Medvídek není jen hračka pro děti aneb stane-li se sběratelským předmětem (Teddy bear – collector)

07.04.2013 18:01

Medvídek není jen hračka pro děti aneb stane-li se sběratelským předmětem  (Teddy bear – collector)

Medvídek jako hračka je obvykle plněný měkkým,  bavlněným materiálem a má sametově hladký a hebký kožíšek.  Není určen jen pro zábavu dětí a jako oblíbený dárek na Valentýna, k narozeninám našich nejmilejších či na Vánoce. Udělá totiž dokonalou radost všem bez rozdílu věku. Vycpaný medvídek se také delší dobu stává i předmětem sběratelským.  Můžeme však sbírat třeba jen fotografie dětí s jejich oblíbeným medvídkem…

Historie vzniku pojmu - plyšáčka medvídka – Teddy Bear

V roce 1902 na základě politické karikatury v listu Washington Post se poprvé setkáváme  s pojmem ´Teddy Bear´ , který vznikl na základě přezdívky ´´Teddy´ bývalého prezidenta Spojených států Theodora Roosevelta". Karikatura vznikla na základě incidentu na  lovu medvědů v Mississippi v listopadu 1902, na který Roosevelt byl pozván  guvernérem Andrewem H. Longinem. Lovu se zúčastnilo několik dalších konkurenčních lovců, z nichž většina z nich nějaké zvíře už zabila. Když povolali Roosvelta  k dospělému černému medvědovi, který byl již spoután a prý zabit,  Roosvelt odmítl  medvěda zastřelit, protože to považoval za nesportovní čin.  A tak následující počáteční karikatura dospělého černého medvěda drženého psovodem a znechuceným Rooseveltem  měla v sobě zabudovanou jistou symboliku a  pozdější karikatury zobrazovaly medvěda však stále menšího  a roztomilejšího. Morris Michtom viděl tuto  kresbu, což ho  inspirovalo ke  vzniku nové hračky. Vytvořil malé vycpané medvídě a vyžádal si souhlas od Roosvelta používat jeho jméno. Hračka získala okamžitý úspěch.

 

Vítězné tažení medvídka nepoznalo dodnes své  hranice

V tutéž dobu  v Německu  nezávisle na medvídkovi Michtoma byl vyroben další medvídek, a to firmou Steiff.  Firma Steiff vystavovala hračku na Lipském veletrhu hraček v roce 1903. Tam si  Hermann Berg objednal a nechal zaslat pro George Borgfeldt & Company v New Yorku tři tisíce těchto Steiff  medvídků.  Ačkoli záznamy firmy Steiff dokazují, že medvědi byli  vyrobeni, přesto nemáme  jejich příjezd do Ameriky zaznamenán. A tak Steiff a Michtom stvořili vyrobili medvídka ve stejnou dobu. Od roku 1906 se objevují  další výrobci medvídků a vznikla medvídkománie. Byla taková, že plyšoví medvídci všude, kde se dalo, doprovázeli dámy, děti s medvídky byly fotografovány  a Roosevelt jednoho dokonce použil  jako maskota při svém předvolebním klání, kdy chtěl být  znovuzvolen.

 

Nebezpečný medvídek do rukou dětí nepatří

A časem medvídci již začali vypadat jako medvědi skuteční , s prodlouženými čenichy a se slídivýma očima. Dnešní medvídci mají tendenci mít větší oči, čela a menší nos, s ´babylike´ rysy, což posiluje nekonečnou roztomilost hračky a dokonce je také oblékáme.  Komerčně vyrobené, masově vyráběné medvídky vyrábíme většinou  jako hračky pro děti. Plyšové medvídci -  hračky  mají bezpečnostní spoje, kterými vážeme ruce, nohy  a hlavičky. Musíme mít bezpečně upevněny oči, abychom nepředstavovali  akutní nebezpečí udušení  malých dětí. A tak  my "plyšoví" medvídci musíme splňovat přísný standard konstrukce, abychom  mohli být prodáváni  ve Spojených státech a v Evropské unii.

 

Medvídků nemáme nikdy dost!

Pro sběratele ve světě běžně pořádáme aukce. Existují také společnosti, stejně jako Steiff , které prodávají ručně vyráběné sběratelské medvědy, které zakoupíme v obchodech nebo na internetu. Většinu medvídků vyrábíme v Číně a Indonésii. Někteří umělci se specializují na výrobu medvědů vyrobených z recyklovaných materiálů. A také lovíme v sekáčích, na bleších trzích, v garážích, v odpadcích.  Specializujeme  na háčkování medvědů vyrobených z nití nebo z jiného vlákna…atp.

.

Víme, že?

  •  Maloobchodní prodej vycpaných plyšových zvířat, včetně plyšových medvídků činil například v roce 2006  1,3 miliardy dolarů   
  • Popularita medvídků s otevřením mezinárodních"do-it-yourself" řetězců neustále vzrůstá  
  • První muzeum medvídků bylo založeno v roce 1984 v anglickém Petersfieldu.  V roce 1990, podobně jako nadace byla zřízena další muzea v Neapoli , na Floridě , ve Spojených státech amerických.  Ta byla v roce 2006 uzavřena  a medvědi se začali prodávat  především  v aukcích, ale na světě přesto dále existuje  mnoho  ´teddy bear´ muzeí v aukcích, ale na světě přesto dále existuje  mnoho  ´teddy bear´ muzeí

 

  • Tunelář rozprodá své plyšáky (zpráva na www. metro.cz – 14. 10. 2010)

„Více než 33 milionů korun by mohla vynést dražba bohaté kolekce plyšových hraček vyrobených v německé továrně Steiff. Sbírku vlastní zdiskretovaný finančník Paul Greenwood, který se loni přiznal k finančním podvodům.  Greenwoodův právník uvedl, že prodej více než 1300 plyšových medvídků, z nichž deset procent tvoří vysoce ceněné kousky, se uskuteční se souhlasem jejich majitele.  Greenwood byl loni v únoru obviněn spolu se svým kolegou Stevenem Walshem z „do nebe volající zpronevěry investic.“ Používali peníze, které u nich investovali klienti, jako kdyby brali ze svého prasátka, napsal list The Daily Telegraph. Greenwowoda čeká v prosinci vynesení rozsudku. Za podvody mu hrozí až 85 let vězení.“

 

A jak to dopadlo? Nevím, nemám už sílu to dobádat…je to na nás…! O.K.

 

Ing. Olga Koníčková

Foto a zdroj: Wikipedia, internet, ČTK