Rok 2019: Trojská botanická zahrada slaví 50. narozeniny aneb budujeme moderní zahradu 21. století…
Botanická zahrada hl. m. Praha - Troja
23. 1. 2019
Na tiskové konferenci, která se konala za slunečného počasí, ale v mrazivý den a která se konala u příležitosti oslav 50 let existence Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji, nám byly představeny novinky, které si zahrada na tento slavnostní rok připravila. Akci zahájila Mgr. Klára Hrdá, tisková mluvčí Botanické zahrady, poté Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy řekl, že Botanická zahrada není sice nejstarší v České republice, přestože v zahraničí má velký věhlas, a že
„ačkoliv první snahy o založení botanické zahrady v Troji lze zaznamenat už v období 1. republiky, oficiálně začala existovat až 1. 1. 1969. Pro veřejnost ale zůstala 20 let téměř neznámá,v té době se zde vytvářely sbírky, které později sloužily jako základ při budování expozic. Zpřístupněna byla zahrada až v roce 1992.
Zlomovou událostí se pak pro ni stalo otevření skleníku
Fata Morgana,
díky kterému zájem o trojskou botanickou zahradu mnohonásobně vzrostl.
V loňském roce zahradou prošlo rekordních 371 tisíc návštěvníků,
čehož si nesmírně vážíme, a chceme, aby se k nám i nadále rádi vraceli.
Proto jsme i pro letošní jubilejní sezonu připravili zajímavý program.
Navážeme na tradici oblíbených výstav kaktusů a masožravých rostlin,
chybět nebude ani výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana,
kterou tentokrát doprovodí aranžmá z dílny
přední české floristky
Kláry Franc Vavříkové
nebo
přehlídka bonsají v Japonské zahradě.
Naše narozeninové akce propojí téma oslavy krásy rostlinného těla,“
řekl Bohumil Černý.
V dubnu a v květnu se do skleníku Fata Morgana
už po šestnácté vrátí křehcí motýli.
Za účasti náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Petra Hlubučka jsme byli seznámeni s plánovaným rozvojem zahrady v roce 2019, který díky podpoře zřizovatele nyní probíhá. Jedná se například o dostavbu areálu západ, proměnu skleníku Fata Morgana, nový vodovod (bude se využívat voda z Vltavy) a mnoho dalších stavebních akcí.
(na snímku vizuál sever vstup)
Změny čekají i další části zahrady. Už v letošním roce vznikne v severní části areálu zahrady nová expozice popínavých rostlin, kapradin a orchidejí. Její součástí bude i menší skleník, který představí dosud neprezentované choulostivé druhy rostlin. Novou tvář bude mít
i expozice mediteránních rostlin či Severoamerická polopoušť.
„Jsem rád, že město může přispět k rozvoji botanické zahrady.
V tomto roce chystáme výstavbu zázemí pro návštěvníky zahrady,
a také nový vodovod.
Je důležité si uvědomit,
že trojská botanická zahrada není jen příjemné místo pro relaxaci,
ale že slouží i jako edukativní nástroj pro další generace.
Budu velmi potěšen,
když vás zde budu moci za rok přivítat a ukázat vám,
jak se zahrada mění k lepšímu,“
dodal náměstek primátora Petr Hlubuček.
Ve středu 23. ledna 2019 jsme zahájili jubilejní sezonu také slavnostním křtem dvou nových knižních publikací a narozeninového kalendáře. Kmotrami se staly zpěvačka Marta Jandová, herečky Anna Geislerová a Markéta Hrubešová a tanečnice Jovanka Vojtková.
Knihu Záhonové trvalky Botanické zahrady hl. m. Prahy, jejímiž autory jsou kurátoři trvalkových sbírek Iveta Bulánková a Petr Hanzelka, slavnostně okvětními lístky pokřtila zpěvačka Marta Jandová, knihu Květy Faty (věnovanou botanickým skvostům prezentovaným ve skleníku Fata Morgana), jejímiž autorkami jsou kurátorky tropických sbírek Romana Rybková, Klára Lorencová a Eva Smržová, pokřtila herečka Anna Geislerová a speciální nástěnný kalendář 2019 s historickými fotografiemi zahrady pokřtily tanečnice Jovanka Vojtková a Markéta Hrubešová.
A na závěr - grantové projekty botanické zahrady
Zahrada v letošním roce uzavře intenzivní tříletou mezinárodní spolupráci s botanickými zahradami v Polsku, Švédsku a Maďarsku, zaměřenou na otázky přístupnosti botanických zahrad nejširší veřejnosti včetně návštěvníků se specifickými potřebami.
Společný projekt pod názvem Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE! se mimo jiné završí vydáním publikace, která bude shrnovat metodiku práce s návštěvníky se specifickými potřebami v botanických zahradách.
171 00 Praha 7 - Troja
Trojská 800/196
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková, www.botanicka.cz