Nejmenší dochovaný kandelábr na Dražického náměstí aneb proč už ho nerozsvítit?!

01.12.2014 09:53

Galerie hlavního města Prahy

Dražického náměstí (u Kampy) -  2. 12. 2014 – 18.00 hodin

 

Na tiskové konferenci, již se zúčastnili  ředitelka GHMP  Magdalena Juříková, kurátorka veřejné plastiky GHMP Marie Foltýnová, vedoucí Plynárenského muzea a viceprezident Cechu lampářů, předseda technického výboru TV 5 Užití plynu ČPS Jan Žákovec a restaurátor litinového tělesa kandelábru Ivan Houska, jsme byli seznámeni s historií, postupem restaurování a plynofikací nejmenšího čtyřramenného kandelábru, který najdeme na  Dražického náměstí na Malé Straně.

Živé malé ohníčky

Boom plynových lamp se však, podle slov Jana Žákovce,  již do Prahy nikdy nenavrátí, i když musíme uznat, že plynové světlo je světlo měkké a příjemnější na pohled než je v současnosti používané světlo sodíkové  výbojky. Měkké světlo plynových punčošek působivě dotváří atmosféru městských zákoutí. Plynové světlo totiž znamená, že hoří plameny, které se skládají ze ´živých malých ohňů´.

 

´S plynem je světlo krásnější´  je heslo Cechu lampářů

Na tiskové konferenci nám byl představen průběh restaurování posledního z trojice historických, památkově chráněných kandelábrů, které má GHMP ve své správě. Litinové těleso čtyřramenného kandelábru jsme zpětně převedli na plynové osvětlení. Kromě vlastního restaurování historického kandelábru a jeho žulového podstavce jsme spolupracovali s Magistrátem hlavního města Prahy při napojení na soustavu veřejného osvětlení a plynofikaci. Tato akce byla úspěšná také díky spolupráci s Pražskou Plynárenskou Distribuce a.s., která se zhostila realizace plynové přípojky na své náklady, firmouELTODO-CITELUM s. r. o., jež se podílela na výrobě a technologii hořáků, a společností ELTODO a. s. zajišťující připojení k distribučním soustavám.

 

Pro atmosféru tajuplnější

GHMP tak v letošním roce dokončila restaurování posledního ze tří historických kandelábrů v Praze. Stejně jako předchozí 2 kandelábry na Hradčanském a Loretánském náměstí, i tento nejmenší čtyřramenný kandelábr z Dražického náměstí jsme připojilin na plyn a rozšířili tak počet luceren s plynovým osvětlením, které v uličkách Malé Strany a Starého Města vytvářejí tajuplnou atmosféru.

  •  
  • kandelábr na Dražického náměstí na Malé Straně  slavnostně poprvé rozsvítíme  v úterý 2. 12. 2014 v 18 hodin

 

Z historie kandelábrů, aneb čím jsme předtím svítili?

(z němč. Der Kandelaber = několikaramenný svíce, svícnový stojan, pouliční svítilna, z latin. candela, což je svíčka, stojan držící jednu nebo více lamp)

 

15. 9. 1847 v Praze – Karlín byla uvedena do provozu první karbonizační plynárna v českých zemích, a rozžehnuto prvních více než  200 plynových lamp v pražských ulicích a některých domech

 

V roce 1930 bylo v Československé republice 84 plynáren!

Kandelábry veřejného osvětlení vznikaly v letech 1867–1868 a byly společnou prací sochaře a řezbáře Eduarda Veselého a architekta Aleše Linsbauera, u nichž si je objednala plynárenská společnost. Všechna litinová tělesa byla odlévána v Komárovských železárnách knížete Viléma Hanavského u Berouna.

 

Původně byly lucerny osazeny plynovými motýlovými hořáky, které byly později nahrazeny žárovými punčoškami.

V Praze, na různých významných místech, bylo ve vrcholném období, v roce 1882, umístěno celkem 16 kandelábrů osmiramenných, 11 čtyřramenných, 55 tříramenných a 557 kandelábrů jednoduchých.

Do roku 1985 byly veškeré kandelábry a lucerny zrušeny a odvezeny do sběru. Ponechány byly pouze dva osmiramenné kandelábry na Hradčanech a jeden čtyřramenný na Dražického náměstí, které byly elektrifikovány.

 

Všechny 3 dochované kandelábry, které jsou vynikajícím příkladem uměleckého řemesla a technickou památkou z druhé poloviny 19. století, spravuje Galerie hlavního města Prahy. Sloupy mají opět typicky tmavě zelenou barvu. V podniku Buzuluk Komárov, což jsou původní slévárny knížete z Hanavy, byly v současnosti odlity i vyměňované prvky.

 

První z uvedených osvětlovacích těles stojí na Hradčanském náměstí. Osmiramenný kandelábr byl Galerií hlavního města Prahy kompletně restaurován a převeden na plynové osvětlení v roce 2006.

 

 

 

 

 

 

 

Druhý, rovněž osmiramenný kandelábr na Loretánském náměstí, prošel stejnou obnovou, restaurováním a plynofikací v letech 2011 a 2012.

 

 

 

 

 

 

 

Třetí - kandelábr na Dražického náměstí se 4 lucernami je z dochovaných památek nejmenší.  Je osazen na válcovém žulovém podstavci s kruhovou profilovanou římsou, jehož přední část je ozdobena historickým erbem města Prahy.  Vlastní litinový sokl zdobí čtveřice ženských postav v antikizujícím rouchu, provedených ve vysokém reliéfu. Postavy jsou zády připoutány ke kanelovanému sloupu s korintskou hlavicí, na jehož vrcholu jsou čtyři protáhlé voluty s ženskými hlavami zakončeny poupětem. Osvětlovací lucerny jsou připevněny na čtyřech ramenech podepřených bohatě ornamentálně zdobenými esovkami. Na horní hraně těchto ramen je umístěna čtveřice draků. Od vrcholu luceren vedou řetězy ke špici sloupu.

 

Vzhledem k dlouhodobému vystavení kandelábru povětrnostním vlivům byl povrch litiny silně narušen korozí, docházelo ke zplošťování reliéfu a zničení některých jeho částí. Stav kandelábru i kamenného podstavce byl nadále neudržitelný.

 

Restaurátorské práce si vyžádaly celkovou demontáž kandelábru, která proběhla 16. 10. 2013.

 

Roční práce na restaurování litinového tělesa zahrnovaly nejprve restaurátorský průzkum, odborné ošetření jednotlivých prvků, doplnění chybějících prvků podle analogických částí předchozích kandelábrů, zavaření a ciselování popraskaných dílů litiny, úpravu a posílení konstrukčních prvků a následnou obnovu povrchové pohledové a ochranné vrstvy. Kamenný podstavec byl restaurován na místě, nebylo nutné jej rozebírat. Povrch kamene byl důkladně očištěn, doplněny a zaretušovány byly uražené části, a nakonec nakonzervován proti nepříznivým klimatickým podmínkám v centru města.

 

V rámci kompletování restaurovaného kandelábru byly instalovány rozvody plynu středem tělesa a poté jednotlivými rameny až k vlastním lucernám. Do nich byla zabudována nová, moderní technologie plynového osvětlení včetně žárových punčošek. Plynové světlo budeme nově rozsvěcovat dálkově z dispečinku provozovatele veřejného osvětlení.

 

Lucerny jsou opatřeny také vahadly s oky. Lze je tedy ovládat i pomocí lampářské tyče ručně, jako tomu bylo v minulosti.

 

Restaurování litinového tělesa prováděli zkušení restaurátoři Petr Douda a Ivan Houska z Pasířství Houska & Douda, kteří již mají bohaté zkušenosti s restaurováním předchozích kandelábrů. Kamenný podstavec restauroval sochař a restaurátor Petr Vitvar. Přívod plynu zajistila na své náklady Pražská plynárenská Distribuce, a. s., firma ELTODO-CITELUM s. r. o. se podílela na výrobě a technologii hořáků a společnost ELTODO a. s. dokončila připojení k distribučním soustavám plynu i elektřiny.

 

Kurátorka veřejné plastiky: Marie Foltýnová

Redakce textů: Marta Nožková

Anglický překlad: Vanda Krutsky

Propagace, vedoucí: Miroslav Koláček

Partner: Skupina ČEZ

Realizace a restaurování: Petr Douda a Ivan Houska z Pasířství Houska & Douda, sochař a restaurátor Petr Vitvar, Pražská plynárenská Distribuce, a. s., ELTODO-CITELUM s. r. o., ELTODO a. s.   

Mediální partneři: Radio 1, A2, Literární noviny, Metropolis, Art and Antiques, ArtMix, Pražský deník, Rádio Classic, Artikl, ArtMap, ČRo Vltava, Hyperinzerce

 

www.ghmp.cz

www.facebook.com/GHMP.cz

 

Hodnocení: 80 %

 

Plynárenské muzeum

145  08 Praha 4 – Michle

U Plynárny 500

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, GHMP