Petr Lysáček: ´ Obývacím pokojem, či halou nevyděsí´ aneb čím blbější/trapnější, tím lepší?!
Artatak Gallery – Praha
9. – 23. 4. 2014 |
Byli jsme pozváni 8. 4. 2014 na vernisáž samostatné výstavy Petra Lysáčka do www.www-kulturaok-eu.cz oblíbené Artatak Gallery. Výstava se týká výsostně tématu recyklace, pro niž autor soustředil práce z let 2009 – 2014 . Revitalizace odpadu a už nepotřebného nepostrádá důraz na estetiku. (No, jak pro koho!? Náš (www.www-kulturaok-eu.cz ) otřesný zážitek při pohledu na některé expozice byl vskutku nefalšovaný).
„Když pak přece jenom vycítíme, sledujíc Lysáčkovu ´malířskou´ tvorbu, distanc před teorií jeho bratrance Jiřího Surůvky - ´Čím blbější/ trapnější, tím lepší´, objevuje se další rovina, či umělecký názor, a tím je bytostný pozitivismus. V aktuálním vystavené celku vystopujeme citace z buddhismu, křesťanství, historie, technologické společnosti, anarchie, erotiky, sportu, pop artově vnímané živé i neživé ikony a výrazný dekorativismus a abstrakci.“ (z oficiálního textu)
Buď se něco dělo někde jinde, nebo všichni spali u televize, ale Petr Lysáček svým obývacím pokojem, či halou příliš hojné množství návštěvníků nevyděsil
„Nikdy nevím, co použiji příště, to záleží od toho, co potkám a najdu, nebo dostanu“, řekl Petr Lysáček
O co jde? O ´materiálové obrazy´
Při prohlídce exponátů jsme ti, kteří jsme práce Lysáčka dosud neviděli, pochopili, že se jedná o tzv. ´materiálové obrazy´, které vznikají recyklací a revitalizací odpadu, který Lysáček nasbírá…doufáme, že snad doma…Připomnělo nám to dětství, kdy jsme si do pískoviště kromě báboviček sázeli různé kamínky a nalezené drobnosti, až jsme si vytvářeli sami pro sebe mozaikové obrazy …které jsme pak sami vzteky rozmetali nebo je rozmetal ze závisti někdo jiný, že to tam přece na písek nepatří …a tak Lysáček si utvořil a sám pro sebe uchvátil jistotu …že mu ty jeho obrazy nikdo nerozmetá…
„Lysáček používá ready-made, cíleně recykluje materiály – můžeme je nazvat i odpady. Propůjčuje jim tak novou funkci, vrací jim život. Vyzdvihuje pomíjivost materiálů, které třeba i přehlížíme v každodenním životě. Cíleně experimentuje a nachází inovativní prvky malířské stopy. Např. maluje silikonem, třpytkami, jako podkladový materiál používá textil, latex, sklo a jiné atypické povrchy,“ uvedla kurátorka galerie Hana Mikulenková v INDUSTRIAL Gallery.
Co si Lysáček představuje pod pojmem ´jistota´?
„Něco ve smyslu, čím si může být umělec jistý ve spojení s vlastním osobním prožitkem během procesu vzniku uměleckého díla, kdy je naprosto sám, zároveň je sám sobě zodpovědný, dává dílu ideu i hmotu…Důležité je najít vědomí jistoty a také se nenechat ovlivnit okolím, okolí sice motivuje, ale může povědomě zasáhnout do tvorby… Jediné co je pro mě životní jistota je právě tato svoboda tvořit a nalezení a uchopení právě této jistoty - nejvyšší satisfakce,“ řekl Petr Lysáček
Když si s odpadem hrajeme a pokoj (pro moly?) vyzdobíme...
Můžeme říci, že by nás to nenapadlo pracovat s odpadem, jako to dělá Petr Lysáček, jeden z nejvynalézavějších umělců posledních 20 let. „Jeho práce ale nejsou pouhým technickým cvičením: díky humoru a ironii jemu vlastním odkazují k absurditě a relativizují obecně chápané umělecké hodnoty a vznášejí tak otázky po smyslu umění i života.“
- Petr Lysáček patří mezi významné české umělce, kteří se objevují od 90. let 20. století. Ve své práci využívá širokou škálu médií (z nichž některá mísí dohromady): instalace, objekt, fotografie, malba, video, performance. Upozornil na sebe již v době studií na AVU, kdy se výrazně zapojil do výtvarného dění coby člen skupiny Pondělí (založena 1989). Tvorba jednotlivých členů skupiny měla některé společné prvky, mimo jiné smysl pro odstup, ironii a humor apod. To z díla některých umělců skupiny později vymizelo. Dílo Petra Lysáčka si naopak tento charakter udrželo i nadále.
- Stěžejními tématy v eklektické tvorbě Petra Lysáčka jsou především subverze, banalita, absurdita a ironie.
Ze životopisu Petra Lysáčka
instalace, objekt, fotografie, malba, video, performance
- narozen 8. 2. 1961 - Ostrava
- žije a pracuje v Praze a Ostravě
- členství:
Pondělí (1989-1993), KOK, občanského sdružení MALAMUT, SCA (1999-dosud), Předkapela Lozinski (+ J. Surůvka, J. Holuša)
Národní divadlo revival band (+ Kamera Skura). Organizátor festivalu akčního umění Malamut Ostrava (1994-1999), Kabaret Návrat mistrů zábavy
skupina František Lozinski o.p.s. (+ J. Surůvka, Fr. Kowolowski)
- 1987-1993 studium na AVU Praha, prof. Jiří Ptáček, prof. Stanislav Kolíbal
- 1976-1980 studium na SUPŠ Praha
- 2003-2006 – pedagog, vedoucí KVT a Institutu pro umělecká studia OU, Ostrava
- 1994-dosud – pedagog, vedoucí ateliéru intermediálních forem na FU OU Ostrava
samostatné výstavy:
2009 lysacek@post.cz, GVUO, Ostrava
lysacek@post.cz, MKZ - Galerie Šternberk, Šternberk
Galerie ARTATAK
193 00 Praha - Horní Počernice
Bystrá 761, Hala 12
www.artatak.cz
Máme otevřeno: úterý - neděle 15.00 - 19. 00 hodin
Hodnocení: 50 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj:Artlist)
Foto: autorka