Mezinárodní festival Film a architektura 2023 aneb 40 dokumentů a hraných snímků na téma architektura, tvorba měst, design a výtvarné umění
Mezinárodní festival Film a architektura 2023
29. 9. – 4. 10. 2023
Praha, Brno + 26 měst v České republice a na Slovensku
Mezinárodní festival Film a architektura představí
ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023
v Praze, Brně a v dalších 26 městech po celé České republice i na Slovensku
téměř čtyřicítku dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury,
tvorby měst, designu a výtvarného umění.
Doposud nejbohatší program zavítá kromě zavedených kin i
do architektonicky významných lokací.
„Do letošního open callu bylo zasláno téměř 400 relevantních přihlášek,
nejen z nich byl pak sestaven program zahrnující
rekordní počet krátkých i celovečerních snímků.
Velkou pozornost jsme věnovali našim domácím a zahraničním hostům,
kteří se letos budou účastnit promítání v Praze a častěji také v regionech.
Mimo to jsme připravili speciální program
s hudební performance, přednáškou s tematickými filmovými ukázkami a poprvé
i masterclass.”
dramaturgyně festivalu Karolína Vacková
Festival Film a architektura 2023
Festival nabídne dosud nejbohatší filmový výběr,
speciální doprovodný program i
výjimečná místa promítání!!!
· Mezinárodní festival Film a architektura představí ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 v Praze, Brně a v dalších 26 městech po celé České republice i na Slovensku téměř čtyřicítku dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury, tvorby měst, designu a výtvarného umění.
· Doposud nejbohatší program zavítá kromě zavedených kin i do architektonicky významných lokací.
· Hlavní téma letošního ročníku s názvem Konstrukce zastřeší fascinující stavby i podobu měst, domů a způsobů bydlení, které jsou formované společenskými a ideologickými konstrukty.
· Různé pohledy na to, jak přistupovat k originálu při transformaci poválečných staveb, nabídnou snímky ze sekce Limity originality.
· Kritické i osobitě filmařsky zpracované portréty významných osobností architektury a designu od Srí Lanky, přes Skandinávii až po Brazílii představí série Persony.
· Role kurátora tradiční sekce Inspirace se letos zhostil teoretik architektury a designu a publicista Adam Štěch.
· Doprovodným programem sekce Inspirace Adama Štěcha bude kromě přednášky o Jacquesu Tatim, francouzském režisérovi, scénáristovi a komikovi, také autorský výběr scén z italského temného filmového žánru giallo, v nichž lze sledovat výjimečné realizace tamního interiérového designu 60. a 70. let.
· Po loňském úspěchu se na festival vrátí Aleš Stuchlý a Vít Schmarc, filmově-kritické duo známé z pořadu Čelisti, kteří budou diskutovat o severském dokumentu Podnikatelský sen. Pojednává o rezidenčním start-upu pro zapálené mladé podnikatele, který maže hranice mezi volným časem a prací.
· O zhudebnění brutalistní architektury se v rámci hudební performance ke španělské vizuální eseji Brutal Moods postarají Štěpán Kopečný a Jan Kostera, oba působící v audiovizuálních formacích alternativního elektronického žánru.
· Na program posledního festivalového večera je poprvé zařazen formát masterclass.
· Dokumentarista Sven Blume, který na festivalu osobně uvede svůj snímek Pokřivené linie krásy, povede pro fanoušky filmu i architektury lekci věnovanou osobnosti a dílu švédského architekta SigurdaLewerentze.
· Mimo doprovodný program proběhnou v rámci promítání další setkání a diskuze s režiséry, architekty či protagonisty filmů.
Program 12. ročníku festivalu
Program sestává celkem z 25 pražských promítání a doprovodných akcí situovaných zejména do kin Světozor, Edison Filmhub, Kina 35 ve Francouzském institutu a do multifunkčního prostoru CAMP Praha. Brněnská část festivalu zahrnuje na 12 projekcí snímků v kině Art, CIT, na univerzitní půdě Fakulty architektury VUT nebo v brutalistním obchodním domě Prior.
Kromě zavedených kin se na krátkou dobu stanou promítacími místy i architektonicky hodnotné stavby jako například Kulturní dům v Březnici architekta Karla Pragera, od jehož narození letos uplynulo sto let. Diváci si budou moci filmy užít i v nově zrekonstruované Volmanově vile v Čelákovicích nebo v Gočárových Automatických mlýnech v Pardubicích, které v posledních letech prošly rozsáhlou konverzí v kulturní centrum. Promítat se bude také v interiérech brněnské vily Tugendhat a v plzeňském bytě Krausových od klasika moderní architektury Adolfa Loose.
„Oproti minulému ročníku se bude festival odehrávat ve více městech
a to i na netradičních místech s architektonicky přidanou hodnotou
ve spolupráci se sesterským festivalem Den architektury.
Necílíme tedy jen na velká města a věříme, že
tuto nabídku ocení diváci v regionech nejen po celé České republice,
ale i na Slovensku,”
Marcela Steinbachová, ředitelka festivalu
Mezinárodní festival Film a architektura 2023
29. 9. – 4. 10. 2023
Praha, Brno + 26 měst v České republice a na Slovensku
Kompletní program festivalu naleznete na www.filmarchitektura.cz
Den architektury:
Film a architektura probíhá paralelně s festivalem Den architektury, který od 29. září do 5. října nabídne na 400 zdarma přístupných akcí ve více než stovce měst a obcí po celé republice i na Slovensku.
Program zahrnuje exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, cyklovyjížďky, přednášky nebo divadelní představení či program pro děti.
Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a zaměří se na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydá se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
Kompletní program bude k dispozici od 28. srpna na www.denarchitektury.cz
Pořádá: Kruh z.s.
Pod záštitou: Česká komora architektů
Kontakty a Info:
https://filmarchitektura.cz/program-2023/