Rut Kohnová: Pocta zeměměřiči K aneb nevrátila se jen Rut, ale dvojice Pavel + Rut Kohnovi

26.08.2014 14:13

Topičův klub - Praha

26. 8. – 26. 9. 2014

 

Výstavu ´Pocta zeměměřiči K. – Obrazy k 90. výročí skonu Franze Kafky´ připravil  Art Consulting Brno-Praha s podporou Společnosti Franze Kafky. Zahájení výstavy kromě stovek návštěvníků,  z nichž někteří  přijeli až z Bavorska, se osobně zúčastnili  autorka výstavy, paní Rut Kohnová  a její manžel Pavel Kohn.

 

Galerista Pavel  Vašíček  ve své úvodní  řeči řekl, že  to není záměr ani náhoda,  že v Topičově klubu  vystavujeme  umělce,  kteří museli někdy v minulosti opustit naši republiku, kteří nás však jako Čechy  dokonale reprezentovali i za našimi  hranicemi.  A tak pořádáním výstav těchto umělců de facto představujeme  symbolický návrat umělců - emigrantů do  vlasti (např. Zbyněk Sekal…a další), přičemž můžeme říci, že z naší  strany je to to málo, co můžeme pro tyto umělce  vůbec udělat. 

 

Na violoncello nám skvěle a  s jistou nezapomenutelnou  razancí  Margit Koláčková zahrála dvě skladby, přičemž byl i zážitek mladou umělkyni pozorovat při její bravurní hře. 

 

 

 

 

 

 

 

Poté se ujal slova pan Jiří Stránský,  (* 12. srpna 1931 - český spisovatel, scenárista, dramatik, překladatel, básník a skaut), Pražák z Moravy, jak se přesně sám citoval.  A poté mluvil dlouho, dlouho a zaníceně o holocaustu, o manželovi Rut Kohnové – o  panu Pavlovi Kohnovi (např. v době vysokoškolského hnutí 60. let se angažoval v časopise Student), o jeho práci kulturního redaktora ve Svobodné Evropě. Stránský neopomenul vyjádřit obdiv této zvláštní dvojici, komplementární dvojici, kde se oba ve své práci navzájem doplňují, a poté vyjádřil dík a obdiv respektované malířce a ilustrátorce Rut Kohnové.  A současně dodal, že nehodlá zde kritizovat zde vystavená díla Rut, protože se domnívá, že kolik je diváků, tolik je pohledů na dílo Rut, že každý máme svou duši… svou filozofii…… že vystavená díla Rut Kohnové v překrásném prostředí Topičova klubu čítají jen polovinu z toho, co ještě má Kohnová v depozitáři.  A ještě připomněl práce dalších našich umělců, které s Kafkou souvisejí, jako např. plastiku Jaroslava Róny na Praze 1…na závěr Stránský konečně přiznal, že výstava je velkolepá jak po stránce umělecké, estetické   i grandiózním umístěním v Topičově klubu…  a aby je oba Kohnovy  Pánbůh opatroval....

 

Obrazy, kresby a akvarely Rut Kohnové

Autorka  nám na této své výstavě  představila svou rozsáhlou  tvorbu inspirovanou životem a dílem proslulého spisovatele Franze Kafky, který podle slov předchozího vystoupení Stránského byl neschopný nadřadit lásku práci, nedokázal  se plně odevzdat ani lásce, ani dětem, ani rodině, jen uznával práci…  že neví, jak to měl Kafka s Bohem, ale u Rut Kohnové  že asi tuší…

 

Nechybí ani rukopis Franze Kafky z roku 1917 ´Rána na vrata…´…ve dvou řečích, česky a německy,  kdy byl Kafka odveden do vězení…

Významným tématem její umělecké tvorby jsou kromě portrétů Franze Kafky v různých životních obdobích domy, stavby, budovy, zámky, inspirované nedokončeným románem Franze Kafky. Tak vzniklo velké množství redukovaných, liduprázdných,  většinou bez oken, osamělých domů, hovořících o tajemství života a marnosti lidského snažení, které je vlastní i Kafkovu dílu.

Pokud jde o červené domy, připomínaly nám na www.kulturaok-eu.cz práce Jaroslava Valečky,  jehož taktéž červené domy jsou inspirovány jeho rodnými Sudety…

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/%c2%b4navrat-domu%c2%b4-mirna-retrospektiva-1992-%e2%80%93-2012-aneb-nedesime-se-nad-jeho-obrazy-%21/

 

 

 

Součástí expozice je rozsahem menší výstava kreseb Rut Kohnové ke Kafkovu Zámku, umístěná v sále Společnosti Franze Kafky v Praze 1, Široké ulici č. 14. (otevřeno pondělí – čtvrtek 10.00 – 17.00 hodin)

 

Kafkou se zabývám již mnoho let. První velkou výstavu ke Kafkovi jsem měla v roce 1983 v Mnichově a další v Německu pak následovaly. Ovšem v Praze dělám pořádnou výstavu věnovanou této osobnosti vůbec poprvé, a proto se na ni velmi těším. V sále Společnosti Franze Kafky najdete kresby a akvarely k Zámku, v Topičově klubu pak asi šedesát obrazů vyvedených speciální technikou - šrafováním barvičkami Polychronos na dřevo,"

řekla Rut Kohnová

 

 

 

 

 

 

 

Ze životapisu  Rut Kohnové

  • *1937 -  Třebušice u Mostu
  • učitelkou se stala, protože nemohla jako jedno ze 6 dětí věřícící křesťanské rodiny studovat v totalitním Československu umění
  •  jako  v roce 1967 emigrace do Německa, je matkou dvou  dětí
  • rozmalovala se, věnuje se  malířství profesionálně
  • nyní  žije v Rottalu u Mnichova
  • 1997 - 1. velká výstava v Mnichově
  •  vystavovala v Grand Palais v Paříži, v Galerii Conrad v Basileji, ve Stadtmuseum Deggendorf
  • 1990 – první prezentace v Česku, v průběhu 24 let uskutečnila v Česku cca  12 – 13 výstav
  • 1990 -  přestěhování   na bavorský jihovýchodní  venkov  - nyní  žije v Rottalu u Mnichova
  • používá  tradiční techniky, jako je kresba, akvarel, olejomalba, má svou  vlastní originální metodu –grafickomalířskou techniku -  kresbu barvička na neopracované překližky, vtahujíc zdrženlivým koloritem léta dřeva do procesu malby

 

Z díla Rut Kohnové

  • ´Malby a  ilustrace k J.  A. Komenského knize  Labyrint světa a ráj srdce´
  • ilustrace  česko-německé vydání Kytice, vydané v roce 2011 u příležitosti 200. výročí narození K. J. Erbena
  • cykly ´Obrazy ke Starému zákonu´, ´Domy´, ´Kanálové poklopy´ , K životu a dílu Franze Kafky´
  • 2001 - je držitelkou prestižní ceny pro umělce – získala Leknínovou cenu města Mnichova za životní dílo  
  • 2006 ocenění českého ministerstva zahraničí  ´Významná česká žena ve světě´

Kurátor: Martin van Brandt

 

Topičův klub – l. patro

Praha 1 - Národní 9

Máme otevřeno:

pondělí,  čtvrtek, pátek: 10.00 – 17.00 hodin

úterý, středa:  10. 00 - 18.00 hodin

Hodnocení:  99 %

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: © Ing. Olga Koníčková