Prastánek aneb když Skála dutý dub povíckráte před zkázou zachraňuje….
Malostranské náměstí – Praha 1 /Malá Strana
15. 6. 2017
Národní galerie v Praze, sochař, malíř a ilustrátor František Skála se svými přáteli a Ondřej Kobza ve čtvrtek 15. 6. 2017 slavnostně zahájili provoz Prastánku, který doplnil umělcovu probíhající výstavu ve Valdštejnské jízdárně. Na Malostranském náměstí, pro turisty jedno z nejatraktivnějších pražských náměstí, se budeme setkávat s Prastánkem až do 3. září 2017.
Více než 6 metrů vysoký objekt z 350 let, možná i více let starého vykotlaného dubového kmene, který pochází z Veltrus, a který prožil povodně v letech 2002, kdy si ho Skála mohl dovézt a zachránit ho, se proměnil ve stánek na Malostranském náměstí, kde se můžeme občerstvit nebo prozkoumat artefakty, které v následujících měsících František Skála připraví.
Na jedné straně Prastánku je umístěn amplión, který bude sloužit k ohlašování kulturních akcí. Ve stánku se prodává pivo, párky a katalogy ke Skálově výstavě ve Valdštejnské Jízdárně, speciální Skálovy pohlednice…počítejme však, že uvnitř stánku je velmi těsno, vnitřní plocha činí přibližně 1.5 x 1.5 metru. V kmeni jsou ještě dvě patra, je tam elektrika s revizí, nahoře by měly být včely, nejvýš je zahrádka…
„Prastánek má sloužit jako místo setkávání, centrum nečekaných interakcí, prostor občerstvení fyzického i duchovního. Odkazuje k městským kioskům, trafikám a stánkům. Oproti nim však není industrializovaným obchodem, ale organicko-rukodělným objektem. Prastánek přináší do turistické plantáže Malé Strany zdivočelou přírodu a zplanělou architekturu. Odkazuje k jiným než pragmatickým hodnotám,“
řekl o svém architektonickém díle František Skála.
O návštěvnickou obsluhu Prastánku, který bude v provozu až do konce výstavy 3. září 2017, se postará známý pražský kavárník Ondřej Kobza. Prastánek jako netradiční socha ve veřejném prostoru se zároveň stal součástí letošního ročníku festivalu Sculpture Line. Záměrem festivalu je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na Prahu i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům metropole.
František Skála (*1956 )
- vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor řezbářství
- poté vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér TV a filmové grafiky
- od 1974 je skutečný člen tajné organizace B. K. S.
- od 1985 je Komturem Řádu Zelené berušky
- 1987 - 1991 byl člen umělecké skupiny Tvrdohlaví
- Od 1980 se kromě volné tvorby věnuje ilustrování dětských knih, za které získal mnohá ocenění
- 1991 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého spojenou s tříměsíčním pobytem v Headlands Center for the Arts u San Francisca v USA
- 1991 získal 1. Cenu Arte Giovane di Europa v italském Bolzanu
- 1993 reprezentoval Českou republiku na 45. bienále v Benátkách, kde vystavil kresby a objekty z 850 km dlouhé pěší poutě do Itálie
- od 1992 postupně pracuje na vytváření interiérů Paláce Akropolis v Praze
- hraje a zpívá v Malém tanečním orchestru Univerzal Praha a skupině Finský barok
- je člen divadla Sklep a vokálně pantomimického tria Tros Sketos
- koncem roku 2004 se veřejnosti představil dosud největší výstavou své tvorby nazvanou Skála v Rudolfinu, kterou navštívilo přes 40 tisíc návštěvníků a stala se výstavou roku
- 2010 obdržel Státní Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění
- nyní probíhá jeho velká výstava ve Valdštejnské jízdárně, kde představuje svá díla od roku 2004
Partneři instalace:
Hodnocení: 89 %
Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva, www.metro.cz)
Foto: © Václav Koníček
www.facebook.com/wenca.nikonicek