Řez: Ozvěny výstavy Schnitt/ Incision aneb když z materiálu odřežeme a odebíráme vše přebytečné
Galerie Září – Praha
19. 5. – 26. 6. 2015
Na pražské vernisáži výstavy současného šperku Řez, jež se již konala v Českém centru v Mnichově v rámci mezinárodní akce ´Schmuck 2015´ souběžně s veletrhem Internationale Handwerkermesse v Mnichově, jsme představili aktuální přístup těchto 6 českých autorů současného šperku:
Stanislava Grebeníčková
Kateřina Matěchová
Pavel Opočenský
Jana Střílková
Jiří Šibor
Karel Votipka
Kurátoři: Julie Bergmann a Jiří Šibor
,,Název a současně i téma výstavy označuje nejen řez generační, ale také nejvíce používanou techniku autorů, jakou je řez v materiálu a jeho odebírání. Zároveň také poukazuje na redukci dekorativních prvků v dílech, a tím i na řez ve vývojové a po obsahové stránce prací. Vystavené šperky od českých šperkařů si do své sbírky pořídila například Helen Drutt, manželé Heidi a Karl Bollmann a další slavní sběratelé,"
řekla Julie Bergmann
Pár slovíček o vystavujících autorech
Stanislava Grebeníčková (*1954)
je zkušená sklářka a pedagog.
Vystudovala v ateliéru pod vedením prof. Stanislava Libenského na VŠUP v Praze a na Gerrit Rietveld Academy v Amsterdamu u prof. Sybrena Valkema.
Věnuje se i velké sklářské plastice.
Je bohatě zastoupená ve veřejných a soukromých sbírkách ve světě i v ČR.
Její tvorba šperku vychází z řezů jednotlivých částí, které sestavuje a spojuje v geometrických útvarech
a které často vytvářejí prostorový dojem a klamou naši vizuální představu viděných skleněných broží.
Kateřina Matěchová (*1983)
Je nejmladším vystavujícím. Absolventka atelieru KOV na VŠUP v Praze pod vedením profesorů Vratislava Karla Nováka a Evy Eisler. Charakteristickým rysem její práce je využití v maximální míře možností daných materiálů a kladení důrazu na klíčový prvek uměleckého záměru a bezmezná trpělivost v kombinaci s až puntičkářským přístupem k tvorbě. V roce 2008 byla nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii Objev roku a se svou diplomovou prací Samotvary v roce 2012 v kategorii Designér šperku roku. Tato kolekce získala cenu nizozemské Marzee Gallery ´Annual Marzee Selection of Graduate Work Jewellery 2012 from International Academies and Colleges´.
Pavel Opočenský (*1954)
Jeden z matadorů v oboru současného českého šperku a organizátor mnoha výstav v 90. letech 20. století. Po studiu bižuterie v Jablonci nad Nisou a zpracování kovů v Turnově emigroval v roce 1981 do New Yorku, kde se prosadil jako nezávislý tvůrce šperku z netradičních materiálů a zároveň započala jeho sochařská dráha, věnovaná rozměrným kamenům. Patří stále mezi nejaktivnější české šperkaře, včetně zastoupení ve veřejných a soukromých sbírkách, ale i počtem účastí na výstavách. Jeho práce nesou rys nekonvenčnosti a originálního řešení, odebírání a řezání materiálu volí podle použitého materiálu, a je jedno, zda se to týká jadeitu, bakelitu, plastických hmot, titanu nebo třeba snowboardu.
Jana Střílková (*1976)
Autorka vystudovala katedru výtvarné výchovy na PdF v Olomouci poté, co vystudovala obor zlatník v Turnově. V roce 2000 byla oceněna 1. cenou za stříbrný ateliérový šperk Spolkem cechu zlatnického v Brně. Účastní se skupinových výstav. Ve svojí práci využívá techniky odebírání hmoty. Ve středu jejího zájmu stojí přírodní materiály, k jejím nejvýraznějším pracím patří šperky z hovězí kosti, kde obnažuje strukturu vnitřní stavby v kombinaci s přidaným kovem - převážně zlatem. Snahou je nacházet rovnováhu mezi tzv. obyčejným materiálem a drahým kovem.
Jiří Šibor (*1966)
Prošel studii zpracování kovů a mimo vlastní šperkařskou tvorbu se občas věnuje i kovové plastice, podílí se na organizování výstav šperku, příležitostně píše na blog o současném českém šperku, nebo se věnuje přípravě katalogů k výstavám. Často vystavuje v zahraničních výstavách, je hojně zastoupen ve veřejných a soukromých sbírkách ve světě i v ČR. Ve svojí poslední kolekci prací vyřezává v nerez oceli segmenty ploch s otvory, které pomocí nýtování spojuje v jeden celek v kombinaci se sklem nebo také s průsvitnými plasty. V řešení konstrukcí se snaží docílit souhry optických vlastností skla s kontrastem stínů vnitřních prostorů broží.
Karel Votipka (*1964)
Autor prošel studiem oboru nástrojáře a oboru zlatník na škole v Turnově. Je zaníceným znalcem kamenů, které používá ve své tvorbě a jež jsou jeho celoživotní vášní. Brusy a řezy kamenů podřizuje vlastní invenci mimo standardní postupy a jeho dosažené výsledky jsou v mnoha případech velmi překvapivé i pro odborníky. V poslední sérii broží se zabývá převážně nefritem a buližníkem.
Galerie ZÁŘÍ - galerie autorského šperku
170 00 Praha 7
Heřmanova 33
Máme otevřeno: úterý – pátek: 13.00 – 19.00 hodin
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková, Galerie Září