Petra Nováková – Ondreičková: Vesmír/Universe aneb proč nožem raději kreslíme?!
Galerie Nová síň – Praha
2. 4. – 19. 4. 2015
Na vernisáži nové výstavy v Galerii Nová síň, a to papírových reliéfů a objektů Petry Novákové, jsme poznali jak autorku samotnou, tak i její práce, jež Ondreičková zaměřila na téma Vesmír. Používá přitom svou vlastní autorskou techniku, kterou sama nazývá kresba nožem, kdy obraz vzniká perforací papíru a jeho vrstvením.
Téma Vesmíru přebírá ve své vícevýznamovosti. Vizualitu svých kreseb nožem oproti minulosti posouvá do abstraktní roviny, zhodnocuje principy prostorových možností materiálu. V případě Vesmíru se nevěnuje kosmologickým otázkám, univerzum nechápe jako totalitu všeho, nenárokuje si na absolutnost, ale vesmírem chápe vlastní mentální prostor.
Ačkoliv matérii kosmologická věda definuje ve filozofické i fyzikální podobě, ačkoliv autorka s ní pracuje výtvarně a tedy i volně. Součástí autorského přístupu k dílu jako k výpovědi je, že autorka recykluje a nově tvoří díla z vlastních uměleckých artefaktů staršího datování, výsledkem je trojrozměrný nástěnný objekt nebo obraz. Svou aktuální tvorbou navazuje na dosavadní cykly: Samota v davu, Biotopy, Horizonty, Genius loci, Eroze, Civilizace.
Ze životapisu Petra Nováková – Ondreičková
- *1968 v Bratislavě
= osobitá slovenská výtvarnice, která žije a tvoří střídavě v Praze a Bratislavě
- je autorkou, která nastoupila na scénu v první polovině 90. let 20. stol.
- pracuje s instalací vlastních děl jako se základní výstavbovou jednotkou, definuje vztah uměleckého objektu a prostoru
- ve své dosavadní tvorbě se inspirovala literárně-filozofickými texty
- 2009 a 2010 na výstavě Vita Activa reagovala na dílo Hannah Arendtové stejnojmenného názvu, rovněž na výstavě v roce 2012 věnovala se tématu Genius loci inspirované knihou Ch. Norberg – Schulze, který se vyjadřoval k fenomenologii architektury
- 1983 – 1987: studium na Škole uměleckého průmyslu v Bratislavě (prof. J.Berger, K. Pichler)
- 1987 – 1993: studium na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v ateliéru Adély Matasové
- 2007 Nottingham Trent University UK, Cité des Arts Paris
- zúčastnila se mnoha výstav doma i v zahraničí jako například:
Real – Utopic Breakfast (Míčovna Pražského Hradu v Praze, ČR, 1992),
Germination Europe 8 (Breda, Varšava, Atény, Madrid, 1993 – 1994), Marginalia (Považská galerie umění Žilina, 1994), Česko – slovenská zahrada (České a Slovenské velvyslanectví Londýn, GB), Pars pro toto (Slovenská národní galerie Bratislava, 1995), Sen o muzeu (Považská galerie umění Žilina, 1995), Paradigma žena (Považská galerie umění Žilina, 1996), Mezisvět (Slovenská národní galerie Bratislava, 1998), Vzdálené podobnosti (Národní galerie Praha, 1999 – 2000), Slovak Art for Free (Biennale di Venezia, SK – CZ pavilon 1999) ….
Její díla jsou zastoupena ve sbírkách Slovenské národní galerie v Bratislavě, v Středoslovenské galerii v Banské Bystrici, v cizině je to Galerija Miroslav Kraljevića Zagreb v Chorvatsku a v mnoha soukromých sbírkách.
Kurátorka: Ivana Moncoľová
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková