Pohádkový svět Zdeňka Smetany /Fairy-tale World of Zdeněk Smetana aneb ´Smetanou´ proti hrubosti
Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových - Praha
18. 7. – 5. 10. 2014
Byli jsme pozváni na vernisáž retrospektivní výstavy režiséra, výtvarníka a scenáristy Zdeňka Smetany se slibem, že sám Mistr Zdeněk Smetana bude přítomen osobně. Nešlo odolat, zejména když v ten letní podvečer nás opět vlákaly do svého světa jeho pohádkové bytosti. Míníme tím Rákosníčka, Racochejla, Malou čarodějnici a jejího havrana, Štaflíka se Špagetkou, Bohouše, řečeného Radovan, Kubulu a Kubu Kubikulu. V závěru nelze nevzpomenout nejoblíbenější postavičky Křemílka a Vochomůrku…jen paní Jiřinka Bohdalová už jen chyběla. Ale nakonec to vůbec nevadilo. Celý večer patřil totiž celoživotnímu dílu, kresbám a malbám usměvavého Mistra Zdeňka Smetany.
Slovo převzal Pavel Taussig
Vernisáž zahájil za účasti paní Medy Mládkové rovněž pan Smetana, tentokrát Jan Smetana, ředitel Nadace J. a M. Mládkových, poté předal slovo povolanějšímu, panu Pavlovi Taussigovi, filmovému historikovi, novináři a publicistovi. Jak jsme slyšeli z jeho úst, Smetanovy pohádkové bytosti oblažily okoralou duši obyvatel této země, počínaje batolaty a konče nejstaršími občany. Měli jsme štěstí, že se večerníčkovské pohádkové bytosti setkaly se Smetanou, který je i přes mnoha získaná festivalová ocenění v Benátkách, v Cannes i v Berlíně stále dosud skromný, nepropadl pýše a nerad vpouští někoho do svého soukromí.
A jaká byla Smetanova cesta do světa animovaného filmu? V době, kdy Zdeněk Smetana (* 26. 7. 1925 v Praze) hledal svou cestu, již od roku 1946 fungovala škola českého animovaného filmu ´Bratři v triku´, kterou vedl Jiří Trnka. Kresby, které Smetana ponechal na školní vrátnici, se líbily nejen vrátnému, ale i Jiřímu Trnkovi. Pokud jde o animovanou tvorbu společnosti Walt Disney, tak ta byla vyžadována v jednotném stylu, zatímco škola českého animovaného filmu naopak ponechávala volnost osobitému osobnostnímu rozvoji, vyžadovala totiž vlastní styl animátorů, včetně stylu výtvarného, scenáristického i režisérského. A tak se Smetana u Trnky nejdříve uplatnil jako fázař, aby dohlížel nad plynulostí animovaného filmu. Animátor je také herec, musí dobře kreslit a musí své postavy rozpohybovat, musí např. vědět, když běží muž, co to udělá s jeho malíčkem na jeho levé ruce. V roce 1950 Smetana prvně animoval pohádku ´Hrnečku , vař!´
Stvoření světa
Mistra proslavila scéna rokenrolového tance Evy s ďáblem v celovečerním francouzském filmu Stvoření světa, kdy musel pro minutovou scénu vytvořit tisíc obrázků, aby ďábel Evu konečně zničil, ale dopadlo to opačně! A když už Zdeněk Smetana pochopil, že už více se u Trnky nenaučí, dal se v roce 1962 na volnou nohu, na volnou tvorbu, což bylo období pro nás nepříliš známé. Mistr natočil tři filmy, z nichž jeden byl vyšívaný, další byl z perníku. A proč na natáčení perníkového filmu přicházelo hodně známých na svačinu? No, měli chuť na perníček…A náhle nám pan Taussig, takhle rozpovídaný, svou řeč přerušil slovy: „Nevěřte nikdy řečníkům, že budou mluvit krátce.“ A nadšeně hovořil dál o práci a díle Zdeňka Smetany. A bylo o čem poslouchat. Poslouchali jsme všichni, pan Zdeněk Smetana, i vždy přítomná paní Meda Mládková, četní návštěvníci vernisáže i z webu www.www-kulturaok-eu.cz, kdy jsme nestačili fotografovat a všechno zapisovat ….když to bylo všechno tak zajímavé…
Václav Čtvrtek a jeho pohádky z mechu a kapradí
A jak jsme se dostali ke Čtvrtkovi? Když dostal Smetana nabídku ilustrovat knihu pohádek Václav Čtvrtka (původní jméno Cafourek) pro účely televizních večerníčků,tak ze začátku příliš moc nevnímal o co vlastně jde, ale až po několika telefonátech po několika týdnech, kdy neurčitě a frajersky přislíbil, že už má ilustrace hotové, teprve vyndal knížku Čtvrtkovy ´Pohádky z mechu a kapradí´ a zjistil, že má ve svých rukou příležitost, která se stává jednou za život, že na to čekla vlastně celý svůj dosavadní život… a na svět se zrodili dva skřítci Křemílek a Vochomůrka…ve 39 dílech… a když je poprvé odvysílali v televizi, dostal pan Smetana tolik nadšených dopisů, že bylo na ně mít několik prádelních košů. Největší radost autor měl z dopisu italské holčičky, která napsala česky, a to s použitím slovníku, takže se jí podařil nechtěný husarský kousek: místo ´moci´ napsala ´močit´.
Závěrečné slovo ze slíbeného krátkého proslovu pana Taussiga
Poslouchali jsme dál zvědaví, co nám zajímavého filmový historik Taussig řekne. Podle jeho slov jsme slyšeli neuvěřitelné: prý někdo spočítal, malý človíček až do doby dosažení své dospělosti prý zhlédne v televizi přes 13 tisíc vražd. A tak Zdeněk Smetana ovlivnil svým dílem dvě generace, ve snaze postavit proti těmto faktům účinnou hráz.
Smetana přivedl dětské diváky do světa, v němž vládne harmonie, dobré vztahy a kde se úspěšně bojuje proti hrubosti.
Smetana vytvářel hodnoty, které oslovily děti i jejich rodiče, neboť jsme mohli v jeho kresbách vnímat jeho poselství: „Je nutné žít v řádu, charakterním i ve svých činech.“
Zdeněk Smetana natočil přes 400 filmů, z toho 4 celovečerní, což byly grotesky určené pro dospělé, kde pranýřoval mravní, charakterové poklesky a pokrytectví spoluobčanů. Dále dostal cenu za nejlepší film ´Konec krychle´ od Filmové akademie v Londýně.
A tak Taussigovo povídání o grandiózním Smetanově celoživotním díle jsme zakončili přáním, které jsme určili Mistrovi:
blíží se Vám, Mistře, narozeniny, a tak Vám přejeme zdraví a ještě jednou - opět přejeme zdraví.
Pan Mistr nám poděkoval za hojnou účast, že jsme přišli kvůli jednomu pajdulákovi, ale abychom si uvědomili, že animovaný film je vždy týmovou prací, kdy musí všechno do sebe zapadat. A že když se setká se svými kolegy ještě někdy dnes, rádi že vzpomínají na ty doby, kdy dělali jak mourovatí, ale byli tomu rádi…
A paní Meda Mládková, vyzvána, nám zazvonila tradičně zvoncem…a výstava byla zahájena. Následovala autogramiáda a prohlídka obou částí výstavy…
„Jistě, i mistr Rákosníček se někdy utne. Hned všechno napravíme, ovšem , ovšem. “
Rákosníček
Výstavu jsme rozdělili do dvou částí, z nichž ta v 1. patře Musea Kampa zahrnuje práce z posledního období Mistrovy tvorby. Zhlédneme dva obrazy, video, kde promítáme pohádky pro děti, a další kresby, které Smetana namaloval na jednotlivá přísloví jako např.:
Moudřejší ustoupí
Sejde z očí, sejde z mysli
Jablko nepadne daleko od stromu
Pýcha předchází pád
Tichá voda břehy mele
Kdo dřív přijde, ten dříve mele
Druhá část výstavy je přístupná z nádvoří Musea Kmapa, a obsahuje originální kresby večerníčkovských postaviček.
Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových
Máme otevřeno: denně 10.00 – 18.00 hodin
Vstupné:
Dospělí: 90 Kč
Studenti , senioři: 45 Kč
Děti pod 12 let: 30 Kč
Děti pod 6 let: zdarma
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka