Mirak Jamal, Anna Ročňová, Sung Tieu: Nehybnost začátku/ The Stillness of a Departure aneb myšlenky, které tě napadají, když je zasadíš, jsou magické. Zapiš si je.
Polansky Gallery – Praha
24. 5. - 15. 7. 2017
Zúčastnili jsme se za www.www-kulturaok-eu.cz vernisáže, v námi oblíbené Polansky Gallery, vernisáže - skupinové výstavy 3 umělců : Nehybnost začátku , jež zkoumá hmotné i nehmotné stopy příchodů a odchodů. Nejasné vzpomínky, mezitím ticho.
„Na chodníku se ozývají tvoje kroky. V lednici hnije ovoce a někdo potichu mluví neurčitým jazykem. Nehybnost odchodu vše zakrývá.
Při procházce si na ulici všímám odpadků pod nohama. Když jsem v klidu, dokážu se na svoji nervozitu soustředit. Zažloutlé domovní vchody v sobě mají něco osobního. Pozdravy. Někdo sedí a čeká, dívá se z místa na místo, skenuje.
Příliš dlouho pozoruji vyhozenou matraci. Připadám si jako voyeur, který z ničeho nic zahlédne nahé břicho. Vidím jen skvrny, trhliny a záseky náhodných setkání.
Spánek, rozmazané šmouhy od make-upu, sem tam kudrnatý vlas. Imaginární nohy jsou propleteny do sebe.
Jsi sama v letadle. Udělala jsi chybu - své staré já vezeš na nové místo.
Jsi v dobrovolném exilu a snažíš se pochopit, co to znamená někam přijet a zase odjet.“
Text: Christina Gigliotti
Mirak Jamal (Kanada)
- se narodil 1979 v Teheránu (Irán)
- v současné době žije a pracuje v Berlíně
- ve své umělecké tvorbě se zaměřuje především na kresbu, koláž, plastiku a specifické instalace pro konkrétní místo
- svá díla představil mezinárodnímu publiku v rámci nedávných sólových výstav: Mother! Minsk! Where are you! v galerii Sultana v Paříži (2016), Mirak Djamal, IRONIMUS '91 v galerii Rolando Anselmi v Berlíně (2016) a BRUSSELS OCT. 29TH, 2015 v galerii MonCheri v Bruselu (2015)
- vystavoval také v rámci skupinových výstav, např. Black Hole Sun v galerii The Loon v Torontu, (2016), Dream Song 386 v galerii Cooper Cole v Torontu (2015), Conflicting Evidence a An Account of Discovery and Wonder v galerii 1857 v Oslu (2015)
Anna Ročňová
- se narodila 1989 v Trutnově
- žije a pracuje v Praze
- své intermediální plastiky vytváří kombinací přírodních, ale i vyrobených materiálů, které naznačují zájem o sbírání, každodenní aktivity a potýkání se s během času
- své práce představila na sólových výstavách jako např. Vykoupat a namazat v galerii Jelení v Praze (2015) a skupinových výstavách (např. Proti přírodě: Mladá česká umělecká scéna v Národní galerii v Praze (2016), Herbář v galerii Altán Klamovka v Praze nebo Subversive Tactics v Českém centru v New Yorku (2015)
Sung Tieu (Německo)
- se narodila 1987 ve Vietnamu
- žije a tvoří v Londýně
- využívá řadu médii, mezi něž patří video, performance, psaná próza a plastika
- její tvorba je ovlivněna sérií geografických posunů a nesouladů, jako např. mezi jejím rodištěm (Vietnam), jejím domovským městem (Berlín) a internacionalizovanou kulturou, ve které později vyrostla
- její nedávné sólové výstavy a performance zahrnují: Music Performance v kulturním centru Hamburger Kunstverein v Hamburku (2017), Between Your Parted Legs na Královské akademii umění v Londýně (2017), Memory Dispute v galerii Sfeir Semler v Hamburku/Bejrútu (2017) a Emotion Refuge v galerii Micky Schubert Gallery v Berlíně (2015)
Nik Timková: Knife as Outfit
PARTER/Polansky Gallery - Praha
24. 5. - 15. 7. 2017
Říznutí tupým nožem bolí mnohem víc než ostrým – kůže se trhá s výrazně větším odporem.
Jako nalakovaný nehet s vroubkovaným okrajem zvolna strhávající tvou tvář
krev prolamuje napětí
Jak se jmenuje ta písnička? The First Cut is the Deepest (První rána je nejhlubší)?
proražení tuhé kůže
zakryj si to, zalep gázou, stehy, slinou
Až se jizva zahojí, bude vypadat jako přivřené oko.
Nik Timková
- narozena 1986 v Košicích
- žije a pracuje v Praze
- její tvorba jako by vycházela přímo z hlubin gotického Disneylandu
- spojuje magičnost s adolescentní melancholií a touhou
- kromě své umělecké tvorby se také věnuje projektu Galerie A. M. 180 (spolu s Jakubem Hoškem) a pořádá festival současné nezávislé hudby Creepy Teepee
- nedávno se zúčastnila programu New Scenario‘s Residency na Mariině skále (2017) a je aktuální finalistkou ceny Oskára Čepana 2017 pro mladé slovenské umělce
- své práce vystavovala v rámci sólových výstav v galeriích Šopa na Slovensku (2016), Berlinskej Model v Praze (2015) a Tráfo v Budapešti (2015)
- účastnila se také skupinových výstav jako například SUPERMARKET v galerii Svarta Huset ve Stockholmu (2017), výstav v galerii Hraničář v Ústí nad Labem (2016), galerii TELEP v Budapešti (2016) a dalších
24. května si ustřihni vlasy. Myšlenky, které tě napadají, když je zasadíš, jsou magické. Zapiš si je.
Kurátorka: Christina Gigliotti
170 00 Praha 7 - Holešovice
Veletržní 45 (ve dvoře)
Máme otevřeno: středa – sobota: 14.00 - 19.00 hodin nebo po dohodě
Hodnocení: 69 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková