Markéta Magidová: Soft Target aneb v takových časech mysl ustrne, mozek a pocity se rozpojí
Francouzský institut/Galerie 35 - Praha
13. 9. - 14. 10. 2017
Na vernisáži nové výstavy Soft Target, výstavy zajímavých děl i videa (délka 8.30 minut ´V takových časech mysl ustrne´), které jsou výsledkem práce z letošního roku (2017) mladé umělkyně Markéty Magidové, reflektující velmi aktuální téma, které se dotýká nás všech na naší matičce Zemi, byla autorka osobně přítomna.
„Sousloví Soft Target (´měkký cíl´) označuje lehce napadnutelné, zranitelné osoby a místa zvláště civilního charakteru (nákupní centra, nemocnice, koncerty, dopravní prostředky, turistické destinace atd.).
V této perspektivě jako by se obyčejný život stával něčím nechtěným, neschopným adekvátně čelit situaci. Návštěva kina, kaváren či přátel se může během sekundy dramaticky proměnit v událost plnou šoku, strachu, bolesti a utrpení.
V logice útoku je nestřežené jednání slabým a zneužitelným bodem. V obráceném pohledu bychom ale mohli vidět samotné vytváření terčů coby anomálii protínající normalitu.
Potřeba zacílit, obvinit a zvítězit se zintenzivňuje úměrně té míře, do jaké jsme ochotni pozorovat a řídit naše životy logikou terče. Během posledních let nálada ve společnosti eskaluje směrem k větší a větší nenávisti, přibývá také obětí na obou stranách dislokovaných útoků neviditelných nepřátel. Jak a před kým bychom se měli chránit? Na koho vlastně míříme a proč?“
(zdroj: tisková zpráva)
Práce prezentované na výstavě Soft Target se prostřednictvím fotografií, filmu a instalací soustředí na moment ochrany i napadení. Video V takových časech mysl ustrne (The Mind Goes Numb at Times like These, 2017) analyzuje myšlenkové a emoční procesy lidí zaskočených situací útoku; prodlužuje ne více než zlomek sekundy odehrávající se v hlavě očitých svědků na 8,5 minuty narace. Objekty, instalace a fotografie na výstavě spojují prvky obyčejných předmětů, často využívaných v domácnosti nebo při zájmových aktivitách s linií úzkosti, strachu i agrese zmrazených v čase.
Markéta Magidová * 1984 v Praze
- 2004 -2007: studium - Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (ateliér reklamní fotografie), BcA.
- 2007-2009: Vysoká škola uměleckoprůmyslová, obor Teorie a dějiny designu a nových médií, Mgr.
- 2009 -2011: studium - Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, (video, ateliér J. Alvaera, M. Zeta a J. Ptáčka), MgA.
- od 2011 studium - Estetika, Filosofická fakulta Karlovy Univerzity v Praze, Ph.
- stáže:
2006: Fachhochschule Dortmund (fotodesign, ateliér Jörga Windeho
2008 - 2009: Vysoká škola uměleckoprůmyslová (intermediální konfrontace, ateliér Jiřího Davida), Praha
2009: Akademie Sztuk Pieknych w Krakowe (intermedia, ateliér Zbygniewa Bajka), 2013: Université Liege, prof. Klinkenberg,
- je intermediální umělkyní pracující s videem, performancí, fotografií, textem a instalací
- ve své tvorbě se zabývá motivy nerovnosti, abnormality a asymetričnosti lidských vztahů i prostředí, v němž lidé žijí. Stresové či neobvyklé situace jsou úběžníkem jejího zájmu – ať již v akcentaci na všudypřítomný apel výkonnosti, normality, objektivity vědění či stability systému
- pozoruje myšlenkový i fyzický pohyb lidí v predeterminované sociální, politické a ekonomické mřížce
- představila své dílo na řadě přehlídek v zahraničí i v českém prostředí (CEAAC ve Štrasburku; Národní galerie v Makedonii, Mezinárodní festival performance v Sofii, Festival alternativního divadelního výrazu v Záhřebu, Moskevské bienále mladých, Jiné vize PAF, FAIT gallery, Entrance gallery, galerie MeetFactory, TIC, Dům umění, PLATO, Mezinárodní festival 4 + 4 dny v pohybu aj.)
- vydala tři autorské knihy (Překlapy a přehmaty, Překlad, Domácí slovník) a její text Překlapy a přehmaty byl převeden Českým rozhlasem do celovečerní rozhlasové hry
Práce prezentované na výstavě Soft Target jsou výsledkem Rezidenčního pobytu Praha-Štrasburg, který pořádají Francouzský institut v Praze, CEAAC a MeetFactory.
110 00 Nové Město
Štěpánská 644/35
Vstup: volný
Hodnocení: 100 %
Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)
Foto: © Ing. Olga Koníčková