Retromuseum Cheb aneb věci jsou katalyzátory vzpomínek
Retromuseum Cheb
Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 17
I když jsme se prapůvodně ocitli na pozvání ředitele chebské Galerie umění především kvůli aktuálním výstavám, na něž nás chtěl upozornit. Nenechali jsme si ujít ani ujít expozice GAVU, které jsou stálé. A nelitovali jsme. O té dávnověké, sbírce gotického umění chebska už jsme na www.www-kulturaok-eu.cz psali. Protipólem této expozice, míněno z hlediska časové osy bylo Retromuseum a jeho stálá expozice. Zatímco gotika nás ohromila, moderna probudila naše vzpomínky…
Na zlé se zapomíná, na dobré vzpomíná. Taková je už lidská přirozenost. A taky trochu to je i pud sebezáchovy. Ale začít vzpomínat? A proč právě na to či ono? Vzpomínky potřebují impulz a pak už do nás vstupují. Stačí věta, píseň, vůně, fotka nebo … nebo … předmět. A starý předmět se stává katalyzátorem vzpomínek. Zejména ten, který nás provázel dětstvím, prázdninami u babiček či nějakými - pro nás - objevnými místy. A může to být kamínek, peříčko, tužka, rukavice nebo klidně i vybavení bytu. A díky tomuto katalyzátoru vzpomínek, se najednou člověk v duchu alespoň na chvilku ocitá tam, kde býval rád. Anebo také nerad. Ale vzpomíná se přece na to hezké a na to ošklivé se raději zapomíná.
Stálá expozice chebského Retromusea
„Základem Retromusea je stálá expozice nacházející se v přízemí a mezipatře budovy, věnovaná designu a životnímu stylu 60. až 80. let. Jde o vůbec první syntetickou prezentaci různých oblastí designu u nás, její vymezení je však širší. Zasahuje i do dalších kulturních sfér, jako je architektura, umění ve veřejném prostoru či hudba, zároveň chce hmotnou kulturu poválečného Československa představit komplexněji než jen prostřednictvím špičkového designu. Podobu každodenního života zde přibližují ´reálná´ prostředí (dvojice obývacích pokojů a kuchyní z 60. a 80. let, kancelář), v nichž si návštěvníci mohou otevřít zásuvky a skříně, posadit se do křesla a v televizi sledovat tehdejší program nebo si mezi jednotlivými byty zavolat z dobových telefonů. K této části expozice se také vztahuje sekce tzv. ´domácího umění´ - kutilské produkce nejrůznějších dekorativních předmětů, často poněkud bizarních, která vzešla ze zdejší rukodělné tradice a dostatku volného času, a to i během pracovní doby.“
Časové vymezení exponátů
„Časové vymezení je dáno dvěma přelomovými událostmi. Na jedné straně stojí světová výstava Expo 58 v Bruselu, počátek pootevírání se západnímu světu po mnohaleté odmlce 50. let a impulz nového vizuálního stylu, který podle ní dostal přízvisko ´bruselský´. Na straně druhé ji ohraničuje sametová revoluce v listopadu 1989, která zcela změnila podobu společnosti a také podmínky umělecké tvorby. Tato doba, kterou má dosud v paměti velké části společnosti, se pojí s jistou nostalgií a její negativa začíná překrývat milosrdný opar. V socialistickém Československu však nelze vzpomínání oddělit od politického kontextu totalitní společnosti, který určoval základní rámec veškerého dění, včetně průmyslové výroby a následně i designu. Toto pozadí je zde připomenuto v několika projekcích filmových a fotografických dokumentů a v časové ose, která diváka vede celou expozicí.“
Exponáty, exponáty, exponáty…
„Exponáty vystavené ve vitrínách ilustrují několik rovin tehdejší produkce. Jednak jsou to autorské originály, modely či prototypy, které se často kvůli nepružnosti systému nedostaly do výroby, případně byly vyráběny pouze v malých sériích na export. Vedle toho je zde k vidění běžná sériová produkce, která díky malé pružnosti zdejšího průmyslu často zaostávala za světovým vývojem. I zde však najdeme mnoho ikonických výrobků s nadčasovým designem, které se staly symboly oné doby - vysavače, žehličky a vysoušeče vlasů Stanislava Lachmana, plastové a nafukovací hračky Libuše Niklové nebo řadu dopravních prostředků, jako je osobní automobil Škoda 1000 MB, motocykl JAWA 250 typ 353 (kývačka), skútr ČZ 502 (´prase´), model tramvaje Tatra T3 nebo skládací kolo ESKA E 622, které bylo dokonce vyráběno přímo v Chebu podle návrhu zdejšího designéra Josefa Cupáka.“
Pobyli jsme krátce, vzpomínali dlouze
Čas vymezený k naší prohlídce byl kratičký. Cílem návštěvy muzea byly jak již řečeno jiné – aktuální – výstavy. Takže jsme expozici pouze prolétli. Dva zástupci dvou generací. Generace dědů a generace otců. Oba vše ještě pamatující – a nejen to, oba to vše ještě používající a dokonce, ale to už se týká té starší z obou generací, dosud ještě mnohé z toho používající…
Setkání s „katalyzátory vzpomínek“ bylo sice krátké, ale i tak, následná reakce byla značně dlouhá. A příjemná. Neboť – opakujeme – na to milé se vzpomíná příjemně a na nemilé se už dávno zapomnělo. Takže kdo si chce probudit své vzpomínky – ty milé a příjemné – nechť navštíví chebské Retromuseum.
Text (s využitím podkladů Retromusea): Richard Koníček
Foto: Wenca Nikoníček
Retromuseum
Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 17, 350 02 Cheb
+420 354 422 450, +420 725 431 300, info@gavu.cz
Retromuseum je pobočkou Galerie výtvarného umění v Chebu.
Otevřeno: úterý - neděle 10 - 17 hod.
Vstupné: 80 Kč / 50 Kč (senioři od 60 let, studenti SŠ a VŠ) / 10 Kč (žáci ZŠ, studenti SŠ při kolektivní návštěvě) / zdarma (členové galerijního klubu, držitelé průkazek ZTP, Rady galerií, Uměleckohistorické společnosti, ICOM, Karlovy VARY REGION CARD, předškolní děti).
Vstupné zahrnuje návštěvu všech stálých expozic a výstav jak v Retromuseu, tak v Galerii výtvarného umění v sousední budově. Součástí vstupenky je slevový kupon v hodnotě 10 Kč, který lze uplatnit v RetroBufetu (podmínkou je platba překračující hodnotu 20 Kč).