Roman Albrecht a Irena Grimová ´Katedrála a živá setkání´ aneb živé setkání s kardinálem Dominikem Dukou
Mediální centrum ORBIS agentury CzechTourism - Praha
´ Katedrála a živá setkání´
7. 11. -30. 11. 2013
Dostali jsme pozvání na 6. 11. 2013 na tiskovou konferenci v Mediálním centru ORBIS agentury CzechTourism k nově instalované výstavě fotografií Romana Albrechta a Ireny Grimové, jejíž vernisáž se konala ve stejný den od 18.00 hodin. Celou akci natáčela Česká televize.
Kromě vystavených ukázek fotografií fotografů Metropolitní kapituly u sv. Víta můžeme zhlédnout i video, kde vidíme, čím katedrála žije… Slova se nejdříve ujal Roman Albrecht, iniciátor a partner projektu ´Člověk a víra´. Podle jeho slov si nemáme myslet, že víra je v dnešní době nemoderní záležitostí, víra - není to jen kostel, není to jen budova, není to jen architektura, ale i to, co ji naplňuje, víra představuje duchovno člověka.
Katedrála je dům boží a patří všem…
Dalším, velmi příjemným, překvapením pro nás bylo, že nás novináře navštívil vždy dobře naladěný kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský , jenž jasným a klidným hlasem trpělivě vysvětloval a objasňoval současnou situaci a problémy, které vznikají nejen v souvislosti s navrácením církevního majetku církvi…a na dotaz, kdo vlastní katedrálu, jsme byli ujištěni, že katedrála, která je ve správě Spolku pro výstavbu chrámu sv. Víta, kde je zapsána jako jeho majetek, že katedrála jako společné dědictví patří nám všem…že katedrálu bychom měli považovat za symbol vzkříšení Krista a symbol vzkříšení naší země ke svobodě, že katedrála je rovněž mauzoleum, kde odpočívají nejen čeští panovníci, jsou zde zastoupeny národy celé Evropy …že katedrála se stala průsečíkem kulturních i politických dějin…že katedrálu můžeme považovat i za národní galerii, neboť jsme zde shromáždili bezpočet děl malířských, sochařských, umělecko - sklářských (vitráže) a jiných… že katedrála jako chrám představuje ´svorník našich náboženských a kulturně politických osudů´…že katedrála je ojedinělá v Evropě tím, že jen Praha má od svého počátku stále jen jednu metropolitní katedrálu jako v jediném hlavním městě na rozdíl od ostatních zemí, kde se hlavní města i měnila, a kde mají katedrál víc… že katedrála představuje vlastně duchovní i politický střed Evropy…současně katedrálu navštíví každý cizinec, který do Prahy přijede….protože je katedrála oslovuje… a že se domnívá, že katedrála si zaslouží dobrou péči, ke které patří třeba nedávné doplnění zvonů díky sponzorům, stejně tak nové osvětlení - také díky sponzorům, patří k tomu i projekt nových varhan…protože varhany, které můžeme vidět v transeptu vlevo u vrcholu katedrály jsou již jen pouhou nefunkční kulisou, pozůstatkem varhan, které byly na konci 19. století demontovány a poté již nikdy neuvedeny do původního stavu. Skutečný stroj se nachází pod nimi na kůru…proto bychom rádi instalovali do katedrály nový nástroj, který by byl schopen lépe vyplnit její obrovský prostor a byl i vhodným architektonickým doplňkem hudební kruchty – portálu nad vchodem do katedrály.
Arcibiskupství pražské a Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze podnikají nyní přípravné kroky k realizaci celého projektu nových svatovítských varhan a současně prosí o jeho podporu….
A co ještě nás bolí?...
Diskutovali jsme o otázkách ateismu, že jsme Češi považováni za národ ateistů, že nejsme věřící, což nám, přítomným novinářům, kardinál doložil fakty: zejména, že naše vědomí se neidentifikuje s církví… přijetí církve jako organizace není u nás příliš pozitivní…
- v rámci sčítání lidu se hlásilo k náboženství pouhých 15 tisíc občanů (domnívá se, že to může být i vadnou metodikou sčítací akce)
- jak řekl Duka: 1) jsou katolíci, kteří navštěvují kostel každou neděli
- 2) jsou katolíci, kteří navštěvují kostel každý rok třikrát
- 3) nebo jsou tací, kteří navštěvují í kostel třikrát do života…
- a tak jsme se upřímně zasmáli…a přitom můžeme říci, že u mladých věřících jistá euforie nastává , že i politici navštěvují církevní obřady a akce
- a pokud jde o kněze, proč jich máme tolik z Polska, proč někteří kněží řeší hlavně svou kariéru, že kněží jsou takoví, jací jsou…že chybí jazyk, jak komunikovat s veřejností…
- a pokud jde o církevní restituce, kdy informace dostáváme jen heslovitě, že bychom si měli uvědomit, že se jedná o období 30 let, a tak částka roční restituce nepřesahuje jednu tisícinu státního rozpočtu České republiky…
- že se vylidňuje venkov, mizí školy, obchody, pošty a faráři mohou jenom někdy konat mše způsobem, že farnosti v určitém čase objíždějí…
- Mladotův dům –nesmíme zde nic prodávat, ani pohledy …takže i vstup na výstavu je zdarma
Na závěr
Jak nám řekl na závěr kardinál Duka,( který působí dojmem dobrosrdečného člověka, přesto se nikdy za své názory , za něž byl za komunistů vězněn, nestyděl a nikdy neustoupil) můžeme všichni vidět, jak dosud dopadly stranické ideologie, a že se snad to s naší vírou zlepší …
- známe jeho heslo na jeho webu: ´Úkolem doby je být pevnými, ale tvrdými. Umět říkat pravdu s láskou.´?!
Mediální centrum ORBIS agentury CzechTourism - Praha 2
Vinohradská 46
Hodnocení: 100 %
Pražský hrad – Mladotův dům
´ Katedrála a živá setkání´
7. 12. 2013 – 12. 1. 2014
Protože si v příštím roce připomeneme 670. výročí povýšení pražského biskupství na arcibiskupství a položení základního kamene katedrály, otevřeme na Pražském hradě v rámci oslav jubilejního roku výstavu fotografií ´Katedrála a živé setkání´, jejíž malou ukázku si můžeme do konce listopadu 2013 již prohlédnout v Mediálním centru ORBIS centrály CzechTourism. Výstavu v malebných prostorách Mladotova domu připravila Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze a agentura Albrecht s podporou České spořitelny a Milety, ve spolupráci s fotografy Romanem Albrechtem a Irenou Grimovou a s 4 hostujícími fotografy. Po skončení výstavy můžeme použít většinu fotografií jako dar pro nezisková zařízení nebo partnery akce…
Hostující fotografové: Václav Chaloupka, Richard Horák, Stanislav Semerák a Fidorka Kohoutová
Expozice kolem 60 velkoformátových, umělecky a dokumentárně zpracovaných, fotografií nás vtáhne nejen do atmosféry kouzel hry se světlem nejen v nádherných prostorách katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha , ale také nás seznámí s průřezem významných událostí, které pořádala převážně Metropolitní kapitula u sv. Víta v roce 2012-2013.
Jak řekl Roman Albrecht, iniciátor a partner projektu ´Člověk a víra´: „cílem výstavy je představit katedrálu nejen jako skvost architektury, ale i to, jak je naplňována člověkem. A bez něj by ztratil svůj duchovní smysl. Téma výstavy je právě o to těžší, že se snaží zachytit neviditelné - duchovní rozměr člověka - v letošním roce se na tento aspekt zaměřujeme daleko více, nechceme, aby projekt působil jako reklama na církve.“ Oproti loňské výstavě, kde polovina fotografií se soustředila na církevní obřad jako takový, a na kterou ta letošní navazuje, jsme se zaměřili na člověka…a obměnili se i autoři fotografií, kterých je celkem šest (Roman Albrecht, Irena Grimová, Václav Chaloupka, Richard Horák, Stanislav Semerák a Fidorka Kohoutová).
Druhý ročník výstavy ´Katedrála a živá setkání´pořádá Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze pod záštitou Jeho Eminence kardinála Dominika Duky, arcibiskupa pražského a první dámy paní Ivany Zemanové a RNDr. Tomáše Hudečka, primátora hl. města Prahy, a Jiřího Grygara, astrofyzika
Mladotův dům na Pražském hradě
Praha 1
Vikářská 37
máme otevřeno:
všední dny 11.00–15.00 hodin
víkendy a svátky: 11.00–18.00 hodin
vstup: volný
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka
Pro fajnšmekry:
Pražský hrad – katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha –
- je dominantní stavba na Pražském hradě
- jedná se o trojlodní gotickou katedrálu se třemi věžemi a sídelní kostel arcibiskupa pražského
- 1344 – Karel IV. položil základní kámen ke katedrále
- stavěli jsme ji v několika etapách :
v letech 1344–1419
v letech 1490–1510
v letech 1556–1593
v letech 1873–1929 (západní část)
v letech 1060–1920 jsme ji zasvětili třem významným českým světcům = katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
- do roku 1997 byl používán název chrám svatého Víta
- v roce 1997 obnovil tehdejší pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk dřívější název katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
- do roku 1954 je katedrála spravována církví
- od roku 1954 - komunistická vláda vládním nařízením stanovila "československý lid" za vlastníka a Kancelář prezidenta republiky za správce celého areálu Pražského hradu, včetně katedrály
- po roce 1989 - začínají spory o vlastnictví katedrály
- 2010 – vznikla dohoda mezi nově ustaveným pražským arcibiskupem Dominikem Dukou a prezidentem Václavem Klausem