Pražská muzejní noc 2015 aneb už víme, jak vypadá vojenská polní latrína z U. S. A. z let 1900 - 1950!
Muzeum historických nočníků a toalet - Praha
13. 6. 2015
Výstava 30 nočníků
13. 6. – 31. 10. 2015
Na www.kulturaok-eu.cz se zúčastňujeme akce Pražské muzejní noci každý rok, podobně jako Noci kostelů. A tak jsme se vydali do končin dosud nám neznámých, do Muzea historických nočníků a toalet. Po hodince trpělivého čekání ve frontě jsme byli konečně i my vpuštěni, zvědaví, jak to vlastně se sběratelstvím nočníků a toalet začalo…
„Vše začalo v roce 2003, kdy manželé Renáta a Jan Sedláčkovi dokončili rozsáhlou rekonstrukci tvrze Třebotov. Snahou bylo zachovat maximální počet cenných architektonických detailů. Jedním z nich byl zbytek kamenného záchodu, nazývaného prevét, a dalším původní barokní přístavba, ve které byl umístěn suchý záchod s jímkou. Dva architektonické detaily související s běžnou lidskou potřebou nás natolik zaujaly, že jsme se rozhodli sbírat předměty vyrobené k tomuto účelu v různých historických obdobích a zmapovat jejich historii a vývoj.“
Mnohem těžší bylo získat písemné informace. V celé historii lidského vývoje, mapované a zkoumané mnoha vědci a historiky, popisované básníky a spisovateli, se ovšem nenajde příliš podkladů, které by přibližovaly pohled na vývoj lidské populace v této intimní a přirozené činnosti. Je obestřena prazvláštním tabu, něčím, o čem se nesluší hovořit.
„Principem všech věcí je voda, z vody je vše a vše se do vody vrací.“
Thales z Milétu
- Dále následovalo vyhledávání, nakupování a třídění předmětů s problematikou souvisejících…jedná se o návštěvy obchodů se starožitnostmi, vetešnictví i aukčních síní, draží se předměty přes internet, několik kousků získali darem od přátel nebo příznivců muzea
Další pátrání manželů Sedláčkových směřovalo ke zkoumání regulativů lidského chování právě v činnostech souvisejících s hygienou při defekaci. Zjistili tak, že do pol. 19. stol. neexistovaly významné psané regulativy lidského chování v této oblasti
- Další oblast zkoumání se dotýká problémů spočívajících ve výskytu reziduí a metabolitů, léků, antikoncepce, drog a potravinových doplňků ve splaškové vodě….protože ani biologické čistění je nedokáže zlikvidovat…
Sbírka v současnosti obsahuje zhruba 2 tisíce exponátů a je největší svého druhu na světě! Vystavujeme nočníky různých tvarů, užití i materiálů, klozetové truhlice, židle, křesla, taburetky, kočárové záchody i malované Water Closety. Od obyčejných po nádherné a cenné skvosty se svou historií, od Ameriky až po Austrálii. K vidění je nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparta, Titanic, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, čínského císaře Čchie-lunga, koloniální nočník z pravého stříbra, nočník hraběnky Mathildy Nostitzové, dále speciální kolekce urinálů, dámských nočníků bourdaloue, svatebních francouzských nočníků i nočníky pro panenky. Součástí expozice je literatura, články z tisku a internetu, pohlednice, obrazy a další kuriozity, jako například splachovadla, toaletní papíry a miniatury.
V roce 2014 jsme sbírku z tvrze Třebotov přesunuli do kulturního a historického centra Prahy, v těsné blízkosti mýtického Vyšehradu.
Expozice
Cílem je představit uměleckou i užitnou úroveň předmětů samotných, dále odtabuizovat celou oblast nakládání s lidským odpadem a přiblížit ji veřejnosti s aspektem na opomíjenou součást lidské kultury.
Expozice zaujme, pobaví i poučí, i když, jak říkáme: „Je to všechno vlastně o hov…“ :)
Vystavujeme i historické toaletní papíry, WC štětky, splachovadla, bidety, pisoár, americké reklamy na WC papír kolem roku 1958, anglické katalogové listy, podle nichž si zákazníci na poč. 20. století objednávali toaletní soupravy, katalogy dalších výrobců sanitární keramiky, pohlednice, obrazy, básničky a mnoho dalších kuriozit. Uvidíme také francouzské svatební nočníky, dámské nočníky Bourdaloue, pánské a dámské urinály (bažanty), vojenské toalety v reálu…
Nás nejvíce zaujaly předměty a jejich názvy, se kterými jsme nebyli dosud příliš obeznámeni…uvádíme:
židle klozetová, stolička, klozetové křeslo a polokřeslo, taburet klozetový, trubkový cestovní klozet se splachováním, bidetová vložka, water closet (zadní odtok), přenosná skříňka na nočník, klozet z kamenného barokního mostu, který se veřejně používal a další...
Nočníky 30 osobností pro Mathildu
Na muzejní noci jsme zahájili krátkodobou výstavu kolekce 30 nočníků, které výtvarně upravily známé osobnosti, například Bára Básiková, Eliška Kaplicky, Vlado Milunič, Jadran Šetlík, Pavel Opočenský, Blanka Matragi, Tereza Kostková…. Po ukončení výstavy 31. 10. 2015 budou nočníky vydraženy jako součást charitativního projektu Nadačního fondu Mathilda (výtěžek bude předán nevidomým a zrakově postiženým).
128 00 Praha 2
Vyšehradská 12
Máme otevřeno: úterý - neděle: 10.00 – 18.00 hodin
Bezbariérový přístup
Vstupné: 150 Kč, snížené: 100 Kč
Pro skupiny a školy sleva, děti do 6 let zdarma
Časová náročnost: 2 hodiny
Hodnocení: 90 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková