Martin Hofman - Petr Voříšek: Trajektorium aneb když snoubíme prostor s digitálním obrazem a zvukem

09.03.2016 16:01

Galerie Věda a umění – Akademie věd ČR  Praha

9. – 30. 3. 2016

 

V Galerii Věda a umění  na vernisáži nové výstavy dvojice autorů  -  Martina Hofmana  a Petra Voříška -´ Trajektorium´ jsme vstoupili  do naprosté tmy výstavního prostoru.  Mysleli jsme si to jen chvíli, neboť kolem nás se rozpoutala neuvěřitelná světelná show.  Připadali jsme si ztraceni v křivkách a šumech…Tomuto spektáklu dominovala barva především červená, poté modrá, černá a na závěr žlutá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úvodní slovo pronesl PhDr. Karel Srp, Ph.D.: „Vláčné, proplétající se křivky a zhutňující se zvuky vzbuzují dojem, že se vzájemně doplňují, i když jsou souběžné. Dají se sledovat jejich styčná místa i zkraty. Pracovním polem obou autorů se již před několika lety stala prázdná temná místnost jako nezbytný předpoklad. Přicházející dění pohlcuje návštěvníka natolik, že se mění v účastníka procesu, jenž se odbývá i na něm, dokonce by jej v dnešním případě mohl vtáhnout do sebe natolik, že jej překryje a on s ním splyne. Jako by se v něm ztrácel a dílo jej nechtělo vydat zpět.“(výběr z projevu Karla Srpa)


Site specific instalace (umění pracující s konkrétním prostorem)

v Galerii Věda a umění využilo škálu možností, kterou nabízejí nová média. Martin Hofman a Petr Voříšek konfrontují digitální obraz a zvuk. Projekční mapování barevných čar, kdy každá následuje svoji danou trajektorii náhodně vybranou počítačem, doplňuje zvuková instalace. Zvuk tak nepřímo reaguje na tyto pohybové křivky a kopíruje jejich trajektorii. Společně tak vytvářejí ucelené audiovizuální dílo balancující na hranici abstrakce, a přitom reflektující důležitý aspekt dnešního světa, totiž všudypřítomnost technologií a jejich spojení s civilizací.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava Trajektorium představila spojení zdánlivě dvou rozdílných světů – vědy a umění – prostřednictvím nových médií.

  • pojmem nová média označujeme primárně média založená na digitálním, numerickém kódování dat jako počítač nebo tablet, ale i konkrétní aplikace, počítačové sítě či webové služby, které se ve své rozmanitosti stávají součástí umělecké tvorby, spojovníkem mezi vědou a technologií

 

Martin Hofman (*1992) a Petr Voříšek (*1990) jsou studenty Fakulty umění a architektury v Liberci, oboru Vizuální komunikace – digitální média u doc. Stanislava Zippeho.

 

Hofmanovým hlavním tématem je již od 2. ročníku studia prostor a světlo. Jeho digitální projekce pracuje s náhodným generováním pohyblivých čar, jež jsou promítány na architekturu místnosti.

 

Petr Voříšek projevuje ve svém zaměření zřetelný, dlouhodobý zájem o práci se zvukem. Od performancí využívajících starou elektroniku jako hudební nástroj pomocí zpětné vazby nebo elektromagnetického vlnění (Koncert pro konektor) přešel k samotnému programování.

 

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR

je místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.

Máme tak jedinečnou příležitost poznávat nejen jednotlivé složky umění, ale také pronikat do tajů vědy prostřednictvím popularizačně naučných expozic i uměleckých děl v podnětném a uvolněném prostředí.

 

110 00 Praha 1

Národní 3

 

Máme otevřenov pracovní dny: pondělí – pátek: 10.00 –18.00 hodin

Vstup: volný

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková