Nicole Taylor a Daniel Ernst: Afro-americké spirituály aneb z Los Angeles až do Prahy…

22.02.2015 18:58

Kostel sv. Vavřince – Praha

17. 2. 2015

 

Dostali jsme od  Prague American Center pozvání na  koncert  černošských spirituálů , což jsme na www.www-kulturaok-eu.cz s radostí přijali, protože se jednalo o koncertní vystoupení světoznámé afro-americké sopranistky  Nicole Taylorové. Akce se navíc konala v překrásném kostele sv. Vavřince, a to  v rámci oslav Měsíce afro-americké historie. V druhém únorovém týdnu se v USA narodili dva významní bojovníci za zrušení otroctví: prezident Abraham Lincoln a afro-americký reformátor Frederick Douglass. A tak od roku  1976 po celé zemi školy a komunity oslavují Měsíc  afro-americké historie, který původně se slavil jenom Týden…  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Koncertní síň byla dokonale naplněna nedočkavými zájemci o černošské spirituály. Usměvavá a krásná sopranistka Nicole Taylorová byla prostory bývalého kostela upřímně nadšena  a také vůbec nešetřila svými úsměvy a vždycky  nás informovala o smyslu a vzniku těch písní, které bude následovně zpívat. Dokonce nás svým způsobem zapojila do situace, kdy nás naučila zazpívat sborově refrén…protože jiný sbor s sebou neměla…a na závěr svého koncertu  nám česky zazpívala árii  z opery Antonína  Dvořáka.

 

Nicole Taylorová a Daniel Ernst

Afro-americká sopranistka Nicole Taylorová vystoupila v Praze při příležitosti svého evropského turné na oslavu Měsíce afro-americké historie (Black History Month) s klavírním doprovodem Daniela Ernsta, tiskového atašé Velvyslanectví USA.

 

Nicole na koncertě zazpívala afro-americké spirituály, tradičně nazývané Negro Spirituals — černošské spirituály, které byly původním a velmi specifickým projevem náboženské zkušenosti Afričanů a jejich potomků ve Spojených státech, výsledkem interakce hudby a náboženství Evropy a Afriky.

 

Z černošských spirituálů 18. a 19. století se ve 20. století vyvinuly gospely. Náboženské lidové písně vycházejí z biblických textů, jsou zpívány v dialektu a vyjadřují s překvapující jednoduchostí a přímostí hlubokou zbožnost. Jejich zaměření na osobní svobodu z nich činí obecně sdělné písně, neboť každý člověk na planetě chce být svým způsobem svobodný. Ke spirituálům sahají kořeny nejen gospelu, ale i amerického popu, rocku, rhytm & blues a jazzu. Jejich vliv je patrný v hudbě velkých skladatelů, jakými byli Antonín Dvořák, Erich Wolfgang Korngold, Alexander Zemlinsky a George Gershwin (zdroj: tisková zpráva).

 

www.festival.cz/cz/

https://prague.usembassy.gov/>

https://www.americkecentrum.cz/>
https://www.facebook.com/USEmbassyPrague>

 

https://www.twitter.com/USEmbassyPrague>

https://www.youtube.com/USEmbassyPrague>

 


Když máme zaslouženou  pauzičku a nasloucháme klavíru Daniela Ernsta

Co nevíme o kostelu sv. Vavřince

  • Hellichova ulice je pojmenována po českém malíři, který v této ulici bydlel a je autorem známého obrazu Boženy Němcové
  • Budova je bývalým kostelem sv. Vavřince v Nebovidech (osada Nebovidy byla připojena k Malé Straně v r. 1360) - původní románská stavba pochází z 12. století
  •  kostel prošel gotickou i barokní přestavbou a v r. 1784 byl zrušen a spolu s pozemkem okolního hřbitova prodán a klasicistně přestavěn na obytný dům s malými byty
  • své stavební rehabilitace se objekt dočkal v letech 1986 – 1991
  • na stěnách byly odkryty zbytky středověké malby
  • chátrající objekt byl proměněn v hudební síň s kapacitou asi 100 míst
  • v roce 1995 sem byly instalovány vzácné malé jednomanuálové varhany z  18. století
  •  

118 00 Praha 1

Hellichova 18

 

 

 

 

 

 

 

 

Americké centrum, Velvyslanectví USA
118 01 Praha 1
Tržiště 13

Hodnocení: 99,9 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková