Silver Lining – 25. výročí Ceny Jindřicha Chalupeckého aneb když Petr Nikl na vernisáž přišel

07.10.2015 11:17

Veletržní palác – Korzo  - Praha

30. 9. 2015 - 17. 1.2016

Na tiskové konferenci o nové výstavě, tentokrát výroční výstavě Silver Lining, jež se týká  25. výročí Ceny Jindřicha Chalupeckého, jsme byli kurátorem Adamem Budakem (na foto uprostřed dole) a ředitelkou Ceny Jindřicha Chalupeckého, paní Karinou Kottovou (na foto vpravo dole) informování, že se nejedná o tradiční skupinovou přehlídku, ale že letos představujeme  laureáty prestižní umělecké ceny prostřednictvím jak nových, tak přetvořených či upravených děl, v duchu site-specific přímo pro prostor Veletržního paláce. A na vernisáži jsme přivítali performanci (vždy šokujícího ) umělce  Petra Nikla…ve svítící lampičce/čepičce…

 

 

 


 

Temný oblak noci poodhalí stříbrný svůj lem“ – s tímto mottem vypůjčeným od anglického barokního básníka Johna Miltona jsme v přízemí  Národní galerie, což je přátelštější prostředí pro návštěvníky výstavy,  oslavili  25. výročí Ceny Jindřicha Chalupeckého. Výstava laureátů nejprestižnější české umělecké ceny si klade celou řadu otázek, jež se kriticky staví k hodnotícím mechanismům ceny, poukazují na její udržitelnost a vyzdvihují roli, kterou sehrála v procesu psaní nedávné historie současného (českého) umění.

 

 

Cena, kterou Václav Havel velebil coby „dobrý a ctnostný počin“ a která vznikla na počest teoretika v oblasti teorie a dějin umění Jindřicha Chalupeckého (1910 – 1990), se stala především platformou konfrontující historickou perspektivu), stanovující diagnózu současnosti  a formulující očekávání a požadavky budoucnosti, a to skrze neustálé redefinování kritérií estetické volby a legitimizaci kritického hodnocení.

Výstava ´Silver Lining´ není ani pamětní sbírkou, ani síní slávy. Nabízí moment sebereflexe, anatomický průřez institucionálním fenoménem. Osciluje mezi úspěchem a neúspěchem, hrdinstvím a slabostí. Každé z děl je performativním gestem – částicí, která přispívá k mikrokosmu kontinuity i přeryvů v historii umění. Díla ztracená v galaxii výstavy usilují o vlastní autonomii a nechávají zaznít mimořádný subjektivní hlas.

 

 

 

 

 

 

 

Výstava doprovázená krátkými příběhy hlavních osobností Ceny Jindřicha Chalupeckého (zakladatelů, členů poroty, podporovatelů a sponzorů) se stává polemickým prostorem, polyfonní sbírkou hybridních předmětů, která zkoumá, jak je důležité mít cenu. Vedle traumatu nenaplněných ambicí tak přináší i okamžiky prozření a jako taková je (či se spíše zoufale snaží být) vyjádřením naděje a optimismu. Všechno zlé je pro něco dobré – Every cloud has a silver lining.

 

 

 

 

 

Vystavujicí umělci:

Vladimír Kokolia, František Skála, Michal Nesázal, Martin Mainer, Michal Gabriel, Petr Nikl, Kateřina Vincourová, Jiří Příhoda, Jiří Černický, Lukáš Rittstein, David Černý, Tomáš Vaněk, Markéta Othová, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Kateřina Šedá, Barbora Klímová, Eva Koťátková, Radim Labuda, Jiří Skála, Mark Ther, Vladimír Houdek, Dominik Lang, Roman Štětina

 

Kurátor výstavy: Adam Budak  ve spolupráci s Jenem  Kratochvilem

Ředitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého: Karina Kottová

Produkční: Barbora Ciprová

Architekt výstavy: Dominik Lang ve spolupráci s Vojtěchem Radou

 

Spolupořadatelé: Společnost Jindřicha Chalupeckého, Moravská galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Trust for Mutual Understanding, The Foundation for a Civil Society

 

170 00 Praha 7

Dukelských hrdinů 47

 

Máme otevřeno:  denně mimo pondělí 10.00 - 18.00 hodin

Vstup na výstavu:  zdarma

www.ngprague.cz

www.cjch.cz

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková