Pissoir Art Gallery aneb kdopak by se ´raka´ bál?!

03.07.2014 10:39

Arkády Pankrác - Praha

  1. 1. - 31. 7. 2014

 

Náhodou, při pochůzce za zcela jiným medicínským problémem – návštěva zubaře – jsme objevili v prostorách jedné z pasáží obchodního centra Arkády Praha lehce delikátní a lehce kontroverzní výstavu:  Pissoir Art Gallery.



Zhlédli jsme téměř dvacítku extravagantních designových pánských pisoárů New Generation. Artefakty s jasným posláním byly rozmístěny na ploše věnované zpravidla jiným oživujícím a odlehčujícím výstavám, které se pravidelně pořádají v Arkádách už od jejich vzniku. Zdůrazněme tentokrát zejména slůvko ´odlehčující´. Zatímco jindy je tím slovem myšlen především duchovní rozměr výstav, u této lze hovořit klidně i o tělesném rozměru, a to jakémkoli. Doslova.


Pisoáry, jak je neznáme

Červenec je takový prázdninový měsíc, kdy je nejlepší, když je vše tak nějak ´free´. Obchodní centrum Arkády Praha proto nabídlo své prostory zcela originálním uměleckým dílům, o nichž si troufáme tvrdit, že je nikde jen tak neuvidíme. Jedná se o průlomovou výstavu autorských děl českých designérů a umělců, na jediné téma - ´netradiční pisoár´.

Výstava Pissoir Art Gallery sice prvoplánově představuje pisoáry veselé, nápadité, designové, úletové i bláznivé, ale v druhém plánu přináší také jednu nesmírně závažnou apelující až burcující myšlenku – varování před rakovinou prostaty, která se zprvu projevuje právě změnami v močení postižených pánů. A riziko, které plíživě obchází okolo každého z mužů, zejména ve středním a vyšším věku, autory inspirovalo ke zhmotnění zcela osobitých tvarů, něčeho tak stereotypního jako je pisoár. Zde tedy dostává novou podobu i zcela novou hodnotu. A že něco tak přehlíženého, jako je pisoár, může být vtipné a krásné, potvrzuje výstava.


Pissjet, Strom, Piksle, ´Šach, aneb táhni a táhni´(pro dva) , Na velikosti záleží, Bottle, Mušle, Hnízdo, Motopisoár, Army pisoár, Futr, Ementál, Grand funnel, Buntek, John_dear?, Pisoááár, Jehlany/Spires, Vajíčko...


I když je to celé tak trochu legrace, není to žádná sranda

Výstavka, která zjevně šokuje, a dobře, že tak. Ale i baví, a dobře, že tak. Hlavně ale upoutává pozornost. A dobře, že tak. Tahle výstava a celá akce vůbec tu totiž rozhodně není zdaleka jen pro pobavení návštěvníků centra. Jde o mnohem víc. Má upozornit na dosud veskrze pány opomíjenou tematiku stále více rostoucího rizika ohrožení mužské populace děsivou chorobou - rakovinou prostaty.

 

Popisky i ´po-pissky´

Ano, jak jsme se na vlastní oči přesvědčili, kolemjdoucí dámy se tu dílem upejpaly, dílem naopak zvědavě šly podívat na to, co je jejich zrakům, od dob oddělených toalet na pány a dámy, upřeno. Jedny se styděly, jiné chichotaly. A mladé dívky si odvážně četly popisky.

Popisky mimochodem samy o sobě tvoří druhou neméně nápaditou součást výstavy. Doporučujeme přečíst. Jedny i druhé. U každého artefaktu jsou totiž dvě. Jedna vlevo – výklad k artefaktu zpracovaný s nadsázkou ve stylu komentáře jako na molu se promenující modelky při módní přehlídce, a druhá vpravo. Ta je sice také vtipně formulována, ale zároveň i úderně. Představuje naléhavé varování před příznaky choroby a přehlíživými postoji pánů.

 

„Milostný trojúhelník s rakovinou prostaty není řádná romantika.

Nech se vyšetřit, ať můžeš užít jiné poetické chvíle.“

 

A co chlapi, mají chuť tu stát?

Spíš ne. Jak jsme si, bohužel, také na vlastní oči ověřili, k jejich škodě, ani tak moc ne. Mnozí snad přímo ohrnovali nosy, jiní se tvářili, že přece nebudou ztrácet čas a pozornost něčím tak přízemním a většina hlavně, nečetla tak moc, jak by měla. Výjimky samozřejmě potvrzovaly pravidlo. Jako vždy. Ale gró pánů přehlíželo vystavené pisoáry jako rotu vojáků na přehlídce.  Ale třeba jsme jen měli v době naší návštěvy momentální smůlu na značně otrlé ignoranty.


Dámy to jistě jistí

Zase to zbude na naše manželky, milenky, matky, dcery a další variace těch, které pisoár nepoužívají a prostatu nemají. A s trochou oprávněného optimismu, lze věřit, že – konec konců i ve svém zájmu o jednu z podstatných součástí svých partnerů – ty chronické mávače rukou nad vším - dokopou alespoň jednou za čas na urologii k preventivní prohlídce. Která navíc nebolí, protože hlavním informátorem je tam sono…

 

Arkády Pankrác

Na Pankráci 86

140 00 Praha 4

Česká republika

GPS: Loc: 50°3'3.98"N, 14°26'17.709"E

 

Máme otevřeno:

Obchody: pondělí – úterý: 9.00 - 21.00 hodin

Interspar:

pondělí – pátek:  7.00 - 21.00 hodin

sobota- neděle: 8.00 - 21.00 hodin

 

Pasáž centra: pondělí – neděle:  7.00 - 21.30 hodin

Parkoviště: pondělí – neděle: 7.00 - 21.30 hodin

Informace: telefon: +420 225 111 100

info@arkady-pankrac.cz

 

Zjistili jsme, že:

 

  • odbornou záštitu nad výstavou Pissoir Art Gallery drží nadace MUŽI PROTI RAKOVINĚ, jejímž cílem je aktivizace mužů v boji proti onkologickým onemocněním, a zejména pak proti rakovině prostaty. Jedním ze zakladatelů nadačního fondu je přední odborník, urolog doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, působící v Thomayerově nemocnici v Praze, který pomohl mnoha pacientům s onkologickým onemocněním vrátit se zpět do plnohodnotného života. Cílem nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ je šířit informace o této problematice a získávat prostředky na podporu specializovaných programů, výzkumu a boje proti rakovině a na její léčení. Více informací na: www.muziprotirakovine.cz

 

  • komu není osud mužů lhostejný, může v rámci výstavy Pissoir Art Gallery přispět na veřejnou sbírku 2600575376/2010. Všechny prostředky, které se za dobu konání výstavy na účtu nasbírají, se evidují a 31. 7. 2014 se bude moci každý z dárců podepsat na společný šek, který může i - spolu s představiteli managementu centra -předat představitelům nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ. Každá koruna v tomto případě pomáhá a navíc přesně víme, kde naše prostředky skončí:

 

 

Vajíčko

Na začátku bylo vejce…nebo slepice?

 

Rakovina není vidět do té doby, než se vylíhne. Nečekej a  přijď se vyšetřit včas. Objednej se na test PSA (Prostatický specifický Antigen), tel. 261 083 688

 

 

  • Co dělá Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ?

+ nabízí finanční pomoc při postižení rakovinou prostaty. I díky našim příspěvkům může pomoci mnoha potřebným.

+ připravuje brožury o možnostech léčby rakoviny prostaty. S naší pomocí by se měly dostat do všech urologických ambulancí v ČR

+ koupila přístroj pro Thomayerovu nemocnici. I s vaší pomocí letos koupí další

+ poskytl pomoc fyzickým osobám na nákup služeb nebo pomůcek, souvisejících s léčbou rakoviny prostaty či varlat, případně s péčí o pacienty v terminálních stádiích této nemoci, které nemohou být uhrazeny z jiných zdrojů, a na které nemá žadatel vlastní prostředky.

 

  • „Rakovina prostaty v dnešní době tvoří zhruba 16 % všech nádorových onemocnění. Od roku 2005 se dokonce řadí na přední příčku mezi nádorovými onemocněními mužů. V porovnání s počátkem 90. let vzrostl počet mužů s rakovinou prostaty trojnásobně a k nejohroženějším patří muži po šedesátce. Stále více však přibývají i pacienti mnohem mladší.“

 

  • Největším problémem je nedostatečná osvěta a prevence, tedy včasná návštěva lékaře. Včasná stádia této nemoci jsou většinou zcela bez příznaků a muži proto ve většině případů přijdou lékaři na prohlídku příliš pozdě. Nezavírejme proto oči a buďme včas informovaní, veškeré důležité informace, mýty a časté dotazy nalezneme zde: www.muziprotirakovine.cz

 

Hodnocení:  99 %

 

Richard Koníček

Foto: Ing. Olga Koníčková