Rezervace Bororo/expozice Amazonie aneb proč slony a hrošíky už tam nenajdeme?!
Zoo Praha – Troja - Rezervace Bororo
27. 7. 2014 -
V neděli 27. 7. 2014 jsme v Zoo Praha – Troja po dlouhém očekávání jsme otevřeli venkovní Rezervaci Bororo. Stavba je však jen dočasná, protože ji později nahradíme pavilonem Amazonie s expozicí mimořádných zvířat jihoamerické Amazonské pánve. Po vstupu do Bororo nás samozřejmě nejvíce upoutá hlavní dominanta nového herního a odpočinkového areálu pro děti a dospělé - stromová indiánská vesnice ve dvanáctiapůlmetrové výšce. Tvůrci návrhu jsou mladí výtvarníci Jakub Nepraš a Matěj Hájek.
Můžeme se tu však také na ochozu bývalého (velmi zchátralého) Pavilonu velkých savců v kavárně Amazonie občerstvit a dětem zde lze zakoupit i zmrzlinu. V zadní části zrenovovaného areálu, kde už jako v dobách dřívějších sloni nepostávají ani hrošíci liberijští na nás už nezívnou (mají k dispozici nový areál v horní části ZOO), jsme připravili amfiteátr pro ukázky tréninku zvířat.
Na slavnostním zahájení byli přítomni etnolog Mnislav Zelený a Yvonna Fričová, manželka vnuka slavného cestovatele Alberto Vojtěcha Friče a primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček.
"Jsem rád, že díky vedení Zoo Praha se nyní plní sny snad všech dětí a rodičů. Věřím, že stromová vesnice bude atraktivní pro návštěvníky všech věkových kategorií,"
řekl Tomáš Hudeček
S www.www-kulturaok-eu.cz jsme se tam také vydali!
V pondělí 4. 8. 2014 jsme nelenili, a vydali jsme se směr – akce Bororo. Věděli jsme něco málo o významu exotického slova Bororo:
- věděli jsme jen, že Bororo je území, které je stranou civilizace…
- věděli jsme, že lidé kmene Bororo jsou původní obyvatelé Brazílie
- v jejich řeči Bororo znamená vesnické náměstí
- nejhorší kulturní agrese se zde dopouštěli salesiánští misionáři
- na konci 19. století jich žila už jen tisícovka, v roce 1965 jich bylo už jen 500
- zajímavostí je, že všichni lidé kmene Bororo měli stejnou krevní skupinu – typ nula
- zde v areálu je vyvěšena zpráva o první výpravě do oblasti Bororo, kterýc h se zejména jejích obyvatelů tehdejší cestovatelé obávali velmi, naštěstí obydlí domorodců v té dané situaci byla dočasně opuštěná…
„Rezervace Bororo je prostor, který má podněcovat fantazii a živit touhu po poznání a dobrodružství zároveň. Na mne to tak skutečně zapůsobil. Užijte si jej a poznejte lid Bororo.“
Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha
- koncepčním záměrem bylo přiblížit dětem atmosféru života obyvatel pralesa, stromových domů, amazonské vesnice
- nejvýraznějším prvkem a hlavní atrakcí je netradiční zpracování víceúrovňové dětské stavby, která se s motivy indiánské domorodé vesnice vymyká běžnému ztvárnění obdobných staveb
- jedná se o obrovský herní systém, který jsme sestavili z mnoha drobných domečků a vzájemně propojili pomocí žebříků, schůdků, stupátek a provazů
- každá úroveň herního komplexu je nositelkou speciální atmosféry, barevnosti a doplňkových prvků
- do výtvarné soutěže Amazonie očima dětí se přihlásilo 500 soutěžních děl
Provozní řád rezervace Bororo nás upozorňuje, že nezletilým je vstup dovolen pouze v doprovodu dospělých, vstup není dovolen se psy, nesmí se tam kouřit ani pít alkohol. Doporučujeme si ho přečíst, zejména co se týče provozního řádu lanového hřiště, kde jsou sice pro děti od 6 – 15 let jistá přijatelná rizika, ale raději si to přečteme předem…v jakém oblečení a obuvi mají naši šplhounci se vydat do tajemných pater herního komplexu…
Na závěr jsme si prohlédli ještě v areálu Bororo umístěný krytý pavilon plazů - terárium.
Závěrem
Při naší návštěvě jsme vnímali radost neskutečného množství dětí , z jejich her i prolézání všech možných tunelů a tunýlků, starostlivé rodiče i prarodiče, aniž by někdo dbal vůbec na to, jak se v dáli mraky nad nimi hrozivě černají…naštěstí mraky zvolily jiný směr, vidouc tu všeradostnou atmosféru…
Hodnocení: 85 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková