reSITE 2015 – Sdílené město aneb více mladých vzdělaných žen do politiky?!

22.06.2015 15:04

Hala Forum Karlín  - Praha

18. – 19. 6. 2015

 

Zaregistrovali  jsme se  a zúčastnili jsme se reSITE - 4. ročníku největší konference ve střední Evropě o zlepšování kvality života ve městech díky lepšímu plánování, architektuře a správě. Setkání se světovými urbanisty, politiky, inovátory a finančníky, doprovázené workshopy, výstavami a diskusemi na téma Sdílené město proběhlo ve velmi přátelském ovzduší, navíc s dokonale připraveným programem.


reSITE 2015 tentokrát nabízelo téma ´Sdíleného města´ jako řešení pro akutní problémy naší doby: nedostatek zdrojů a prostoru a jeho špatné využití a neschopnost probudit zájem obyvatel o veřejné dění…v každém případě podle statistiky, lidí ve městě přibývá (v roce 1900 – 10 % obyvatel , v roce  2050 to bude  75 % obyvatel)…že města jsou však budoucnost…

 

reSITE 2015 se zúčastnili odborníci, kteří se problematikou sdíleného prostoru ve městě zabývají,

 jako např.

autor krajinářského řešení úspěšného parku High Line v New Yorku James Corner (Field Operations)

americký urbanista a kritik architektury Michael Sorkin, novinář a urbanista,

zakladatel The Fast Company a člen Světového ekonomického fóra Greg Lindsay

 

komik a bývalý starosta Rejkjavíku Jón Gnarr

(„mám dost lásky pro lidi mého města“)

 

rakouská architektka Gabu Heindl, bojující proti diskriminaci ve veřejném prostoru

(Jejich působení zlepšilo radikálně způsob života ve městech, ve kterých pracují)

 

Témata konference: Sdílené město

Sdílená ekonomika se právě nyní vynořuje jako znovuobjevená síla, která díky spolupráci vrací silnou ekonomickou i organizační roli jednotlivcům.

 

Sdílení bydlení, kanceláří nebo automobilů

nám umožňuje efektivněji a ekonomičtěji využívat cenné zdroje, mezi které patří především omezený městský prostor.

  • Současně však nabízí i nové možnosti pro spolupráci, posilování sounáležitosti a tvorbu nových partnerství
  •  Vstřícnost pro osobní iniciativu, otevírání dat a nové informační technologie zahájily revoluci ve způsobu, jak sdílíme naše myšlenky, jak vzájemně komunikujeme a jak slaďujeme naše činnosti v prostoru a čase, a to nejen v zájmu vyšší odolnosti systému proti okamžitým hrozbám, ale především v zájmu vyšší kvality každodenního života všech obyvatel.

 

„Ženy jsou jedna polovina světa, a ta vychovává tu druhou polovinu světa.“

Tomar Newberger

 

Zaměřili jsme se na nové formy občanských a městských platforem sdílení, na zpřístupňování veřejných dat o městě v zájmu lepší organizace a propojení lidí, na technologické nástroje, které umožňují zjednodušit, zpřístupnit a zefektivnit městskou správu, sdílet komunikační, datová i administrativní řešení napříč městem, ale i mezi jednotlivými městy.

 

Na reSITE 2015 jsme představili a diskutovali cesty využití technologií transparentním způsobem tak, aby z nich města a jejich obyvatelé mohli těžit spravedlivým dílem a přitom vysoce inovativním způsobem. Otevřená data jsou ve světě diskutována a využívána již léta, ve střední a východní Evropě však půjde o první diskusi, jak otevírat přístup k datům v zájmu zlepšení života ve městech.

 

Jak se koncept sdílení vztahuje k tvorbě současného města a dnešního veřejného prostoru? Relativní novost tohoto přístupu spočívá v propojení nejnovějších digitálních technologií s dávnou praxí vzájemné výpomoci. Výsledkem je vytvoření propojenější, vzdělanější a produktivnější kultury, než kdykoli dříve

*

 

reSITE není uzavřenou konferencí, přináší množství doprovodných akcí, diskusí, filmových projekcí, výstav nebo cyklojízd, pro širokou veřejnost se zájmem o rozvoj měst

*

 

Vynořuje se stále více otázek typu…

jak primátoři a vedení měst rozvíjejí strategii pro přilákání mladých a talentovaných pracovníků do svých měst? Jak se mohou obyvatelé více zapojit do ekonomiky, rozvoje a formování města?

  • Jak by měl veřejný i soukromý sektor spolupracovat?

Jak řídit a organizovat stavbu města tak, abychom došli k co nejlepšímu výsledku z hlediska obyvatelnosti, udržitelnosti i trvalé hodnoty?

  • Jak technologie ovlivňují utváření sociálních sítí v rámci města a jaký to má dopad na jeho ekonomiku? Jak vypadá design prostředí založený na sběru a vyhodnocování dat v reálném čase?

Jak aktivně čelíme zvyšování sociální nerovnosti ve městech? Jaké plynou hrozby z nekoncepční privatizace veřejného prostoru? Jak se dostat od kompromisních řešení k hledání řešení vítězných pro všechny?

  • Proč se nám dlouhodobě nedaří komunikace složitějších témat, jakým je městské plánování, mezi vedením měst a jejich občany? Proč i ti nejlepší a nejprogresivnější politici, kterým se daří prosazovat kvalitní procesy do praxe, často prohrávají ve volbách? Jaký je rozdíl mezi marketingem a skutečným sdílením městských projektů a idejí?

 

Přednášející: (výběr)

Zaujala nás přednáška Jamese Cornera  (zakladatel, James Corner Field Operations, New York, Spojené státy), který projektovat  v New Yorku jako autor krajinářského řešení lineárního parku High Line v New Yorku “Dráha High Line měla svoji vlastní mytologii už dávno předtím, než jsme přišli. Vzít tento fakt, posílit jej a přerodit ve veřejnosti přístupnou krajinu, kde se lidé mohou volně procházet, posedávat a užívat si nádherných výhledů na město, bylo obrovskou příležitostí, kterou jsme si nemohli nechat ujít.”

*

Alfredo Brillembourg, architekt a spoluzakladatel kanceláře Urban - Think Tank v Curychu. „Ráno obyvatelé města v Indii  vyženou posvátné  krávy na náměstí, dají jim tam trávu, potom je odeženou, náměstí zametou, otevře se trh, večer se tam lidé baví…

*

Michael Sorkin  (urbanista a kritik architektury, City University of New York, New York, Spojené státy).  Úkolem města je být prostředníkem mezi individuálními zájmy jednotlivce a právy společenství jako celku“

*

 

Greg Lindsay (novinář a urbanista, Světové ekonomické fórum, FAST COMPANY, New York, Spojené státy) . “Pokud města sestávají ze sociálních sítí pohybujících se prostorem v čase, s uzlovými body, které se překrývají a slučují, potom se tyto uzly stávají více a více viditelnými“

*

Jón Gnarr (komik a bývalý starosta, Rejkjavík, Island). Efektivní demokracie:

Demokracie je docela dobrá, ale efektivní demokracie je nejlepší. Proto ji chceme.“

*

 

Gabu  Heindl  (architektka, Gabu Heindl architecture, Vídeň, Rakousko). “Říkám ‘Ne’ šovinistické, rasistické nebo jinak diskriminující architektuře, vykořisťujícím nabídkám na práci, suburbanizační zástavbě rodinnými domy nebo spekulativním projektům…

*

 

Yvette Vašourková(Centrum pro středoevropskou architekturu)

Hovořila o  pražském viaduktu Negrelli, o jeho významu a možném využití…

 

 

 

 

 

