Pražské Quadriennale 2015 aneb jak se za posledních 20 let divadlo ve světě změnilo?!
„Divadlo je život, a život je divadlo.“
1000 umělců, 78 zemí, 11 dní, 600 živých akcí, paláce, galerie, náměstí, nádvoří v centru Prahy
Kafkův dům
Clam- Gallasův palác
Divadelní fakulta AMU
Colloredo-Mansfeldský palác
Pražská křižovatka – kostel sv. Anny
Topičův salon
ČVUT - Betlémská kaple – Lapidárium
18. – 28. 6. 2015
Na tiskové konferenci jsme byli v překrásných prostorách Colloredo-Mansfeldského paláce seznámeni s programem 13. ročníku Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Jak řekla výkonná ředitelka PQ, Daniela Pařízková, jedná se o nejvýznamnější mezinárodní přehlídku v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967. Za hlavní programovou částí PQ´15 považujeme Sekci zemí a regionů, která nám nabídne množství scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi.
Sami jako diváci se mnohdy staneme součástí interaktivních expozic, a budeme tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika.
Na letošním Quadriennale můžeme proto narazit na mrak, bouřku či vítr, můžeme uslyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslíme se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti.
A proč to takto děláme?
V tomto roce chceme předvést, jak se za posledních 20. let divadlo změnilo. Zpráva o světě je, že ani globalizace do divadla nezasáhla, ale naopak každá lokální země se chová úplně jinak.
středa 17. 6. 2015 v 18 hodin na Staroměstském náměstí -
Pražské Quadriennale 2015 slavnostně zahajujeme
- během dalších 11 dní nabídneme prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa
- největší novinkou PQ´15 jsou lokace, ve kterých se přehlídka odehraje … přesouváme se totiž do historického centra města, kde ovládneme pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem
- veškerá díla tak můžeme spatřit, jak uvnitř významných staveb a památek města, tak i ve veřejném prostoru
Kmeny
Novinkou jsou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během které budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu.
Mnoho zemí si také v rámci svých národních expozic zvolilo doprovodné instalace a program na veřejných místech, například Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři nainstalují v prostoru téměř celého Václavského náměstí rozměrnou rampu a za zmínku stojí i speciální hudebně-umělecká performance v Podolské plovárně.
Hlavní výstavní část PQ´15: Sekce zemí a regionů
Nejvýznamnější částí PQ´15j sou výstavy jednotlivých zemí a regionů, které představí svá unikátní pojetí scénografické disciplíny a propojí je třeba také s živými akcemi. Sekce zemí a regionů se bude odehrávat v Colloredo-Mansfeldském paláci, Clam-Gallasově paláci, Pražské křižovatce, Kafkově domě, na Nové scéně a na piazzettě Národního divadla a ve veřejném prostoru centra Prahy.
TOP 5 expozic:
Česká republika: SWEET SWEETSWEET (piazzetta a Nová scéna ND) a videoinstalace GOLEM Cube (VILA Štvanice)
Česká republika bude mít v rámci Pražského Quadriennale samozřejmě zastoupení, a to hned se dvěma uměleckými projekty.
Českou expozici najdeme na piazzettě a Nové scéně Národního divadla, kde bude po 11 dní probíhat projekt scénografky Jany Prekové nazvaný SWEET SWEETSWEET Nebeský festival
V rámci projektu Divadelní prostor můžeme zhlédnout videoinstalaci GOLEM Cube, navazující na úspěšné divadelní představení Ivo Kristiána Kubáka, která bude umístěna v prostoru VILA Štvanice.
Polsko: Postapokalypsa (Topičův salon)
Polská národní expozice, na které pracoval významný scénograf JerzyGurawski, nechá návštěvníky proniknout do tajů sonifikace a zprostředkuje jim možnost „sáhnout si na zvuk“ a slyšet jej přes vlastní kosti. Diváci v prostoru uslyší neustálý tok zpráv o počasí z různých míst a pohromách spojených s různými energetickými hrozbami a katastrofami (včetně Černobylu, Los Alamos a Fukušimy). Instalace je vyplněna měnící se audiosférou, která je aktivní vůči lidské přítomnosti.
Maďarsko: Dárce pro Prométhea (Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka)
Interpretace antického mýtu, Prométheova trestu, bude představena ve výpravné divadelní instalaci, kterou připravila maďarská národní expozice. Starověkou báji o Prométheovi odsouzeném na 10,000 let k hrůznému trestu, kdy k němu každý den přilétal orel, aby mu ukloval a snědl část jeho jater, která mu do dalšího dne opět narostla, jistě všichni známe. Když se však jeho trest chýlil ke konci, játra mu už každý den nedorůstala. Aby Prométheovi játra neselhala, budou v instalaci potřeba dobrovolní dárci jater.
Švýcarsko: Václavská čára (Václavské náměstí)
Mostní lávkatáhnoucí se přesnejrušnější místo v celé Praze - Václavské náměstí. Kolemjdoucí tak budou moci z ptačí perspektivy nahlédnout na místo, které se stalo svědkem mnoha historickýchudálostí.
Finsko: Zvuk hudby (v krabici) (Colloredo-Mansfeldský palác/ Ovocný trh)
Finská národní expozice zkoumá schopnosti zvuku a hudby ovlivňovat prostor, čas a emocionální charakter místa/divadelní scény, a zároveň sleduje působení klimatických podmínek na zvuk. Finové přetvoří dopravní kontejner na koncertní místnost, kde budou hudební nástroje vystaveny extrémním změnám počasí: déšť vystřídá mráz, vedro zase záplavy nebo dokonce vichřici. Tóny hudebních nástrojů se pod vlivem počasí zabarví a hudebníci jim budou muset přizpůsobovat svou hru. Testovací skladbou, která zazní ve zvukové krabici, bude slavné Vivaldiho Čtvero ročních období.
Experimentální výstavy: Kmeny, Tvůrci, Předměty
Specialitou PQ´15 jsou doprovodné výstavy a živé akce Předměty, Tvůrci a Kmeny, které se budou odehrávat v galeriích a ve veřejném prostoru.
Z Náprstkova muzea budou po celou dobu Pražského Quadriennale vyrážet Kmeny – maskované bytosti, které se pokusí na svých cestách po ulicích, v metru, v supermarketu splynout s realitou všedních dní. 90 skupin maskovaných studentů i profesionálů projdou během 11 dní vždy od 10 do 19 hodin skrze centrum Prahy a pokusí se čelit běžnosti městského prostoru.
Výstava Tvůrci sestává ze dvou živých akcí denně po dobu konání Pražského Quadriennale 2015. Probíhat budou po celý den v galerii U Betlémské kaple. Umělci z celého světa zde budou připravovat a provádět gurmánské performance, vycházející z různých divadelních představení.
V rámci výstavy Předměty se můžete v Galerii Nová síň těšit na zajímavé divadelní či s divadlem propojené rekvizity s podivuhodnými příběhy.
Hvězdy světového formátu přednáší na PQ´15!
PQ´15 láká také na přednášky slavných divadelních tvůrců
- kanadský divadelní mág Robert Lepage se proslavil zejména svými multimediálními produkcemi
- další hvězdou programu je jeden ze zakladatelů berlínského souboru Gob Squad Sean Patten, který se ve své přednášce zaměří na použití multimédií v divadle
- setkání s americkou režisérkou Julii Taymor, jejíž nejznámější film Frida získal šest nominací na Oscara a dvě z nich proměnil
- během workshopů si profesionálové budou moci vyzkoušet spolupráci s takovými umělci, jako je divadelník Philippe Quesne (Francie), se scénografem Dominicem Huberem (Švýcarsko) či divadelní režisérkou Kirsten Dehlholm (Dánsko), uměleckou ředitelkou a zakladatelkou souboru Hotel Pro Forma.
Zlatá Triga ocení nejlepší expozici
Na 13. ročníku Pražského Quadriennale udělíme prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají různé scénografické disciplíny.
Speciální cena se bude udělovat za inovativní přístup ke scénografii či za podnícení dialogu a nebude chybět ani cena dětských návštěvníků.
Základní vstupné na PQ´15 je 300 Kč. Děti do 15 let a senioř nad 65 let mají vstup zdarma. Návštěvníci mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s partnerskými divadly, galeriemi, muzei, festivaly a kiny nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Každý, kdo na pokladně předloží jízdenku či Opencard, získá vstupné za polovinu. Stejně tak vstupenky z představení některých divadel zajistí poloviční vstupné. V pátek 19. června je vstup na PQ´15 zdarma pro všechny v rámci Dne s Českou televizí.
Máme otevřeno:
10.00 – 19.00 hodin
19. 6. 2015 – Den s Českou televizí – vstup zdarma - 10.00 – 23.00 hodin
Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie
Pražské Quadriennale 2015 je součástí tříletého mezinárodního projektu SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika
Není povoleno fotografovat:
- snímky budov Colloredo- Mansfeldského paláce a Clam-Gallasova paláce!
- na workshopech
- na přednáškách PQ Talks – dovoleno jen prvních 5 minut a při závěrečné diskuzi
- na výstavách Sekce zemí regionů je povoleno fotografovat a natáček kromě výslovného a vyznačeného zákazu v rámci dané expozice
Závěrem – nebojme se!!! Na množství nehleďme!!!
Jak vidíme, je toho opravdu hodně oproti minulým ročníkům, ale nemáme se bát a jít do toho…bude to totiž velmi zajímavé… můžeme vnímat velké množství divadelních forem z celého světa…
www.pq.cz
www.sharedspace.cz
www.facebook.com/praguequadrennial
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková