Motýli: Kouzlo přitažlivosti aneb vábivá výstava o motýlím vábení vábí do Troji

16.04.2025 18:31

 

 

Motýli

Kouzlo přitažlivosti

11. 4. - 25. 5. 2025

Botanická zahrada Praha

 

 

V Botanické zahradě hl. m. Prahy začíná oblíbená výstava, která

představuje jedinečný svět tropických motýlů.

Letošní sezóna zde je věnována vábení v přírodě a

z toho vychází i zaměření této tradiční akce a její pojmenování –

Motýli: Kouzlo přitažlivosti.

Návštěvníkům chce přiblížit fascinující vztah mezi rostlinami a těmito opylovači.

 

 

.„I v letošní sezóně se náš skleník proměnil v tropický ráj plný krásných barevných motýlů. Stalo se tak už po dvaadvacáté. Naše výstavy motýlů jsou velmi oblíbené a

v posledních letech si je přijde užít vždy okolo 100 000 zájemců.

V letošním roce přiblížíme návštěvníkům kouzlo přitažlivosti mezi motýly a rostlinami.

Také jsme, jako novinku, připravili doplňující interaktivní výstavu, která

odhalí tajemství motýlího života.

 A mě osobně těší, že zájemcům představíme i svět krásných, avšak ohrožených druhů,

s nimiž se můžeme setkat v naší přírodě.

Rád bych poděkoval všem patronům, kteří naši výstavu podpořili a

neskrývají svůj vřelý vztah k přírodě i naší zahradě,“

Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Praha

 

 

5 000 kukel ve skleníku Fata Morgana

 

V Botanické zahradě Praha začala oblíbená výstava motýlů. Letošní sezóna je věnována vábení v přírodě. Z toho vychází i zaměření tradiční akce, výstavy motýlů a vyplývá její pojmenování – Motýli: Kouzlo přitažlivosti.

Letošní výstava chce totiž návštěvníkům přiblížit fascinující vztah mezi rostlinami a jejich opylovači. Do Prahy za tím účelem postupně doputuje přes 5000 kukel od téměř 40 druhů budoucích motýlů.

 

 

Patrony motýlí přehlídky se stali…

 

Jako každá výstava v Botanické zahradě Praha, začala i výstava Motýli: Kouzlo přitažlivosti, ve společnosti patronek a patronů výstavy. Patronky a patroni jsou vždy výjimečné osobnosti z různých oborů. Tentokrát se jimi stali - herečky - Kristýna Leichtová a Simona Babčáková, tenistka - Andrea Sestini Hlaváčková, foodblogerka a kuchařka - Chili Ta a zpěvák a herec - Ondřej Ruml.

 

 

Beseda při zahájení

 

Besedu moderovala Mgr. Michalea Bičíková. Úvodní slovo dostal nejprve ředitel Botanické zahrady Praha, Bohumil Černý, který uvítal přítomné hosty i novináře a upozornil nás i na doplňkovou výstavu ve výstavním pavilonu, věnovanou ohroženým motýlům tuzemským.

Následující vstup patřil tradičně RNDr. Evě Smržové, která nás informovala o různých nej letošní výstavy (Martináč – největší rozpětí křídel), o nádherných modrých, bordo, či červených babočkách, ale také o běláscích. Závěrem se přiznala, že jí osobně fascinující babočky, ale ne ty veliké, nýbrž ty úplně nejmenší.

Nechybělo ani slovo paní náměstkyně primátora, Jany Komrskové, která především z pohledu pražského Magistrátu ocenila výsledky práce ředitele Bohumila Černého, jeho kolektivu a především paní kurátorku výstavy, Evu Smržovou.

Zdůraznila také význam letošní spolupráce Botanické zahrady se skupinou Jaro, která se věnuje motýlům tuzemským a je iniciátorkou výstavy věnované našim ohroženým motýlům. Ocěnuje, že k veleúspěšné akci Botnické zahrady je tak připojen přesah, jakým je vzdělávání.

„Už více než dvacet let patří výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana k vrcholům programu naší botanické zahrady. Je důležité podotknout, že to není jenom přehlídka poletujících motýlů, ale každý ročník má i své zajímavé téma a přesah do vzdělávání a výchovy. O to více mě těší, že se botanická zahrada ve spolupráci se skupinou JARO zabývá i ‚domácími‘ druhy, a to zejména těmi ohroženými, informuje o jejich ochraně a zapojuje se do projektu sčítání denních motýlů v naší přírodě,“

Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.

 

 

Slovo měli i patronky a patron

 

Simona Babčáková se například hrdě hlásila, že ona chodí na motýly pravidelně, protože pro ni jsou motýlí kukly naší mládeží a je tak napínavé sledovat, co se z kukly, z mládeže nakonec vykuklí. A že si moc přeje si, aby se i ta mládež vykuklila do krásné podoby, jako ti motýli.

Andrea Sestini Hlaváčková zase zavzpomínala, že když byla minule na výstavě motýlů, nosila ještě svoji kuklu v sobě, ale ten její motýlek se už mezitím vykukli, takže se dá říci, že je na výstavě vlastně už podruhé.       

Chili Ta nás ujistila, že ač se u nich, v její domovině, motýli běžně konzumují (a nejen ti), tak ona, že motýli ale nejí.

Ondřej Ruml, jakožto jediný přítomný patron, především zapěl - a capella – známý semaforský song „zdá se mi, že jsem motýl…“ a pak na nás jménem všech motýlů apeloval, abychom se jich nedotýkali, neboť takový sebeněžnější dotek, je pro motýli smrtelný. Setřeme jim z křídel jejich pel…

 

 

Skupina Jaro 2025

 

Slovo dostala i Bc. Martina Skohoutilová, v zastoupení Skupiny Jaro (https://skupinajaro.cz/historie/), která nás informovala o existenci této aktivity a o výstavě ve Výstavní hale Botanické zahrady. Upozornila nás také na akci, kterou již druhým rokem pořádají - ve spolupráci s dobrovolníky z celé republiky – po názvem Motýlí půlhodinka (  https://skupinajaro.cz/motyli-pulhodinka/).

 

 

Tajemství motýlího života a ohrožení motýli naší přírody

 

Výstava nabízí nový pohled na svět motýlů a panelovou výstavu zaměřenou na české druhy motýlů, která byla připravena právě ve spolupráci se skupinou JARO.

 „Součástí oblíbené akce ve skleníku Fata Morgana je nově interaktivní výstava Tajemství motýlího života, která nabídne zcela nový pohled na fascinující svět motýlů. Tato expozice je umístěna do výstavního sálu v Ornamentální zahradě. Návštěvníci se mohou kolem sebe rozhlédnout motýlíma očima, vyzkouší si, jak funguje sosák, a pod mikroskopem se podívají na strukturu křídel a odhalí tajemství jejich nádherného zbarvení. Prostřednictvím příkladu jasoně červenookého a panelové výstavy, kterou botanická zahrada připravuje ve spolupráci se skupinou JARO, bude také možné seznámit se s problematikou ohrožených druhů motýlů v naší přírodě a s projektem sčítání denních motýlů v rámci akce Motýlí půlhodinka. Během víkendů a svátků dostanou příchozí příležitost vyzkoušet si různé tvořivé aktivity na tematických dílničkách, při kterých si mohou vytvořit motýlí dekoraci na dřevěném výřezu nebo technikou pískování barevnou jarní dekoraci.“

 

 

Vznášející se kouzlo přitažlivosti

 

Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů pravidelně již od svého zpřístupnění pro veřejnost, v roce 2004.

„Výstava, která je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě, představuje motýly jako důležité opylovače a upozorňuje na jejich jedinečnou roli. Na rozdíl od včel, které sbírají pyl do pylových košíčků na nohou, motýli přenášejí pyl pasivně celým svým tělem. Díky tomu dokážou opylovat rostliny, které jsou od sebe vzdálené.

Někteří motýlí specialisté, jako lišajové, mají dlouhé sosáky, které jim umožňují dosáhnout na nektar v trubkovitých květech orchidejí a dalších rostlin.

Vábení je klíčové i v milostném životě motýlů. Samci některých druhů nalétají při hledání samiček dlouhé kilometry. Mezi mistry v této disciplíně patří tropičtí martináči, které na výstavě uvidíte v plné kráse.

Ve skleníku Fata Morgana se představí téměř čtyři desítky tropických druhů. Nechybí mezi nimi nádherní Morphopeleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligo nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý (Danausplexippus) a s nimi další barevné babočky, otakárci, ale i bělásci.“

 

 

Praktické informace

 

·         Výstava Motýli: Kouzlo přitažlivosti proběhne od 11. dubna do 25. května ve skleníku Fata Morgana.

·         Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, ale doporučujeme online nákup prostřednictvím e-shopu botanické zahrady.

·         Skleník Fata Morgana je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 19.00 (poslední vstup v 18.30).

·         Mimořádně bude výstava zpřístupněna na Velikonoční pondělí 21. dubna.

·         O víkendech a svátcích je nutné počítat s vyšším zájmem návštěvníků a delším čekáním na vstup.

·         Doporučujeme plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby a sledovat informace na webových stránkách a sociálních sítích, případně se na aktuální vytížení doptat u pokladen botanické zahrady.

 

 

Program Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

3. 4. – 25. 9.

KURÁTORSKÉ PROVÁZENÍ

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás zvou na prohlídky expozic naší rozsáhlé zahrady. V rámci těchto procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa očima odborníků. Komentované prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od dubna do září vždy od 17.00.

 

11. 4.– 25. 5.

MOTÝLI: KOUZLO PŘITAŽLIVOSTI

Jaro přichází do skleníku Fata Morgana s nezapomenutelnou podívanou. Každoroční výstava motýlů, kde stovky krásných tropických i evropských druhů rozzáří prostor, letos představí fascinující téma vábení. Navštivte nás a objevte, jak rostliny lákají tyto úžasné opylovače, kteří hrají klíčovou roli v přírodním ekosystému. K tomu si nenechte ujít doprovodnou interaktivní výstavu Tajemství motýlího života, která vám nabídne zcela nový pohled na jedinečný svět motýlů, ani víkendové tvořivé workshopy pro malé i velké.

 

13. – 26. 6.

VÝSTAVA MASOŽRAVÝCH ROSTLIN

 

4. 7. – 31. 8.

FASCINACE ROSTLINAMI: PŘÍBĚHY ŽIVOUCÍCH POKLADŮ

 

10. 7. – 28. 9.

KOREA – FOTOGARFICKÁ VÝSTAVA Z BOTANICKÝCH EXPEDIC

 

1. – 30. 8. 2025 (vždy v pátek a sobotu)

LETNÍ KINO V BOTANICKÉ ZAHRADĚ

 

Text s využitím tiskových materiálů připravil: Richard Koníček

Foto: Richard Koníček (12 x) a foto ze zahájení, Botnická zahrada Praha (1 x)  

 

 

Motýli

Kouzlo přitažlivosti

11. 4. - 25. 5. 2025

Botanická zahrada Praha

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram)

Novinky a další informace najdete na www.botanicka.cz