Petra Tuka Buzková: Chlácholie aneb nebojme se být sami sebou!
Chodovská tvrz – Malá galerie - Praha
2. - 31. 7. 2014
Na vernisáži výstavy maleb Petry Buzkové jsme kromě kurátora Galerie Chodovská tvrz Milana Martiníka, kurátorky Lucie Vojtíškové, umělkyně Petry Buzkové (v oranžovém) přivítali i autora druhé výstavy ve Velké galerii pana Zdeňka Koška (o něm budeme informovat v dalším samostatném článku).
Po performanci a premiéře choreografie ´Středem´ vynikající tanečnice Marthy Sobotkové, kdy jsme pochopili , že osvobodit se můžeme každý sám, jsme konečně zhlédli malebné obrazy Petry Buzkové (nezaměňovat, prosím, se známou političkou!), jejichž popisky u nás vzbuzovaly úsměv. Jak řekla kurátorka Lucie Vojtíšková, cyklus maleb ´Chlácholie´ Petry Buzkové vypovídá o jiném způsobu nazírání na melancholii. Cyklus maleb ´Chlácholie´ vychází z knihy Melancholie/Její formy a proměny od starověku po současnost.
- Malby jsou vizuálním ´průvodcem´ pojmu melancholie, jejího způsobu vykládání v průběhu historie. Autorka vnímá melancholii jako něco vážného, stejně tak většinová společnost. Přesto v ´Chlácholii´ přináší nadhled a ironii. (z textu: anyArt)
Procházíme výstavou (z tiskové zprávy Lucie Vojtíškové)
V cyklu prezentujeme tři roviny chápání pojmu melancholie. Ve starověku je melancholie spojena s pojmem Saturnovy děti (melancholičtí lidé). Ve středověku je spojována se zvířaty, tzv. saturnskými zemskými červy (pomalá, melancholická a hloupá zvířata). Odkazem k pojmu melancholie v romantismu 19. století jsou krajinná vyobrazení, např. Caspara Davida Fridricha.
- melancholik je silně emotivně založený člověk, zádumčivý (trudnomyslný). Z lékařského hlediska je melancholie duševní nemoc, projevující se smutkem, stísněností a depresí. Právem vnímáme pojem melancholie vážně. ´Chlácholie´ naopak otevírá cestu k nadsázce a ironii v melancholii právě prostřednictvím zvířat, která bychom mohli ve spojitosti s melancholií nazvat ´nablblými ´.
- ´Chlácholie´ je osobním přiznáním autorky. Přijímá fakt, že je romantikem 19. století žijícím v 21. století. Na okraji tohoto cyklu je vzkaz pro nás, abychom se nebáli přiznat své pocity a nebáli se dát je najevo svému okolí – být sám sebou.
Petra Tuka Buzková
- vystudovala ateliér malby u doc. MgA. Petra Kvíčaly na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně
- inspiraci pro svou tvorbu často nachází u sebe sama, svých zážitků a zkušeností
- v posledních cyklech se pro témata obrací ke knihám
Kurátorka : Lucie Vojtíšková
Hodnocení: 90 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva Lucie Vojtíškové)
Foto: autorka