Sonja Heikkilä,  Tekes, Helsinki, Senior Poradkyně – doprava a mobilita

Tekes - nabízí pomoc při inovaci, nabízí  kontakty

Mladí lidé chtějí být stále především ve spojení. Mají rádi pohodlí a spontánnost. Fenomén sdílené ekonomiky a služeb roste.“

Jen 9 % mladých 18letých touží po řidičáku, mladí lidé už nemají ambice vlastnit auto, lidé už nechtějí cestovat auty, proto je nutné nabízet pestrý balíček služeb pro obyvatele města (u nich už to funguje), tj.  zavádět sdílení aut, úschoven,  důsledkem je více prostoru ve městě pro chodce, cyklisty a městské aktivity

*

Vyslechli jsme se zájmem v rámci diskuse s hosty  také projev Matěje Stropnického, který je od listopadu 2014 zastupitel a náměstek primátorky hl. Prahy pro územní rozvoj a územní plán a člen předsednictva Strany zelených.  Jak nám sdělil, město Praha se rozvíjelo  v centru a na kraji města, mezitím je prázdno, tam je nutné pokračovat. Město Praha muselo vynaložit nemalé prostředky na budování infrastruktury až na ten kraj města, a tak by nyní měli naopak na rozvoj města přispívat developeři…

*.

 

Do listopadu 2014 Matěj Stropnický působil jako zástupce starostky Městské části Praha 3.

Po třech letech nesmlouvavé opozice v zastupitelstvu vůči místnímu kmotrovi Pavlu Hurdovi v roce 2009 spoluzaložil občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě, usilující o spravedlivou privatizaci bytů, které uspělo ve volbách o rok později a v červnu 2012 dosáhlo pádu koalice ODS – TOP 09 a výměny vedení obce.

V roce 2011 spoluzaložil sdružení Tady není developerovo úspěšně usilující o záchranu Nákladového nádraží Žižkov.

V letech 2003-2009 pracoval v Literárních novinách postupně jako přispěvatel, asistent šéfredaktora, redaktor a editor, příležitostně publikuje v Právu, Lidových novinách a v Deníku referendum.

V 90. letech studoval na anglo a frankofonních školách v Lisabonu a Římě, maturoval na Francouzském lyceu v Praze.

Je absolventem žurnalistiky a mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK v Praze, následně také mediálních studií.

Od roku 2003 je členem Strany zelených.

 

 

V rámci diskuse s hosty vystoupil také Maďar Gyula Balog, který byl  6 let aktivista bezdomovců v organizaci The City is for All. Svým  projevem o tom, jak se řeší či spíše neřeší problémy bezdomovců, velmi zaujal posluchače a sklidil zasloužený potlesk…

  • po pádu komunismu v Maďarsku bylo zrušeno sociální bydlení, které se privatizovalo
  • v Budapešti je spousta prázdných bytů
  • že v útulcích je to jako v koncentračních táborech
  • že jsou pronásledování, stále je kontrolují policisté v parku, když si např. čtou noviny

 

Úkoly nejen pro Českou republiku

  • propojíme designéry, architekty, neziskové organizace, městské zastupitele a orgány samosprávy, developery / investory
  • zvýšíme povědomí o mezinárodních standardech městského designu a urbanismu
  • podporujeme spolupráci mezi různými obory městského plánování
  • pojmenujeme překážky správného městského plánování v České republice a městech střední a východní Evropy
  • pokračujeme v obhajobě institucionálních změn v českém plánovacím procesu a územním rozvoji
  • zviditelníme vizionářskou schopnost vedení, které podporuje kreativní, ekonomicky životaschopná řešení
  • zapojíme veřejnost do dění ve městě, zvýšíme její vnímavost k městskému prostředí
  • snažíme se přispět k tomu, aby tvář města a možnosti života v něm byly atraktivnější a ´cool´
  • (David Chisholm, ředitel, CMC architects. Praha)

 

Organizační partner: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

180 00 Praha 8

Pernerova 53

www.resite.cz

Hodnocení: 99 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková