O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru aneb na Expo Milano 2015 by určitě uspěla i jen jako výstava

07.08.2015 17:35

MeetFactory - Praha

11. 6. - 23. 8. 2015

 

Nám na www.www-kulturaok-eu.cz jakýmsi nedopatřením unikla unikátní výstava ´O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru´, která  probíhá již od června 2015. Velmi mile překvapeni si dovolujeme na ni ještě upozornit, protože nás dokonale nadchla a protože  bude za dva týdny končit.  Mezi zcela jedenácti monumentálními, bělostnými artefakty jsme se  pohybovali obezřetně zklidnění a zároveň jsme ochutnávali úžasnou světelnou inscenaci, kterou navrhl Jiří Thýn.   

Projekt O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru vznikl ze spolupráce divadelní a výstavní dramaturgie MeetFactory na základě reinterpretace 3 textů: Shakespearovy hry Romeo a Julie, románu Temná energie současné německé autorky Juli Zeh a výjimečného spisu filosofa Sørena Kierkegaarda  Svůdcův deník. Divadlo a galerie se propojily nejen tematicky, ale i prostorově: při inscenaci  diváci spolu s herci putují prostory galerie i divadla, které se zároveň stalo součástí výstavních síní, kde  jsme instalaci zpřístupnili  i mimo reprízy divadelních představení.

 

Originální, částečně site-specific inscenace na pomezí divadla a monumentální umělecké instalace tematizuje obraz lásky coby paradoxního archetypu. Ve jménu hledání smyslu života se milující subjekt vrhá po hlavě do sebezničující propasti. Neúnavně, stále znovu, napříč staletími. Neideologicky, nevysvětlitelně, s narcismem sobě vlastním, za stále stejných kulis milostných trojúhelníků, jejichž vrcholy jej opakovaně zraňují. Projekt zkoumá téma vášně a svádění jako estetického aktu, motiv přebytku a přílišného intelektu, který může být zničující silou i hnacím motorem života, přítomného okamžiku a nesmrtelnosti.

 

 

izuální umělec Jan Haubelt (na foto)  připravil pro projekt O něco horší než Romeo instalaci sestávající z 11 monumentálních soch, jejichž tvary jsou odvozeny od motivů Abecedy Vítězslava Nezvala, v souvislosti s níž Karel Teige typograficky zachytil taneční pojetí jednotlivých písmen.

Haubeltovy sochy uchopují tento mezižánrový a zároveň gestický princip skrze převedení Teigeho znaků do 3. rozměru, na bázi rotace celého motivu. Sochy se tak stávají takřka univerzálními charaktery, které v inscenaci nabírají roli herců i autonomních uměleckých objektů.

 

Autoři projektu: Karina Kottová, Matěj Samec

Vystavující umělec: Jan Haubelt (na foto)

Light design: Jiří Thýn

Hrají: Halka Třešňáková, Vojta Švejda, Matěj Nechvátal

Režie: Viktorie Čermáková

Kostýmy: Inês Liberal

Hudba: Tibor Žida

Data posledních repríz divadelní části projektu včetně přidaných (bez záruky): vstupenky  lze zakoupit na  www.meetfactory.cz

11. 8. 2015 /20.00 hodin

18. 8. 2015 /20.00 hodin

22. 8. 2015 /19.00/20.30 hodin

23. 8.  2015 od 20.00 hodin

(nepočítejme s tím, že si při tomto divadelním představení posedíme, naopak musíme být neposední a  hrající herce následovat ...)

 

 

 

 

 

 

 

Galerijní část projektu:  máme otevřeno  denně 13.00 – 20.00 hodin + podle repríz představení a dalšího večerního programu

www.meetfactory.cz

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková