Richard Štipl & Josef Zlamal: East of Eden aneb od primitivních pudů až po spirituální propojení či umění má také svá tajemství …
Muzeum Montanelli/ MuMo Praha - Praha
28. 9. 2018 - 26. 5. 2019
Vernisáž zcela expresivní výstavy East of Eden, která se konala v Muzeu Montanelli, které se nachází na jedné z hlavních cest vedoucích k Pražskému hradu, uvedla a představila dosud největší a nejreprezentativnější projekt uměleckého dua Richard Štipl (* 1968, sochař) a Josef Zlamal (* 1983, kreslíř a malíř). Oba autoři byli osobně přítomni. Vedle jejich společného díla našli prostor i další autoři. Zahájení se ujala Dadja Altenburg Kohl, kurátorka výstavy.
„Expozice se bude v průběhu konání výstavy proměňovat, některé objekty budou nahrazeny jinými. Tato dynamika výstavy má ambici nejen poukázat na neúprosnost času, kterému lidské životy podléhají, ale i na to, jak tato dynamika naše životy ovlivňuje. Expozice East of Eden by se tak měla stát jakýmsi experimentem a projektem do budoucna, jak pro umělce, tak pro instituci našeho muzea. Kresby, malby, sochy a sběratelské předměty ve vzájemném vztahu by měly oslovit návštěvníka pocitově a evokovat vjemy jako:
počátek života
znovuzrození
zranění a uzdravení
lásku
erotiku
spiritualitu včetně alternativních historických narativů.
Naděje a víra je všudypřítomná a čitelná v díle obou umělců a tvoří jakousi neviditelnou spojnici. Jakou roli zaujímáme v řádu vesmíru? Naplňuje nebe i zemi? V imaginárním prostoru budeme společně hledat širší význam existenciálních zkušeností, často i těch, které nás děsí a fascinují zároveň. Dialog dvou autorů evokuje duální atmosféru, pobízející k vnitřnímu diskurzu panteistickému, k němuž se hlásí Giordano Bruno, Goethe, Hegel, C. G. Jung nebo Albert Einstein, ale i řada jiných filozofů a hnutí. Jednotlivé figury jsou součástí přirozeného věta a jejich identitu definují emoce a vztahy od primitivních pudů až po spirituální propojení.
Tři části výstavy a dva autory propojilo společné dílo na výstavě East of Eden v Museu Montanelli. Kresby, malby a skulptury se v labyrintu muzea prolínají tak, aby oba autoři našli prostor jak pro svůj individuální výtvarný projev, tak i pro společné dílo. Jednotlivé figury jsou součástí přirozeného světa a jejich identitu definují emoce a vztahy od primitivních pudů až po spirituální propojení. Symbolika plná světla a kontrastů kulminuje v multimediálním díle Finále a představila tak zcela novou pozoruhodnou formu autorské spolupráce. Pozoruhodné místo uvnitř výstavy pak zaujímá kabinet rarit a obrazů z mimořádné české a zahraniční sbírky.
„Stále nevíme, kde přesně Edenskou zahradu ve světě hledat
a zda takový kus země vůbec existoval.
Kraj sevřený horami a přístupný pouze z východu, tam,
kde lze za noci spatřit oheň vysokého vulkánu
a
kde lidé ctí kult posvátného stromu stráženého okřídlenými bytostmi.“
Kurátorka: Dadja Altenburg Kohl
118 00 Praha 1
Nerudova 13/250
Máme otevřeno:
út - pá: 14.00 – 18.00 hodin
so - ne: 13.00 – 18.00 hodin
Vstupné:
Základní: 50 Kč
Zlevněné: skupinové vstupné (8 osob a více): 10 Kč
20% sleva ze vstupného: pro držitele karty Sanquis
Zdarma: držitelé karty ICOM, studenti, děti důchodci, ZTP, novináři
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: © Ing. Olga Koníčková