Nová poděbradská přístaviště aneb do Poděbrad už nejen vlak, autobus, auto, kolo či pěšky, ale i lodí, aneb - byli jsme při tom
Nové přístaviště osobních lodí
Poděbrady, ulice Paroubkova
Pátek, 18. 8. 2023
„Zejména se těšíme na návštěvníky města na malých rekreačních plavidlech,
která budou moci po letech příprav
konečně
pohodlně přistávat u nového mola
s nádherným výhledem přímo na zámek.“
starosta Poděbrad Roman Schulz
Ministr dopravy Martin Kupka a ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomírem Fojtů
společně se starostou Poděbrad, Romanem Schulzem,
slavnostně zahájili provoz dvou nových veřejných poděbradských přístavišť.
Obě mola jsou plovoucí, s bezbariérovým přístupem a umožňují turistům plavícím se po řece bezpečný výstup přímo co centra lázeňského města
případně vyvázat si své vlastní rekreační plavidlo přímo naproti zámku.
Labe patří k Poděbradům, Poděbrady k Labi
Prakticky každé město má svou řeku, na jejíchž březích se už od svého vzniku nachází a rozvíjí. Řeka pro město vždy byla a namnoze ještě i je, dopravní tepnou, která spojuje toto město s jinými městy a místy, a prospívá tak životu takového města v mnoha směrech. Zatímco dříve, sloužily řeky městům téměř výhradně ekonomicky, prakticky, obchodně, postupně, s rozvojem železnice a posléze i silniční dopravy, svůj klíčový význam pro města ztrácely. Vývoj jde ale dál a řeka si pro své město našla novou roli. Stala se turistickou atrakcí, přírodním uměním ve veřejném prostoru, ozdobou a citlivou duší toho kterého města. To poslední, ozdoba a duše města, platí pro Poděbrady a jeho Labe plně a beze zbytku.
Labe v Poděbradech, je námět nespočtu obrazů a fotografií, panorama Zámku zračící se v labské hladině, je neopakovatelný a typický obraz náležící k městu jako jeden z jeho symbolů.
Lodní doprava nemusí být jen průmyslová
Pamětníci, a to i ti relativně nedávní, ještě dobře pamatují nekonečné konvoje vlečných či tlačných remorkérů přepravující plné nákladní čluny uhlí, šinoucí se dnem i nocí po řece. Odletující uhelný prach zanechával v jinak - a jinde - stříbropěnném Labi, trvalý uhelný plášť. Říční koupaliště u Skupice raději dávno zaniklo, protože do uhelného sosu se málokomu chtělo. Ani nedaleký vodácký srub a malé přístavišťátko pro nadšence vodního sportu nemělo zrovna ideální podmínky.
Ale řeka se nedala.
Labe trpně složilo lidu a obětovalo tak mnohé ze svých půvabů.
Čas oponou trhnul a lodě z řeky zmizely jako proutkem mávnutím. Jiná doba, jiný řád, jiný druh přepravy. Auta a vlaky řece odlehčily a lidem na zdraví přitížily. Ale nesporně pomohly řece k její regeneraci. Jenže řeka, byla najednou taková nějaká opuštěná. Jedna výletní loď zázraky nedělá. Něco tomu chybělo k dokonalosti. Byla to romantika plovoucích lodí s lidmi, dětmi, rodinami, zájemci, fandy, rybáři a kdo ví, kým ještě. A ta se na řeku vracela jen pozvolna. Dílem zadrhávající se legislativně, dílem, možnostem zájemců.
Ale čas mnohé napravil.
Řeka ožila. Lodičky ji oživily a radost ovládla. K dokonalosti už chybělo jediné. Kde a jak přistát při plavbě po, či proti, proudu při proplouvání tímto srdečným městem.
Poděbrady nedisponovaly moly. Možností zakotvit tu a pobýt. Vystoupit a vejít. A pak zase třeba město opustit, zvednout kotvy a plout proti, či po, proudu dál.
Turistický ruch, v tomto bodě strádal.
A lázeňské Poděbrady přece fandí turistům. I těm, co připlouvají po řece. Tak se zrodil plán na vznik přístavišť. A posléze i ta potřebná přístaviště.
Od 18. srpna 2023 už jsou k dispozici. Městu a hlavně těm, kdo k němu připlouvají zblízka i zdáli. Vodní cesta má své vyústění. A první přistání si zaslouží potlesk. Také se ho dočkalo. V plné parádě. A my za www.www-kulturaok-eu.cz, jsme byli samozřejmě u toho.
Byla sláva veliká…
Nová veřejná přístaviště osobních lodí Ředitelství vodních cest České republiky v Poděbradech jsou tedy konečně v provozu.
Význam události a prestiž akce, potvrdila přítomnost osob povolaných, včele se samotným ministrem dopravy, Martinem Kupkou. Ten spolu s ředitelem Ředitelství vodních cest ČR Lubomírem Fojtů, starostou Města Poděbrady, Romanem Schulzem a přestaviteli všech zainteresovaných institucí, slavnostně zahájil provoz dvou nových veřejných přístavišť.
Atmosféra byla opravdu skvělá, nadšený dav zájemců, zvědavců, diváků, ale i novinářů a odborníků, zajistil náležitou stafáž.
Krátké projevy všech přítomných činitelů opěvovaly zrození přístavišť a vyslovovaly upokojení nad faktem, že už tu konečně přístaviště jsou, že existují a že budou sloužit. Panovalo nejen krásné počasí, ale i lidské pospolité souznění. Což se v dnešní vykolejené době – žel – vidí stále méně často.
Město Poděbrady si na tu slávu, také připravilo doprovodný program pro veřejnost, jehož spoluaktéry byl poděbradský sbor dobrovolných hasičů.
Pár slov o přístavištích
· Obě mola jsou plovoucí, s bezbariérovým přístupem a umožňují turistům plavícím se po řece bezpečně vystoupit přímo v centru lázeňského města nebo vyvázat si své rekreační plavidlo naproti zámku.
· Turisté plující po Labi Středočeským krajem tak mohou - zdarma - využít už celkem čtyři veřejná přístaviště pro osobní lodní dopravu. Jedno je v Čelákovicích, druhé Nymburce, třetí v Kolíně a čtvrté v Poděbradech a navíc i dvě přístaviště pro malá plavidla – jedno v Čelákovicích, druhé v Poděbradech.
· Celkové stavební náklady na obě poděbradská přístaviště, dosáhly částky 36,4 mil. Kč bez DPH a financoval je Státní fond dopravní Infrastruktury.
· Stavbu přístaviště osobní lodní dopravy realizovala Labská, strojní a stavební s.r.o. a přístaviště pro malá plavidla společnost Metrostav a.s.
· Spolupracovaly - Státní plavební správa a Povodí Labe.
· Přístaviště pro malá plavidla je umístěno na levém břehu Labe mezi silničním mostem a jezem, přímo naproti zámku a tvoří ho plovoucí molo o délce 73 m, kde v jednotlivých „kójích“ tvořených výložníky může stát až po dobu 48 hodin 14 malých rekreačních plavidel.
· Plavidla a jejich posádky mají k dispozici přípojky na elektřinu a vodu.
· Na pravém břehu po proudu od silničního mostu u ulice Paroubkova, je vybudováno nové přístaviště pro osobní lodě.
· Tvoří ho opět plovoucí molo, tentokrát o rozměrech 9 x 4 m, s lávkou na břeh, kde mohou přistávat i největší osobní lodě plující po Labi o délce až 84 m.
· Také zde je k dispozici připojení na elektřinu, aby nebylo nutné při stání používat naftové agregáty a připojení na pitnou vodu pro doplnění palubních tanků.
· Stání pro malá plavidla se aktuálně staví také v Kolíně a ve fázi příprav je Nymburk a Brandýs nad Labem.
Bylo milo
O atmosféře jsme se již zmínili. A zdaleka nekončila slavnostním otevřením přístavišť a tradičním stříháním pásky. Zájemci se mohli přeplavit na druhý břeh na lodi Blanice, jejíž kapitán byl náš známý – ostřílený labský námořník – zvaný mezi přáteli Čert. Sice jeho černé vlasy jež náležely k jeho přezdívce, poněkud zbělely za dobu, co jsme ho neviděli, ale jinak s nezměnil. Své řece je věrný pořád.
Zkrátka a dobře máme - a doporučujeme to i všem návštěvníkům našeho webu - další důvod k návštěvě města Poděbrady. O těch mnoha dalších důvodech píšeme na mnoha dalších místech našeho webu už celé desetiletí jeho existence. Stačí zadat do vyhledavače pod „stromečkem“ našich rubrik, heslo Poděbrady…
Text, s využitím tiskových materiálů: Richard Koníček
Foto: Marie Kubíčková, DiS.