcí. To manželství trvá už přes čtyři roky. Tři roky jsem ji psal a rok se věnoval přípravě vydání. Takhle kniha totiž byla vydána trochu netradičně. Já si na její vydání vybral peníze v nakladatelské online službě a komunitě Pointa, která působí v rámci Albatrosu.

 

V knize vystupuje řada postav, mají předobraz? 

 

Některé. Třeba paní Dana, maminka autistického Robina, má předobraz v maminkách handicapovaných dětí. To jsou podle mě ti nejstatečnější lidé na světě. Jsou to superhrdinky, o kterých se ale netočí velkorozpočtové filmy. Vždyť ony dobrovolně, obětavě a s velkou láskou pečují o své handicapované děti. Ty ženy mají neuvěřitelnou vnitřní sílu.

 

Umíme si vůbec věcí v dnešní VĚCMI zahlcené době vážit?

 

Neumíme. A to je další rovina knihy. Dřív tomu tak nebylo. Například Robin v knize je kurátorem výstavy panenek. A právě na panenkách je krásně vidět ten rozdíl, jak se lidé k věcem chovali dříve a jak dnes. Vždyť ještě před sto lety panenku dědila dcera po mamince, takže měla jednu panenku na celý život a podle toho se k ní chovala.  Vztah k věcem tak, podle mě, brání konzumu… A já moc fandím každému, kdo si dokáže udělat k věci pěkný vztah.

 

 

O autorovi knihy

 

·         Tomáš Kapras (* 1970)

·         Od narození má DMO, levostrannou hemiparézu.

·         V 17 letech prodělal úraz pravé ruky.

·         1988 nastoupil do tehdejší Československé televize.

·         Začínal jako klapka a asistent scény povětšinou u natáčených pohádek.

·         Později už působil jako asistent režie u hraných pořadů. 

·         1999 – 2000 vystudoval Textovou přípravu audiovizuální tvorby.

·         Od 2002 pracuje pro Českou televizi jako scenárista pořadů Klíč (pořad nejen pro handicapované) a Cesty víry.

·         Ze scénáristické tvorby: Bleděmodrý svět (1999), Cesty víry (2000), Moji milovaní (2008), Příběhy, které svět neviděl (2013), Nezvladatelný buřič Jeroným Pražzský (2015), Slyšte Slované o historii Velkomoravské říše (2016), Rovnýma nohama (2017) …   

·         2020 vydal knihu Hovínko na dortu.

·         2024 vydal knihu Svatby věcí

·         Žije v Praze.

·         Ženatý, čtyři děti.

 

Text: Marie Kubíčková, DiS. a Richard Koníček

Ilustrační foto ze křtu knihy Svatby věcí: Marie Kubíčková, DiS. (6 x) a Pointa (2 x)