Mezinárodní festival architektury a urbanismu v Praze: Architecture week aneb co zachováme do dob budoucích?!
Jiřský klášter – Pražský hrad
15. 9. - 12. 10. 2014
Letošní Architecture week probíhá na téma ´Architektonické dědictví a ikony architektury´. Hned při vstupu do kláštera kromě výstavního plánu v celém areálu Jiřského kláštera nás zaujaly dětské kresby, poté jsme již jen bloudili, ale zato ve velmi příjemném prostředí, rozděleném podle historických dob od doby románské až po současnost. Mezitím jsme ještě objevovali v postranních výstavních místnostnech další výstavy (2. – 16.) od Plečnika až po benátské ikony.
Nás na www.www-kulturaok-eu.cz nejvíce zaujal nejužší dům světa, který nám byl představen na video. Architekt se musel vypořádat s pozemkem nejmenším na světě, s prolukou mezi dvěma domy, což čítal prostor tak v šířce postele pro jednoho člověka…! No, bydleme tam?!
1.
Výstava Architektura v prostoru a čase
Přehledná výstava představuje formou modelů, fotografií, kreseb, skic a filmových prezentací vývoj české architektury od románské doby do současnosti
Kurátor: Akad. arch. Ing. Miroslav Řepa
Architektonické slohy jsme barevně odlišili
románská architektura = hnědá
gotika = modrá
renesance = oranžová
baroko = žlutá
klasicismus = zelená
secese a eklektismus = zelená
moderní architektura = šedá
současná architektura = černá
2.
Výstava Josip Plečnik: Skici
Architektonické skici ze soukromé sbírky Damjana Prelovšeka
3.
Výstava Praha, srdce Evropy
4.
Výstava Oscar Niemeyer a současná brazilská architektura
Kurátorkou výstavy je brazilská architektky, žijící v České republice, paní Vera Hampl
5.
Výstava For Example - Nový polský dům/New Polish dům
Výstavka fotografií a náčrtků New Polish House představila projekty 9 nejlepších současných polských architektů a ateliérů.
Spoluorganizátorem výstavy je Centrum Architektury Varšava
Na minulých ročnících mezinárodního festivalu architektury a urbanismu se Polsko představovalo především skrze nádherné nově vznikající veřejné stavby. Letos se podíváme na vývoj v méně velkolepé, avšak stejně důležité a zajímavé oblasti rodinného bydlení. Hlavním bodem polského programu na festivalu je výstava ´Například. Nový polský dům´, připravená varšavským Centrem architektury.
„Jak propojit individuální vkus a potřeby s urbanistickým řádem krajiny? Skutečnost, že jsme na tento řád a harmonii nebrali v posledních dekádách ohled, pociťujeme totiž stále silněji. Na výstavě Nový polský dům představujeme objekty, které jsou záminkou k debatě o tom, v jakém okamžiku se architektura stává funkční a chytrá,“ napsaly kurátorky výstavy.
V rámci doprovodného programu k výstavě se 7. 10. 2014 uskuteční Architektonický půlmaraton mladých polských a českých architektonických studií.
Kromě toho se na Architecture Week představilo svými ´ikonickými´ stavbami město Vratislav. V rámci doprovodného programu zveme také do galerie Polského institutu na výstavu Současný venkovský dům.
6.
Výstava Le Corbusier: Chandigarh
Vystavili jsme práce jednoho z největších světových architektů
7.
Výstavy Arch Works a Architektonický projekt roku představily formou modelů a audiovizuálních prezentací na LCD obrazovkách aktuální české architektonické projekty
8.
Výstava Jan Kaplický
Národní knihovna ČR představila sbírku unikátních modelů Národní knihovny a vizi možného nového využití stávajícího návrhu.
Výstava jsme organizovali ve spolupráci s Nadací Jana Kaplického
9.
Výstava Arch World 2014
Výstava představila, stejně jako v předchozích letech, současnou světovou architekturu formou modelů a audiovizuálních prezentací na LCD obrazovkách.
10.
Výstava Šest vil Prahy 6
Výstava Městské části Praha 6 představuje architektonické skvosty, které se nacházejí na jejím území.
11.
Výstava ´Hravý architekt 2014´ představila výsledky II. ročníku mezinárodního dětského výtvarně-architektonického projektu ´Hravý architekt´ na téma architektonický detail a umění v architektuře. Výstavy se zúčastnily děti z 4. a 5. tříd základních škol 30 měst z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Itálie
12.
Výstava Stavba roku 2014
Panelovou výstavu s návrhy můžeme zhlédnout v exteriéru ve vnitrobloku Jiřského kláštera
13.
Studentské výstavy Nápady pro Kulaťák a studentská cena Olověný Dušan.
Panelovou výstavu s návrhy můžeme zhlédnout v exteriéru ve vnitrobloku Jiřského kláštera
14.
Výstava Světoví architekti o architektuře
Prezentuje 180 ikon světové architektury.
Kurátor: Tedeusz Barucki
15.
Výstava Slavné vily metropolí Střední Evropy
Výstavu jsme organizovali ve spolupráci s agenturou FOIBOS
16.
Výstava Architektonické ikony Benátska
Organizovali jsme ji ve spolupráci s Univerzitou v Padově
Kurátoři výstavy: Elena Svalduz, Andrea Giordano
Doporučujeme si vyhradila prohlídku celé výstavy, platí především pro milovníky architektury, delší čas, aspoň jeden půlden.
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: © Ing. Olga Koníčková