Příběh krásné Lédy/Znovuobjevený obraz Josepha Heintze st.aneb když vystavíme stovky let ztracený obraz krásné Lédy
Národní galerie - Konírna paláce Kinských - Praha
2. 10. 2015 – 3. 1. 2016
Na zahájení nové výstavy Příběh krásné Lédy/Znovuobjevený obraz Josepha Heintze st. nás nadšeně a zcela zasvěceně provázela výstavou kurátorka Alena Volrábová (v brýlích), ředitelka Sbírky grafiky a kresby NG v Praze.
Dozvěděli jsme se, že po téměř 400 letech byl opět objeven proslulý obraz Léda s labutí od rudolfinského mistra Josepha Heintze staršího, který poté, co v roce 1623 došlo k jeho prodeji z císařských sbírek, byl dlouhou dobu nezvěstný, a že byl zakoupen německým soukromým sběratelem a že jej vystavujeme zde, v Konírně paláce Kinských Národní galerie v Praze v rámci výstavy Příběh krásné Lédy.
Důkazem pravosti obrazu je styl provedení, ale i znatelná signatura v levém dolním rohu obrazu. Vystavili jsme i jednu ze 3 přípravných kreseb, které byly do znovuobjevení malby po staletí jedinými důkazy existence Heintzova díla. Jednu z nich vlastní Národní galerie (rudka na papíře).
Joseph Heintz st. (* 1564 Basilej, + 1609 Praha) byl významným umělcem a dvorním malířem Rudolfa II. a výrazně se prosadil také v Augsburgu. Vyučil se u švýcarského malíře Hanse Bocka, ale v roce 1584 odešel na zkušenou do Říma, kde chtěl poznat umění Michelangela, Raffaela a jiných Mistrů. Od roku 1556 Heintz střídavě působil v Augsburgu a v Praze na dvoře u Rudolfa II., který měl slabost pro mytologickou erotiku.
„Po znovuobjevení jeho vrcholného díla, obrazu Lédy s labutí (olej na mědi), který byl postrádán od 17. století, se Národní galerie dohodla společně s Kunstsammlungen a Museen Augsburg na uspořádání trojice komorních výstav představujících ojedinělý nález, příběh obrazu a další tematicky související výtvarná díla,“ uvedla Alena Volrábová, ředitelka Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze a kurátorka výstavy.
Vystavili jsme tudíž obrazy, grafické listy a kresby významných mistrů zejména s mytologickou tématikou, jako například Jupiter a Io, Paridův soud či Únos Heleny. Dále představujeme i obrazy ostatních Mistrů, jež souvisejí s vlastním námětem (např. mědirytina Léda s labutí – autor Cornelis Bos) i obraz autora samotného (autor: Hans von Aachen, olej na plátně).
Slavný obraz Léda s Labutí poukazuje na antický mýtus o krásné spartské královně Lédě, manželky spartského krále Tyndarea a o jejím setkání s olympským bohem Jupiterem. Léda svou krásou zaujala nejvyššího boha Olympu a Zeus (Jupiter) se proměnil v labuť a v této podobě se vloudil do její přízně. Léda však ještě téže noci splnila svou manželskou povinnost a poté se z obou spojení narodily 4 děti (prý z vajec) – bratři Kastór a Pollux a sestry Helena a Klytaiméstra. Jejich osudy měly pro řeckou mytologii takový význam, že poněkud zastínily křehký příběh milostného vzplanutí jejich matky a Dia (např. únos Heleny, v té době nejkrásnější ženy, byl podle mýtů příčinou vypuknutí trojské války…).
Expozici tvoří 3 části a tedy i 3 tematické linie:
- Joseph Heintz – císařský dvorní malíř
- Léda s labutí a jiné Jupiterovy lásky
- Lédiny děti
„ Vystavené exponáty pocházejí z období od 15. století až do počátku 17. století, výjimečně i z 18. století,“ dodala Alena Volrábová. Jsou to tzv. kabinetní obrazy, což znamená, že byly provedeny na objednávku.
Na jaře 2015 byl obraz Léda s Labutí představen veřejnosti v rámci výstavy v Augsburgu, kde byl Heintz měšťanem a působil zde jako malíř, inventor grafiky i jako architekt. Ve Vídni, kde se zachovala velká část císařských sbírek Rudolfa II., bude výstava uspořádána v roce 2016.
Kurátorka: Alena Volrábová
Doprovodné programy
Prohlídky výstavy s kurátorkou
- středa 4. 11. 2015 v 16.30 hodin
- čtvrtek 10. 12. 2015 v 16.30 hodin
Umění vzrušení mysli – výtvarná dílna pro mládež a dospělé
- sobota 21. 11. 2015 od 14 do 17 hodin
Jsou obrazy, které dokážou vzrušit naši představivost? Vyrušit naši mysl ze zdánlivého klidu a podnítit k novým úhlům pohledu na člověka a jeho jednání? Ano, takové může být i manýristické umění. Pojďme vyzkoušet, jak vzrušujících zážitků z obrazů dosahovali manýrističtí mistři. Znovunalezený obraz Léda s labutí může být branou do našich vlastních představ a mytologie a pomáhá chápat setkávání nejrůznějších významů i v dnešních obrazech. Rezervace nutná na ssueduc@ngprague.cz nebo na tel. 233 081 720-721
110 15 Praha 1
Staroměstské náměstí 12
Máme otevřeno: denně mimo pondělí: 10.00 – 18.00 hodin
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková