sPOLeCZně: Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě aneb Československý a polský design v letech 1958 - 1968
Galerie Českých center - Praha
7.- 29. 9. 2018
Česká centra ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě a Polským institutem připravily dvě výstavy. První, na kterou nás pozval Polský institut Praha, se věnuje československému a polskému designu 60. let 20. století. Druhá výstava se věnuje komiksům, vytvořeným u příležitosti 100. výročí samostatnosti Polska a České republiky (přístupna jen do 15. 9. 2018).
Československý a polský design 60. let se představil na výstavě, která vznikla kurátorským výběrem ze soukromých sbírek Jana Jeništy a Filipa Speka. Obě země si v této době - i přes nesnáze vyplývající z politické a hospodářské situace - dokázaly vytvořit originální a hodnotný styl průmyslového designu. My pamětníci si pomatujeme na Polské kulturní středisko v Jindřišské ulici v Praze 1, kam jsme chodili nakupovat některé polské produkty. Dodnes máme od nich lampičku...
Výstava, v obou podlažích se nacházející, sestává zejména z předmětů každodenní potřeby, jako jsou porcelánové kávové servisy, vázy, popelníky a mísy, výrobky z lisovaného skla, nábytek, hračky (včetně gumových hraček s pískacím ventilkem - autorka Libuše Niklová a kolektiv), elektrické domácí spotřebiče, z nichž mnohé známe, především z domácností svých rodičů a prarodičů. Československé exponáty jsou označeny zelenomodrým puntíkem, polské červeným. Projekt byl poprvé s velkým úspěchem představen na moskevském veletrhu Design Next 2018.
110 00 Praha 1
Rytířská 31
Hodnocení: 89 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková