Narodil se Kristus pán na Karláku aneb vkusná výzdoba ve stanici metra B Karlovo náměstí
Karlovo náměstí
Nástupiště Metra B
Ohrada stavebního záboru
Do 31. 12. 2020
Doba je kultuře, a výtvarnému umění zvlášť, krajně nepřející, takže jako se příslovečný tonoucí chytá stébla, tak se uměnímilovný Pražák chytá zbytků kultury, jež jsou k mání. Omezením a restrikcím doby, relativně snadno, odolává umění ve veřejném prostoru. To, zatím, zapovězeno není a dá se sledovat v klidu i s protivnou dusící rouškou na obličeji.
Osud nám přál a náhodou jsme objevili, se značným zpožděním, pozoruhodnou expozici maleb provedených na stavební ohradě uprostřed stanice metra B – Karlovo náměstí. Tato stanice byla dlouho v rekonstrukci a už je provozní. Ale i tak ještě mnohé zbývá dodělat. Stavebníci k onomu „zbývání“ ale potřebují úložný prostor. Tím je stavební zábor na nástupišti mezi kolejemi. Věc běžná a nutná. Zde se ale ona ohrada změnila v poutavou a k nadcházejícímu adventu příhodnou, veřejnou, povolenou a přístupnou galerii. Zajímali jsme se, oč jde, neboť jsme – přiznáváme – o tomto počinu netušili. K naší škodě…
Projekt Advertisement
Projekt Advertisement inicioval, jak jsme tedy zjistili, Dopravní podnik hl. města Prahy a v rámci projektu oslovil umělecký spolek Artwise. Spolek, jenž se systematicky – mimo jiné – věnuje tvorbě instalované ve veřejném prostoru. Kurátorem výstavy, která se nachází aktuálně ve stanici metra na Karláku, je Ondřeje Klíma. Námětem výtvorů – až prozíravě vhodných pro dnešní čas – je Víra. Autoři, ale zdaleka nemyslí jen Víru ve smyslu náboženském, ale i Víru vůbec. A tu dnes potřebujeme všichni, i ti, kdož nejsme přímo věřící. Projektu se ujali čtyři autoři, jimiž jsou: Jan Miko, David Strauzz, Gyzmo a ChemiS.
Čtyři tvůrci, čtyři pohledy na jedno téma
Tvůrci se sjednotili na Víře, ale každý ji vnímá, ku prospěchu projektu, trochu jinak. Jednou je to Víra spojená přímo s Biblickými výjevy, podruhé Víra v člověka a také třeba i Víra v lásku. Pro každého z cestujících tedy to, co jeho jest. Pro nás na www.www-kuulturaok-eu.cz bylo nejvíc potěšující, že jde o pojetí nezaplavené reklamou na cosi konzumního, ale pojaté jako „reklama“ na cosi mnohem hodnotnějšího a potřebnějšího – Víru.
Není možná ani podstatné, kdo z autorů, co vytvořil. Celek ladí a je vícečetný. Pro pedanty, jsme však zjistili, že námi obdivovaným biblickým motivům se věnoval autor, cudně zahalený pseudonymem ChemiS. A jeho nápad je, při vší úctě k dalším autorským pojetím ostatních umělců, pro nás a náš věk, asi nejpříhodnější. Hra na kdyby. Co kdyby se Ježíš namísto v Betlémě před víc jak dvěma tisíci let narodil na stanici metra? A dnes? Co by to způsobilo mezi cestujícími, jak by proběhl ten známý vánoční příběh v dnešních reáliích?
David Strauzz další autor volil zase cosi podobně subtilního – Polibek. A okomentoval jej: „Dobrý polibek je ten, který byl tisíckrát vyměněn mezi očima, než dosáhne rtů!“
No, jděte se podívat sami. A na všechno. Stojí to za zastavení se...
Když se rozum a pochopení sejdou
Dodejme, že výzdoba vznikla především díky pochopení DP Praha a ochotě stavení společnosti Hochtief. Jak jsme zjistili, autoři tvořili zadarmo, jen za úhradu použitých barev. Díla by na místě měly vydržet do konce roku. O jejich případném přesunu jinam, se dle kurátora Ondřeje Klímy jedná. Tak přejme jednání zdar, neboť i když je venkovní umění věc vesměs dočasná a pomíjivá, tak tenhle počin, by si zasloužil přinejmenším repete.
Artwise
ArtWise je spolek umělců založený v roce 2015 s cílem poskytovat obchodní a propagační podporu umělcům a současně i s tím podnikatelům, firmám, obchodníkům či manažérům zprostředkovat možnost rozšířit firemní sbírky současného umění. A to již v době, kdy lze vytvořená díla ještě pořídit za schůdné ceny a nechat si je s časem zhodnotit…
Text a foto: Richard Koníček
Vice: