Ostrava - Landek Park aneb načančané stařenky - mašinky očima již nemladé, však okouzlené Olinky
Ostrava - Petřkovice - Landek Park
4. 9. 2015
Navštívili jsme městským autobusem za www.www-kulturaok-eu.cz areál Landek Park. Úvodem však musíme říci, že vstupní brána nebyla příliš šťastně volena, protože připomínala jiné již zprofanované....Již před příchodem do vstupní brány se potkáváme s hornickými domky ozdobenými různými předměty z oblasti hornické.
Landek Park je současně s hornickým muzeem však unikátní komplex. Umožňuje všestranné využití od sportovních, firemních a společenských akcí, přes prohlídku ojedinělých expozic, včetně sfárání do podzemí až po kouzelnou procházku po naučných stezkách přírodní rezervace.
Landek Park se nachází na sz. okraji Ostravy v Petřkovicích poblíž dálnice D47, zhruba 5 kilometrů od centra Ostravy. Všechny objekty v areálu Landek Park jsou Ministerstvem kultury ČR prohlášeny za kulturní památky. Od 1. 6. 2010 je areál součástí zájmového sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice. Podrobné informace najdeme na https://www.landekpark.cz/.
Volná expozice
Nás nejvíce zaujala volná expozice kovových obrů - razící a dobývací techniky, jako např. historické oběžné kolo hlavního ventilátoru z bývalého dolu Oderka, plnoprofilový razící stroj TVM 55H, drapák univerzálního nakladače, různá dopravní zařízení, závěsná lokomotiva, razící kombajn, motorová lokomotiva a jiné… exponáty na volné ploše zachycují tak zdejší lidské aktivity od doby kamenné v podobě sídliště pralidí, přes rozmach těžby reprezentovaný typickou průmyslovou architekturou, až po důlní techniku 20. století. Spíše než o muzeum v klasickém smyslu zde tedy je jakási kombinace muzea a skanzenu, navíc doplněná o možnosti provozování nejrůznějších sportovních aktivit.
Situování Hornického muzea na místě, kde se uhlí dříve opravdu těžilo, a přitom na okraji chráněné přírodní památky, z něj dělá světový unikát. Souvislou rozlohou cca 35 hektarů se stalo největším muzejním areálem v České republice.
Kromě dvou hlavních budov s expozicemi se na volné ploše najdeme další objekty:
-rekonstrukce sídliště lovců mamutů
- ve zvláštní budově jsou k vidění hornické umývárny a typické řetízkové šatny
Hornické muzeum (na bývalém Dole Anselm) nabízí poznání, odpočinek i zábavu. Jednotlivé expozice mapují vývoj těžby uhlí na Ostravsku a Karvinsku, přestavují i historii báňského záchranářství. Součástí prohlídkových tras je i systém podzemních štol, kam sfáráme původní těžní klecí vybavenou audiovizuálním simulátorem opravdového sešupu do těžní jámy.
Uhelné sloje bývalého Dolu Anselm ústí do úbočí národní přírodní památky – vrchu Landek, který je světově známou lokalitou z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Lidé tu už před 25 000 lety používali v ohništi černé uhlí! Proslul i unikátním nálezem Landecké Venuše, jediné štíhlé venuše v Evropě. Rekonstruováno je tu i pravěké sídliště lovců mamutů.
V areálu Landek Parku je také stylová hornická hospoda Harenda u Barborky. Je umístěna v budově z roku 1897, která během provozu zdejších dolů sloužila jako kanceláře důlních techniků.
Nadace Landek získává finanční a hmotné prostředky na záchranu hornických památek ostravsko-karvinského revíru. Snaží se obnovovat a zachovávat staré hornické tradice. Nadace vydává dokumenty o hornické historii. Podporuje nejen rozvoj a činnost Landek Parku v Ostravě, ale také další kulturní a společensky prospěšné projekty v regionu i mimo něj.
725 29 Ostrava - Petřkovice
Pod Landekem 64
Tel.: 596 131 804, infolinka 602 532 414
Máme otevřeno: celoročně
Expozice:
1. 11. až 19. 3. 2015 - zimní sezona:
pondělí: zavřeno
úterý - neděle: začátky prohlídek v 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin
20. 3. až 31. 10. 2015 - letní sezona:
denně 9.00 – 18.00 hodin
vstupy každou celou hodinu
poslední prohlídka začíná v 16.00 hodin
areál: denně 9.00 – 19.30 hodin
otevírací doba muzea během vánočních svátků
24.12 a 25. 12. 2015 ZAVŘENO
Hodnocení: 99 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva, internet)
Foto: © Ing. Olga Koníčková